شناسهٔ خبر: 161997 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

وزیر ۷۰ ساله برای کشوری با ۳۴ میلیون جوان مناسب نیست/ جوانگرایی نباید تبدیل شود به «جوانِ من گرای

سیدمحسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه آفت و آسیب مهم تحول‌گرایی، محافظه‌کاری است، نگرانی مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم در خصوص جوانگرایی را تشریح کرد.

به گزارش «نماینده» سیدمحسن دهنوی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانات اخیر ایشان در چهاردهم خرداد ماه اظهار کرد: مقام معظم رهبری به‌ صورت مفصل به تحول‌گرایی و مولفه‌های آن اشاره و بایدها و نبایدها تحول‌گرایی را تبیین کردند.

وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌درستی بار تحول‌ و تحول‌گرایی را روی دوش جوانان گذاشتند، گفت: ایشان آن چیزی که جوانان باید در این مسیر به آن توجه کنند را نیز به‌خوبی تبیین کردند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم ادامه داد: جوانان اساسا انگیزه بیشتری برای تحول‌گرایی دارند؛ روحیه جوانی در برابر خمودگی و تکرار شدن مقاومت می‌کند بنابراین هر موقع صحبت از جوانگرایی می‌شود، ناخودآگاه در ذهنمان نوآوری، خلاقیت، انرژی، شجاعت و فرار از محافظه‌کاری متبادر می‌شود.

دهنوی افزود: تحول نیاز به نوآوری، شجاعت و ... دارد که در روحیه جوانان نیز وجود دارد بنابراین لازمه ایجاد تحول در هر جامعه‌ای، در میدان بودن و پای کار بودن جوانان آن جامعه است.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) از ابتدای انقلاب اسلامی نگاه‌های ویژه‌ای به جوانان داشتند، گفت: بسیاری از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس زیر ۳۰ سال سن داشتند؛ همچنین رزمندگان نیز از جوانان و نوجوانان بودند.

مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پس از جنگ تحمیلی و در دوران سازندگی نیز جوانان در میدان حضور داشتند، افزود: میانگین سنی جوانانی که صنعت هسته‌ای کشورمان را رقم زدند، زیر ۳۰ سال بود؛ در همین سازمان صدا و سیما آنجایی که در این چند سال اخیر به جوانان اعتماد شده به‌شدت موفق بوده است؛ در همین ایام کرونا، جزو معدود کشورهایی بودیم که تجهیزات پزشکی را به‌صورت داخلی تامین کردیم که تمام این فعالیت‌ها توسط جوانان کشورمان انجام شد.

دهنوی با تاکید بر اینکه هرجایی که به جوانان اعتماد کردیم، آن‌ها قله‌ها را فتح کردند، خاطرنشان کرد: جوانگرایی باید از مسیر درست طی شود زیرا این جوانگرایی آفت‌هایی نیز دارد.

روحیه جوانی باید کنار افراد با تجربه قرار بگیرد

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های مختلف و در چهاردهم خرداد ماه نیز فرمودند که اگر می‌گوییم جوانگرایی به معنای کنار گذاشتن با تجربه‌ها نیست؛ روحیه و تفکر جوانی یعنی نوآوری، شجاعت و تحول‌گرایی.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی از افراد با تجربه‌ای بود که روحیه جوانی داشت، تصریح کرد: شهید سلیمانی تمام ویژگی‌های روحیه و تفکر جوانی را داشتند.

دهنوی با تاکید بر اینکه روحیه جوانی باید کنار افراد با تجربه قرار بگیرد، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت آغاز به کار مجلس یازدهم شورای اسلامی فرمودند که انرژی و روحیه جوانی در کنار افراد با تجربه، ممزوج شود تا یک خروجی خوب به دست آید.

حضور ۶۰ نماینده زیر ۴۵ سال در مجلس یازدهم شورای اسلامی

وی تاکید کرد: مصداق روحیه جوانی را مقام معظم رهبری می‌دانم؛ ایشان به لحاظ شناسنامه‌ای شاید مسن باشند اما از لحاظ روحیه، همان ویژگی‌های روحیه جوانی را دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حضور ۶۰ نماینده زیر ۴۵ سال در مجلس یازدهم شورای اسلامی از دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی است؛ این نمایندگان در کنار نمایندگان با تجربه قرار گرفته‌اند؛ در نتیجه روحیه و ویژگی‌های جوانی در کنار این تجربه، نتیجه خوبی را رقم خواهد زد؛ ترکیب هیئت رئیسه مجلس هم این مهم را نشان می‌دهد. 

