شناسهٔ خبر: 160386 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

توضیحات نماینده مجلس درباره مشکلات خانواده‌های درگیر با کرونا

محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز در مجلس درباره مشکلات درمانی و بیمه‌ای خانواده‌های بیماران مبتلا به کرونا توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش «نماینده»، محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: در ارتباط با شیوع و آسیب‌های بیماری کرونا، شرایط در کشور و در استان آذربایجان شرقی، نگران کننده است.

فرهنگی خاطرنشان کرد: ضمن تقدیر صمیمانه از مسؤلانی که در این زمینه فعالیت دارند، به ویژه مسؤلان و کادر درمانی بیمارستان هایی که درگیر هستند، بررسی آمارها و اطلاعاتی که از حوزه های مختلف به ما می رسد مشکلاتی را نشان می دهد.

وی افزود: قبل از پانزدهم اسفند ماه استان آذربایجان شرقی در رده‌های پایین مبتلایان بود و در روزهای قبل از پانزدهم اسفند به رتبه ۱۶ در کشور رسید و در پانزدهم برابر آمارهای اعلامی رتبه ۱۴ کشوری را داشت. اینک با گذشت دو هفته، به رتبه سوم مبتلایان و تلفات ناشی از این بیماری رسیده‌ایم. آنچه که در این روزها درباره استان های دیگر بیان می شود به نسبت جمعیت آنهاست. در حال حاضر بعد از تهران و اصفهان، آذربایجان شرقی در رتبه سوم است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصفهان به دلیل نزدیک بودن کاشان به شهر قم به آمار بالایی رسید. تهران نیز با شهر قم  یعنی دومین شهر مواجه بود که بعد از استان البرز بیشترین تردد های کاری روزانه را با تهران داشت. در حالی که استان آذربایجان شرقی با فاصله نسبتاً طولانی با مراکز آلوده، باید در شرایط مناسب تری قرار می گرفت، اما به دلایل مختلفی شاهد شیوع بیماری در تبریز و شهرستان های استان و افزایش تعداد متوفیان هستیم که حتی بالاتر از میانگین کشوری است.

فرهنگی خاطرنشان کرد: در میانگین کشوری حدود ۷ درصد مبتلایان از دنیا رفته اند، در حالی که در آذربایجان شرقی این نسبت به ۱۰ درصد نزدیک می‌شود. در کل نیز باید مسؤلان کشوری و استانی به این سوال پاسخ دهند که چرا نسبت متوفیان به مبتلایان که قبلاً از نظر علمی و تجربی ۲ الی ۳ درصد اعلام می شد، به این نسبتهای بالا رسیده است. یک علت آن ممکن است این باشد که در خصوص مراجعه کنندگان مبتلا که شرایط آنها حاد نشده است، ثبت ابتلاء و پاسخگویی مناسبی در کار نبوده و آمار مبتلایان نادرست است و یا ممکن است در مراحل اولیه راهنمایی و مداوای صحیحی انجام نمی شود و با حاد و غیر قابل برگشت شدن مبتلایان، واقعاً نسبت بالا است. هر دو به مشکلات مدیریتی باز می گردد.

وی افزود: در ارائه‌ آمار روزانه‌ بیماران و فوتی‌های کرونا نیز باید تغییراتی داده شود و به تفکیک محله ها، سن، جنس، شغل، علت ابتلا، نوع بیماری زمینه‌ای و ... اقدام شود که حتما کارآمدتر از اعلام چند عددِ کلی است. از اینها گذشته، ارائه‌ اطلاعات در قالب اینفوگرافیک و مجسم‌سازی به روش‌های غیرشفاهی، تاثیر بیشتری دارد. چنین اطلاعاتی، با توجه به قابلیت‌های نظام رسیدگی به بیمار، علی‌القاعده باید در دسترس باشد. اگر هست و با توجیهاتی مانند رعایت مصالح منتشر نمی‌شود، حتماً خطاست. اگر هم احیاناً و به‌فرض محال، چنین اطلاعاتی در دسترس نیست، باز هم نقیصه فاحش مدیریتی است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در استان آذربایجان شرقی، مدیریتها شرایط را به این صورت در آورده است، به گونه ای که استانهای همجوار احتیاط کرده و حتی گاه مانع تردد مردم به استانهای خود می شوند. عدم کنترل مناسب در ورودیها، ضعف دیگری است. به طور حتم، اراده مسؤلان برای کنترل مبادی ورود و خروج استان ضعیف ارزیابی می شود و گزارش های مردمی زیادی در این زمینه ها وجود دارد.  

فرهنگی خاطرنشان کرد: همینطور گزینه محدودیت در مراکز و بازارها و محل های تراکم جمعیت به درستی اعمال نمی شود. در حالی که باید ممنوعیت و تعطیلی این مراکز اعمال شود. عدم ممانعت از اجتماعات و گسترش فعالیت پاساژها و دستفروشان، و عادی جلوه دادن شرایط، از سوی مسؤلان ذیربط، از عوامل توسعه بیماری است. 

وی افزود: همانگونه که اشاره شد، عدم تعیین تکلیف مبتلایان در مراجعات اولیه به مراکز درمانی و نبود پروتکل مناسب در کلیه مراکز بهداشتی و درمانی اعم از دولتی، خصوصی، درمانی و بهداشتی و حتی عدم بکارگیری مناسب کلیه مراکز بهداشتی و درمانی دولتی، وابسته به نهادهای مختلف و غیردولتی و بی برنامگی در تقسیم کارها باعث این رشد غیر قابل قبول شده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فقدان برنامه مناسب برای مراقبت‌های درمانی کسانی که در منازل مشغول طی دوران قرنطینه خود هستند، نیز از ضعف‌هایی است که به راحتی با بکارگیری بسیجیان توجیه شده، پرسنل مراکز بهداشت و کادر درمانی نیروهای مسلح به آسانی قابل مدیریت است. 

فرهنگی خاطرنشان کرد: نکات دیگری هم هست که قبلا به مسؤلان محترم منعکس شده است. مواردی نظیر عدم تحویل دستکش و ماسک به اطرافیان مبتلایان و متوفیان چه در طول درمان و چه در حال انتقال از سردخانه بیمارستان، عودت لباس و وسائل آلوده و بی ارزش متوفی به خانواده آنها که با بی اطلاعی آنان می تواند باعث گسترش بیماری شود، بی اطلاعی محض اطرافیان از سیر درمانی مریض، اجبار به پرداخت هزینه قبر، در ازاء پرداخت مبالغ بالا اشتباه مدیریتی مسؤلان شهری است که در این اوضاع و احوال به فکر درآمد زایی هم هستند.

وی در پایان گفت: با وجود آن که گاه غسل با داشتن شرایط آلایندگی بالا، انجام می شود اما برخی موازین شرعی در دفن، نماز میت، تلقین و نحوه قرار دادن متوفی در قبر به بهانه شرایط اضطرار به درستی رعایت نمی گردد که باعث نارضایتی بازماندگان می شود. مواردی مانند سایر هزینه ها نیز در مزارستانها، مثل دریافت هزینه های بالا در ارتباط با کاور تا خودروی حمل متوفی، بالاست، مسؤلان مربوطه باید کاری کنند که بر آلام بازماندگانی که به حد کافی متأثرند، نیفزایند.

برچسب‌ها:

نظر شما