شناسهٔ خبر: 163086 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

همکاری‌های بلندمدت با چین در فضای برابر انجام می‌شود/ قرارداد تهران-پکن به مجلس می‌آید

مقتدایی43 نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه همکاری‌های بلندمدت ایران و چین در فضای برابر انجام می شود، گفت: پس از نهایی شدن بایداین قرارداد به مجلس ارجاع شود تا از سوی نمایندگان تصویب شود.

به گزارش «نماینده» عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به مباحث مطرح شده درباره قرارداد ۲۵ ساله بین ایران و چین، گفت: البته تا کنون قراردادی بین ایران و چین امضا نشده است که مفاد و بندهای آن مشخص شود و پیش از این اقدام برخی شایعات سازان به  شایعاتی دامن می‌زنند که واقعیت ندارد.

وی با بیان اینکه پیش زمینه های همکاری بلندمدت ایران و چین از چند سال گذشته و با بیانیه مشترک رئیس جمهور دو کشور کلید خورد، ادامه داد: این پیشنهاد ایران بود که به سمت همکاری های بلند مدت با چینی‌ها برویم و شریک تجاری درازمدتی در سطح منطقه و جهان داشته باشیم.

نماینده اصفهان در مجلس با تاکید بر اینکه امروز شعار چینی ها این است که سرمایه را به بیرون از این کشور ببرند، اضافه کرد: امروز چینی‌ها میلیاردها دلار برای سرمایه‌گذاری دارند که می خواهند در خارج از این کشور سرمایه گذاری کنند که این فرصت مناسبی است تا ما بتوانیم بخشی از این سرمایه را به داخل کشور  بیاوریم و باعث رونق شویم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در چند سال گذشته دولت تلاش کرد غربی‌ها را مجاب کند تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند اما موفق نبود، اظهار داشت: اروپایی ها پس از خروج آمریکا از برجام هرگز نتوانستند به وعده های خود عمل کنند به همین دلیل امروز سیاست نگاه به شرق از سوی ایران دنبال می شود و قرارداد ۲۵ ساله نیز با چینی‌ها در همین راستا است.

بیشتر بخوانید

ظریف: حتی یک وجب از خاک ایران را به چین نخواهیم داد / سند همکاری پس از توافق نهایی به مجلس می‌آید

رضایی: دشمنان بسیج شده‌اند تا دروازه‌های تجارت ایران را بر عراق و چین ببندند

غلامی: کسانی که روی سند ایران و چین تبلیغات منفی می‌کنند اغراض خاصی دارند

توضیحات ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره قرارداد با چین

مقتدایی با بیان اینکه قطعاً همکاری‌های بلندمدت ایران و چین در یک فضای برابر انجام خواهد شد، گفت: پس از نهایی شدن این قرارداد و امضای آن از سوی روسای جمهور دو کشور باید این قرار داد به مجلس ارجاع شود تا از سوی نمایندگان تصویب شود.

وی با اعلام اینکه هفته گذشته نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی حضور داشت و توضیحاتی درباره این قرارداد به نمایندگان ارائه کرد، افزود: شایعاتی که امروز درباره این قرارداد در فضای مجازی منتشر می شود مطمئناً کار غربی ها و عوامل رسانه‌ای آنهاست چون آنها نمی‌خواهند این قرارداد بین تهران و پکن عملیاتی شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که در حال حاضر نیز ایران و چین شرکای تجاری یکدیگر هستند، عنوان کرد: با امضای این قرارداد سطح روابط تجاری ایران و چین که الان در جریان است تحکیم خواهد یافت.

نظر شما