شناسهٔ خبر: 161777 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: میزان

تاکید فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران بر لزوم آموزش پروتکل‌های بهداشتی

زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران بر لزوم توجه به آموزش و ترویج نکات بهداشتی به دارندگان اصناف به منظور جلوگیری از انتشار بیماری تاکید کرد.

به گزارش «نماینده»، علیرضا زالی در نشستی با معاونان و مدیران بهداشتی سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران که با حضور حسن بیگی - معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران و نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران انجام شد،   هدف از این نشست را تبادل نظر در خصوص نحوه اجرا و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در زمان بازگشایی اماکن عمومی اعلام کرد.
 

وی با اشاره به بازگشایی بخشی از اصناف، کارگاه‌ها و اماکن و همچنین دشواری اقدامات بهداشتی در استان تهران به علت تنوع، تکثر و تشتت موجود، از زحمات شبانه روزی معاونان بهداشتی هر سه دانشگاه و کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای تشکر کرد و بر لزوم استمرار این همکاری تاکید کرد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، تصریح کرد: رعایت پروتکل بهداشتی در اصناف و اماکن، موضوعی راهبردی است و می‌تواند نقطه ضعف یا قوت ستاد باشد؛ چراکه اگر به صورت عملیاتی اجرایی نشود، آثار بهداشتی و درمانی پیچیده‌ای در پی خواهد داشت.

زالی، فقدان بینش بهداشتی را علت عدم رعایت نکات حفاظتی دانست و عنوان کرد: همچنان باید در بعد آموزش، ترویج و همراه سازی گروه‌های مختلف مشاغل گام‌های بیشتری برداشته شود و رفتارهای تشویقی را باید جایگزین رفتارهای تنبیهی کنیم.

وی عنوان کرد: بسیاری از افراد در کارگاه‌ها و اماکن استان تهران ممکن است امکانات لازم برای رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ستاد را نداشته باشند، به همین منظور باید پروتکل‌های عملیاتی‌تر نوشته شوند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، در پایان بر لزوم جذب نیروی تخصصی بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای، طراحی بسته‌های تشویقی برای جبران بخشی از زحمات کارشناسان بهداشتی، ظرفیت سازی در دستگاه‌های نظارتی و اجرایی، تعریف نقش محوری برای تیم‌های نظارتی دانشگاه، راه‌اندازی بازدیدهای مشترک و گشت‌های مشترک به منظور صرفه‌جویی در وقت و هزینه، اولویت گذاری برای انجام بازدیدها متناسب با ارزیابی میزان خطر و ماهیت خدمت، بازگشت مجدد داروخانه به مدار توزیع، استفاده از ابزارهای نوین تجارتی در کسب و کارهای خرد، طراحی مکانیزم‌های حمایتی برای واحدهای صنعتی کوچک، آغاز پیاده سازی طرح برندینگ و معرفی واحدهای برتر به صورت پایلوت در استان تهران و بازنگری در شیوه نامه‌های بهداشتی تاکید کرد.

در این دیدار همچنین میزان بازدیدهای کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای هر سه دانشگاه ۸۶ هزار مورد اعلام شد که ۴۶ هزار مورد توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صورت گرفته است.

همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی در کارگاه‌های تحت پوشش هر سه دانشگاه علوم پزشکی استان تهران، ۶۹ درصد و در اماکن ۸۵ درصد گزارش شد.

نظر شما