شناسهٔ خبر: 162437 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

انتقاد از گرانی مسکن/ سهم قیمت زمین در گرانی بازار مسکن

حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، گفت: این روزها مردم نجیب ایران با گرانی‌هایی در خرید، اجاره و رهن مسکن و کالاهای ضروری دیگر مواجه شده‌اند.

به گزارش «نماینده» حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در صحن علنی امروز(یکشنبه یکم تیرماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدوارم این دور از مجلس سرآغاز تحولی به نفع بیشتر مردم با استفاده از تجربیات گذشته مجلس باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: می‌شد موثرتر عمل کرد و کار برجسته تری انجام داد اگر شان نظارت نماینده در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی محترم شمرده می‌شد، در دوره گذشته مجلس حقوق بسیاری از نمایندگان تضیع و سوالات زیادی برای گرفتن حق و حقوق مردم از وزرا وجود داشت اما در مهلت مقرر قانونی فرآیند آن طی نشد، چه دو فوریت‌ها که برای تامین خواسته‌های به حق مردم بود اما از لاکپشت نیز دیرتر به مقصد می‌رسید و یا به طور کلی نرسید.

وی، افزود: چه بسیار قانون شکنی‌های رئیس جمهور و وزرا که طبق ماده ۲۳۴ قانون آئین نامه داخلی به هیات رئیسه اعلام کردم اما برخلاف قانون بلافاصله به کمیسیون ارجاع نشد و نه، کمیسیون در فرصت ده روزه اظهار نظر صریح کرد.

حاجی دلیگانی، افزود: اکنون به عنوان عضو کوچک هیات رئیسه در محضر نمایندگان و مردم تعهد می‌دهم بر اساس تقسیم کار صورت گرفته در همان روز وصول موارد مشابه را به کمیسیون مربوطه ارجاع دهم و اگر کمیسیون در مدت ده روز مقرر در قانون اظهار نظر صریح نکرده به شما همکاران و ملت شریف ایران گزارش آن را ارائه می‌کنم.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، گفت: چه بسیار تحقیق و تفحص‌هایی که به کمیسیون مربوط در مهلت ۴۸ ساعته مقرر ارجاع نشد و چه بسیار تحقیق و تفحص‌هایی که کمیسیون در مهلت مقرر ده روزه گزارش خود را مبنی بر تصویب و یا رد آن به هیات رئیسه مجلس نداد، چه بسیار تحقیق و تفحص‌هایی که برخلاف صریح قانون آئین نامه خارج از نوبت در دستور هفتگی مجلس قرار نگرفت. تعهد می‌کنم بر اساس سوگندی که یاد کرده‌ام مهلت‌های مقرر در آئین نامه را رعایت و نظارت کنم و گزارش آن را به شما نمایندگان ملت و مردم ارائه کنم.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به سهم خود، از تبدیل شدن هیات رئیسه به هیات سلیقه جلوگیری می‌کنم، ادامه داد: این روزها مردم نجیب ایران با گرانی‌هایی در خرید، اجاره و رهن مسکن و کالاهای ضروری دیگر مواجه شده‌اند، آقای رئیس جمهور اگر آنقدر که به فکر ساخت و ساز غیرمجاز در شمیران بودید به فکر عرضه زمین به مردم نیز بودید و هفت سال عرضه زمین مسکونی را تعطیل نکرده بودید امروز سهم قیمت زمین در قیمت مسکن به بیش از ۶۵ درصد نمی‌رسید.

وی، گفت: اگر سیاست‌های کلی نظام و قوانین مجلس برای خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی را اجرا کرده بودید امروز محتاج تامین ارز واردات دان مرغ و خوراک دام نبودیم، نا رضایتی از دستگاه‌های اجرایی افزایش یافته زیرا به قانون عمل نکرده‌اید، عدم اجرای قوانین و اسناد دولت الکترونیک و سامانه‌های جامع اطلاعاتی از یک سو و عدم تعریف حقوق قانونی ارباب رجوع در قوانین و مقررات و تعیین مهلت برای پاسخ دستگاه‌های اجرایی به مردم همگی باعث شده نتوان شهروندی را یافت که از ادارات راضی خارج شود.

حاجی دلیگانی، ادامه داد: بروکراسی و کاغذ بازی طاقت را از مردم گرفته اما اگر چه برخلاف همه قوانین دولت الکترونیک ایجاد نشد به یاری خدا مجلس الکترونیک محقق می‌شود تا شهروندی برای دادن یک نامه به نماینده خود زیر آفتاب بدون سایبان بهارستان معطل نشود، تا یک روستایی بتواند نامه خود را در سریع‌ترین زمان ممکن با تلفن همراه خود به دست نمایندگان مجلس و کمیسیون‌ها برساند. دنیا بداند این ملت به برکت دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در استمرار راه شهدا و امام شهیدان مصمم است و با برداشتن گام دوم و بکارگیری همه ظرفیت‌ها به اهداف عالی خود دست می یابد در انتخاب‌های بعدی نیز کسانی را بر سر کار بیاورند تا موانع و ناملایمات را از سر راه مردم برداشته و کشور را به سمت تعالی بیشتر همراهی کند.

نظر شما