دهنوی خاطرنشان کرد: ما معتقد به پیر ستیزی نیستیم ولی مخالف نگاه پیر، خسته و فرتوت هستیم زیرا این چیزی است که باعث عقب‌ماندگی کشور می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های نامتعارف برخی اشخاص گفت: یک شخصی وجود دارد که به آن «آقای همیشه وزیر» می‌گوییم؛ آن زمانی‌که سنمان کم بود، ایشان وزیر بود و در حال حاضر هم که در هیئت رئیسه مجلس هستیم هم به‌عنوان وزیر فعالیت می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت ۳۴ میلیونی جوانان در کشورمان، گفت: مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند این به‌عنوان یک ظرفیت انسانی، یک سرمایه بزرگ برای کشورمان محسوب می‌شود؛ این نگاه می‌گوید جوانان موتور محرک کشور برای رسیدن به قله‌های موفقیت هستند.

دهنوی با تاکید بر اینکه سرمایه کشورمان نفت نیست بلکه نیروی انسانی است، افزود: در مقابل تفکرات جوانگرایی رهبر معظم انقلاب اسلامی، نگاهی وجود دارد که به این ۳۴ میلیون جوان می‌گوید، «معضل جوانان بیکار»؛ این نگاه باید به کنار برود.

وی یکی از آسیب‌های جوانگرایی را شتاب‌زدگی در اداره امور کشور عنوان کرد و یادآور شد: بسیاری از کشورها میانگین سنی مدیران دولتی‌شان به‌مراتب بالاتر از کشورمان است اما آن‌ها افراد با تجربه را کنار نمی‌گذارند بلکه در مقام مشاوره حضور دارند اما عرصه اجرا را به جوانان واگذار می‌کنند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: این برای کشوری که ۳۴ میلیون جوان دارد، بد است که در دولتش وزیر ۷۰ ساله دارد؛ در کشور با وجود اینکه ۱۰ میلیون جوان تحصیلکرده و متخصص داریم اما هنوز در لایه اجرا، وزیر، معاون وزیر و مدیران کلی داریم که نزدیک به ۷۰ سال سن دارند و بعضا تجربه دارند اما تخصص مرتب با حوزه کاری خود را ندارند.

جوانگرایی نباید تبدیل شود به «جوانِ من گرایی»

دهنوی تاکید کرد: یک نگرانی در خصوص جوانگرایی وجود دارد که دغدغه مقام معظم رهبری و تمام مردم نیز هست؛ جوانگرایی نباید تبدیل شود به «جوانِ من گرایی»؛ یعنی مدیر پیر پس از خود از بستگانش در آن پُست استفاده می‌کند و این جوانگرایی نیست؛ جوانگرایی در درون خودش نخبه‌گرایی و شایسته‌سالاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: جوانان متخصص در حوزه کسب ‌و کارهای نوپا و اقتصادهای دانش‌بنیان بار را از روی دوش کشور برداشته‌اند.

این عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: دو نکته در جوانگرایی بسیار مهم است؛ نخست اینکه حواسمان باشد که جوانگرایی را معادل با نخبه‌گرایی و تخصص‌گرایی ببینیم نه معادل با «جوانِ من گرایی».

دهنوی افزود: نکته دوم اینکه پیرترها و با تجربه‌ها در لایه سیاست‌گذاری و مشورت دادن حضور فعال داشته باشند اما فعالیت‌ اجرایی را به جوانان بسپارند.

آفت و آسیب مهم تحول‌گرایی، محافظه‌کاری است

وی با تاکید بر اینکه آفت و آسیب مهم تحول‌گرایی، محافظه‌کاری است، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم به قله‌ها برسیم، نباید بترسیم و باید خودمان را برای خطر کردن آماده کنیم؛ جوان باید به میدان بیاید و نباید بترسد که در قدم‌هایش دچار اشتباه شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم در پایان یادآور شد: نخستین کاری که در مجلس شورای اسلامی باید انجام دهیم، زدودن قوانین زائد و تسهیل فعالیت کسب ‌و کارها است.

نظر شما