شناسهٔ خبر: 161653 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

اجرای الگوی اشتباه توسعه شهری در تهران

مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران ضمن هشدار در مورد از بین رفتن هویت تهران گفت: شهرداران باید در حفظ هویت و خاطرات تهران جسارت بیشتری داشته باشند.

به گزارش «نماینده»، احمد مسجدجامعی در دویست و پانزدهمین جلسه شورای شهر تهران درباره مشکلات شهری در منطقه ۱۲ پایتخت اظهار داشت: این منطقه دارای بافت تاریخی و فرهنگی است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشت چرا که اکنون تهران و خاطرات آن در حال تاراج شدن است و باید فکر اساسی به حال این مشکل کرد.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر مصوبات زیادی در جهت حفظ هویت تهران داشته است، گفت: متأسفانه اقداماتی همچون انجام ساخت و سازهایی در اطراف مجلس سبب آسیب به هویت تهران شده است.

عضو شورای شهر تهران گفت: خانه بهبهانی به عنوان خانه مشروطه و خانه شیخ‌فضل‌الله نوری از جمله هویت‌های شهر تهران محسوب می‌شود که شورای شهر اقداماتی جهت حفظ آن انجام داده است.

مسجدجامعی گفت: در منطقه ۱۲ در بهارستان باغ فخرالدوله وجود داشت که می‌توانست به عنوان فضای سبز و فضای تاریخی مورد استفاده قرار گیرد ولی متأسفانه به دلیل بی‌توجهی‌ها دچار آسیب شده و از بین رفت. بوستان طباطبایی نیز از دیگر فضاهای تاریخی است که آن را از دست داده‌ایم و باید چاره‌ای برای پیشگیری از این اتفاقات ارائه داد.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه مدیریت شهری برای بوستان‌های منطقه ۱۲ هزینه‌های زیادی انجام داده ولی برخی از این بوستان‌ها و پارک‌ها تبدیل به پاتوق معتادان شده که باید ساماندهی آنها هر چه سریع‌تر توسط دستگاه‌های مربوطه و همکاری مردم انجام گیرد.

وی به وجود خانه پدری شهید دیالمه در منطقه ۱۲ اشاره کرد و گفت: این خانه می‌توانست به موزه شهدای مجلس تبدیل شود ولی به دلیل اجرای الگوی اشتباه توسعه شهر نابود شد.

مسجدجامعی در پایان گفت: شهرداران باید در حفظ هویت تهران جسارت‌های زیادی داشته باشند نخستین موزه‌مغازه‌ای که توسط سرمایه‌دار شخصی در تهران ایجاد شد متأسفانه به سرانجام نرسید به دلیل اینکه حمایت های لازم توسط مدیریت شهری از آن صورت نگرفت.

نظر شما