شناسهٔ خبر: 160281 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

ایجاد 800 هزار شغل با طرح مشاغل خانگی

اشتغال زنان 43 رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی گفت: از ابتدای اجرای این طرح تا کنون 800 هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده است.

به گزارش «نماینده»،  مهناز امامدادی رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر، اعلام کرد: ما سعی می‌کنیم برای مشاغل خانگی خدمات به صورت الکترونیکی و غیر حضوری باشد که نیاز کمتری به حضور متقاضیان در ادارات کار باشد و روند کار نیز سرعت می‌گیرد و با انجام کارهای از طریق الکترونیکی رضایت‌مندی متقاضیان هم بالا می‌رود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی افزود: از ابتدای طرح مشاغل خانگی که از سال 90 مطرح بود حدود 2.8 میلیون نفر در قالب این طرح ثبت‌نام کردند که از این تعداد 1.6 میلیون نفر موفق به دریافت مجوز شدند و از این تعداد یک میلیون و 131 هزار نفر برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند که از این تعداد طی این مدت 759 هزار نفر تسهیلات دریافت کردند و از محل این تسهیلات  حدود 800 هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده است.

به گفته وی، بیشترین تقاضا در مورد کارهای تولید پوشاک و کمک به تهیه اقلام بهداشتی بوده و در روستاها نیز مشاغل مرتبط با دامداری و کشاورزی بوده است.

به گفته امامدادی، متقاضیان طرح مشاغل خانگی از طریق کدرهگیری که در اختیار آنها قرار داده می‌شود پیگیر پرونده‌شان خواهد بود و در هر لحظه می‌توانند با داشتن این کد رهگیری کار آنها در کدام دستگاه اجرایی قرار دارد و در هر مرحله از طریق پیامک به آنها اطلاع‌رسانی می‌شود که مثلاً طرح آنها مجوز گرفته یا پرونده‌شان به فلان دستگاه اجرایی ارجاع شد و یا طرح آنها کامل شده است، بنابر این نیاز به  حضور فیزیکی افراد در ادارات نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مدت زمانی برای دریافت مجوز مشاغل خانگی لازم است، گفت:‌ این فرآیند بسته به نوع طرح‌ها متفاوت است، برخی از طرح‌ها مانند مواد غذایی و نیز برخی کارهای فرهنگی هنری که ستاره‌دار هستند، نیاز به بررسی بیشتر مراجع ذی‌ربط دارد، اما در مورد بقیه طرح‌ها ظرف دو تا سه هفته تقاضاها به نتیجه می‌رسد.

نظر شما