شناسهٔ خبر: 159689 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

کواکبیان از منابع اعتباری شرکت‌های دولتی و عدم کاهش آن در بودجه ۹۹ انتقاد کرد

کواکبیان نماینده مردم تهران در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۹ گفت: منابع اعتباری شرکت‌های دولتی در بودجه آتی چند درصد رشد کرده است و گویا قرار است درب به همان روال قبل بچرخد.

به گزارش «نماینده»، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز(دوشنبه 5 اسفند 98) در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات بودجه سال 99 گفت: ما در سال‌های گذشته بارها گفتیم که باید بودجه تصحیح شود ولی کسی توجهی به آن نکرد؛ اگر بخواهیم واقعیت‌های اقتصادی خود را در نظر بگیریم بودجه‌ای متفاوت از بودجه مصوب کمیسیون تلفیق خواهیم داشت.

وی افزود: اصلاح ساختاری بودجه توسط مجلس انجام نشده و این موضوع مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قواست. این در حالی است که بخشی از ایرادات مردم به مجلس به دلیل آن است که مجلس کاره‌ای نیست و موضوعات در جاهای دیگر تصویب می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: در انتخابات اخیر مجلس یازدهم، نفر اول لیست تهران به اندازه رای من در انتخابات مجلس دهم رای آورده است که نشاندهنده آن است که مردم معتقدند مجلس در راس امور نبوده و کاره‌ای نیست.

کواکبیان گفت:‌وضعیت اقتصادی کشورمان بعد از برجام خوب شده بود ولی حالا دچار مشکل شده‌ایم. این در حالی است که لوایح مربوط به FATF یک سال است در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده است.

وی با اشاره به تصمیم اخیر FATF علیه ایران گفت: در چند روز اخیر نرخ سکه و ارز بالا رفته و تصمیم اخیر FATF بر اقتصادمان نشانه‌های خود را آشکار کرده است. لذا کسانی که مسبب وضعیت اقتصادی کشورمان و تصمیم‌گیر اخیر FATF هستند خودشان باید بودجه بنویسند.

نماینده مردم تهران در مجلس  افزود: 200 هزار میلیارد تومان مالیات طبق بودجه 99 در نظر گرفته شده در حالی که صاحبان کارخانجات مواد اولیه نداشته و قرار است مالیات از طبقات ضعیف ومتوسط جامعه گرفته شود. لذا ما نگران این فشار بر مردم هستیم.

کواکبیان افزود:‌اکر مجلس به کلیات لایحه بودجه 99 رای ندهد اتفاقی رخ نمی‌دهد و ما می‌توانیم با بودجه یک دوازدهم کشور را اداره کنیم ضمن اینکه مجلس انقلابی بعد هم بودجه 99 را بررسی خواهد کرد.

وی در پایان گفت:بر اساس آمار بودجه 99 منابع اعتباری شرکت‌های دولتی چند درصد رشد داشته و گویا قرار است درب بر همان روال قبلی بچرخد. در حالی که باید این بودجه را کاهش می‌دادیم.

علی لاریجانی در پاسخ به اظهارات کواکبیان گفت: آقای کواکبیان اشتباه نکنید. چرا که تا مجلس آینده شکل بگیرد مرداد ماه فرا خواهد رسید و باید دولت لایحه بودجه جدید برای سال آتی به مجلس آینده بدهد و سپس کمیسیون تلفیق آن را بررسی کرده و عملا بودجه 99 در مجلس آینده به مهر و آبان خواهد رسید. لذا به همین راحتی نیست که بودجه 99 را به مجلس بعدی بسپاریم.

برچسب‌ها:

نظر شما