شناسهٔ خبر: 159578 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: الف

رسولی: مجلس فعلی به وظایف نظارتی خود درست عمل نکرد

امیرابراهیم رسولی یک فعال سیاسی معتقد است مهمترین مسئله و نقص مجلس دهم عمل نکردن به وظایف نظارتی است که این موضوع به افرادی که در آن حضور دارند، باز می‌گردد.

به گزارش «نماینده» امیر ابراهیم رسولی فعال سیاسی با اشاره به نقط ضعف مجلس دهم، اظهار داشت: در شرایط کنونی مهمترین دغدغه و مشکل مردم،  مشکلات معیشتی آنهاست و این، ارتباط مستقیم با مجلسی دارد که اساساً در رفع مشکلات مردم نقشی نداشته است.

وی ادامه داد: اگر وظیفه مجلس را در دو وجه قانون گذاری و نظارت بدانیم مجلس دهم آنچنان که باید، نتوانست بر کارآمدی دولت آقای روحانی اثر گذار باشد و با نظارت خود کاستی‌ها و مشکلات این دولت را برطرف کند.

رسولی تصریح کرد: در مجلس دهم، متاسفانه اکثر نمایندگان به فکر حوزه‌های منطقه‌ای خودشان بودند و خیلی به مسائل کلان ملی و مشکلات جدی مردم اهمیت ندادند و نتیجه آن، این شد که مردم امروز مجلس دهم را ضعیف ترین مجلس معرفی می‌کنند.

این کارشناس مسائل  سیاسی تاکید کرد: در مجلس بعدی باید تلاش شود که برای رفع مشکلات، افرادی را وارد مجلس کنیم که در ابتدا از خود استقلال و در مرحله بعدی تخصص داشته باشند تا بتوانند هم مشکلات را حل کنند و هم بتوانند وظیفه خودرا به درستی انجام دهند.

رسولی در پاسخ به پرسشی درباره شفافیت آرا و فعالیت‌های نمایندگان مردم، گفت: بنده معتقدم شفافیت حق مردم است اگر ما بتوانیم شفافیت را نه بر اساس فضا سازی رسانه‌ای، زیرا برخی‌ها شفافیت را دکان شهرت خودشان قرار می‌دهند، بلکه شفافیت بر اساس قانون و به خواست مردم انجام شود حتما اثرات مثبتی در پی خواهد داشت، اما اگر شفافیت را صرفا برای شهرت طلبی و دکانی برای معروف شدن قرار دهیم، مسیر شفافیت به تباهی کشیده خواهد شد.

وی تاکید کرد: شفافیت را باید به صورت یک قانون جدی در بیاوریم و مردم با نظارت کافی به نمایندگان خودشان کمک کنند، تا مجلسی کارآمد شکل بگیرد، بنابر این بنده موافق شفافیت هستم اما نه به صورت شعاری و نمادین بلکه به صورت عملی.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ویژگی‌های مجلس کارآمد، گفت: باتوجه به اینکه انتخابات مجلس را پیش رو داریم باید تلاش کنیم مجلس کارآمد را از جوانانی که دارای تخصص هستند و افراد باتجربه ای که هنوز پتانسیل و توانایی کار دارند، تشکیل دهیم.

رسولی افزود: اینکه ما جوانی را وارد کنیم اما تخصص نداشته باشد، کمکی به مجلس کارآمد نخواهد کرد و باید به سمت مجلسی برویم که جوانانی در آن قرار گیرند که با رزومه و تخصص باشند. در عین حال اگر قرار است از افراد با تجربه  استفاده شود به سراغ چهره های تکراری که بارها آزمون خودشان را پس دادند نرویم  بلکه به سراغ چهره‌های با تجربه ای برویم که برای اولین بار قصد دارند تجربیات خودشان را در صحنه مجلس به بروز برسانند و کمک کنند که تا مجلس کارآمدی داشته باشیم.

وی گفت: به نظر می‌آید اگر چنین پازلی تشکیل شود مجلس می تواند از وکیل الدوله بودن خارج و به وکیل الرعایا تبدیل شود و به راس امور بازگردد.

وی همچنین با اشاره به فرمایش امام مبنی بر اینکه «مجلس باید در راس امور باشد»، گفت: اگر مجلس با کارآمدی به راس امور بازگردد قسمت زیادی از مشکلات بهبود پیدا می‌کند و باید امیدوار باشیم که دولت آینده هم به یک الگو برسد که دولتی جوان و انقلابی تشکیل شود.

نظر شما