شناسهٔ خبر: 162530 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

راهکار نماینده مجلس برای کاهش قیمت مسکن/دولت برنامه‌ای برای کنترل بازار ندارد

یوسفی عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه دولت در مباحث اقتصادی هیچ برنامه‌ای ندارد، گفت: دولت در هفت سال گذشته هیچ سیاستی برای کنترل قیمت، بازار و تولید مسکن نداشته است.

به گزارش «نماینده» مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نابسامان بازار مسکن گفت: متأسفانه شاهد افزایش بی‌رویه و سرسام آور قیمت در همه زمینه‌ها از جمله مسکن هستم که به عنوان وکلای ملت، شرمنده مردم هستیم.

وی با بیان اینکه دولت در مباحث اقتصادی هیچ برنامه‌ای ندارد، ادامه داد: دولت در هفت سال گذشته هیچ سیاستی برای کنترل قیمت، بازار و تولید مسکن نداشته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه ما برای کنترل قیمت مسکن نیاز به تولید یک میلیون واحد مسکونی داریم، ادامه داد: در حال حاضر در حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی توسط مردم ساخته می‌شود که این کفاف تقاضای بازار را نمی‌دهد و شاهد این هستیم که دولت هیچ برنامه برای تولید خانه و متعادل کردن بازار ندارد؛ یعنی هیچ سیاستی توسط انبوه‌سازان، شرکت‌های دولتی و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه انجام نگرفته است.

وی با بیان اینکه برای حل معضل مسکن و کاهش قیمت آن باید یک بسته ویژه برای تولید داشته باشیم و نظارت را تقویت و جلوی دلال بازی‌ها را گرفت، ادامه داد: برای قیمت گذاری مسکن ۲ بخش وجود دارد یک بحث قیمت زمین است که بسیار هم تأثیرگذار است که سفته‌بازی در این بخش است و بخش دیگر مصالح ساختمان است که قیمت آن مشخص است اما برای کاهش قیمت مسکن باید مانند برخی از کشورها قیمت زمین را حذف کنیم تا سفته بازی در بازار مسکن برداشته شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس بیان داشت:در بحث نظارت روش گرفتن مالیات غلط است، پایه دریافت مالیات باید به سمت عایدی سرمایه و اشخاصی که در تولید نیستند و سفته بازان برود. پیشنهاد ما این است که خانه‌های خالی که وارد چرخه نمی‌شوند تا یک سال تنفس داده شود پس از آن باید به صورت پلکانی از مالکان مالیات دریافت شود به گونه‌ای که مثلا بعد از ۵ سال، ۵۰ درصد قیمت خانه از افراد مالیات اخذ شود تا داشتن خانه برای مالکان دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد و در نهایت فرد مجبور می‌شود آن را به چرخه بازگرداند.

نظر شما