شناسهٔ خبر: 161550 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

حاجی دلیگانی به وزیر اقتصاد تذکر داد:

هسته معاملات بورس در ساعت بازار دچار اختلال میشود

حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تذکری به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار توسعه زیرساخت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تهران شد.

به گزارش «نماینده» حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر در تذکری به فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار توسعه زیرساخت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تهران شد.

متن کامل تذکر نماینده شاهین‌شهر به وزیر اقتصاد به شرح زیر است:

خلاصه تذکر:

ضرورت بررسی هسته معاملات سازمان بورس و اوراق بهادار تهران وارتقاء زیرساخت‌های آن به منزله جلوگیری از بروز اخلال در روند معاملات با عنایت به گذشت دو دهه از عمر سیستم و افزایش کارمزد دریافتی بورس‌ها در سال‌های اخیر که مورد اعتراض بسیاری از فعالین بازار سرمایه در ماه‌های اخیر گردیده.

شرح تذکر:

جناب آقای وزیر

مستحضرید که بورس به عنوان یکی از شفاف‌ترین بازارهای مالی کشور مورد توجه عامه مردم در یک سال گذشته گردیده که تا فروردین 99 تعداد 700 هزار افراد جدید به این بازار اضافه و بیش از 60 همت مجموع نقدینگی از ابتدای سال 98 تا 17 اردیبهشت 99 وارد بازار سرمایه شده و همچنین ارزش معاملات روزانه بورس به بالای 17 همت گردیده که رقم قابل توجهی بوده و بیانگر گردش نقدینگی از بازار پول به بازار سرمایه می‌باشد.

متاسفانه علیرغم رشد تعداد سهامداران و ارزش معاملات زیرساخت‌های معاملاتی شرکت فناوری اطلاعات (هسته معاملات) جوابگوی نیاز فعالین بازار سرمایه نبوده و در زمان معاملات دچار اختلال می‌گردد سایت TSE که ارائه دهنده آمار و اطلاعات در لحظه به کاربران بوده کند و قیمت‌ها با استیشن و آنلاین متفاوت نمایش داده می‌شود که موجب سردرگمی معامله‌گران گردیده متاسفانه زیرساخت‌های IT بازار سرمایه توسعه نیافته و جوابگوی حجم معاملات نمی‌باشد چالشی که تبدیل به یک ریسک بزرگ گردیده.

با توجه به حضور 50 میلیون سهامدار سهام عدالت در چند ماه آینده نیاز به ارتقاء سیستم معاملات بازار سرمایه که مورد اعتراض جمع کثیری از سهامداران گردیده ضرورت فوری داد.

نظر شما