شناسهٔ خبر: 159179 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

فضای مدارس باید از نظر بهداشت روانی و فردی جدی گرفته شود

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فضای مدارس ما باید از لحاظ بهداشت روانی و فردی جدی گرفته شود. اینکه پایگاه‌های انجمن‌های اسلامی دانش آموزان چه کمکی می‌تواند کند حائز اهمیت است.

به گزارش«نماینده» ، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در همایش نسل آفتاب که به مناسبت ۴۰ سالگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برگزار شد، گفت: در دهه اول انقلاب انجمن‌های اسلامی دانش آموزان کنشگری در حوزه فعالیت‌های سیاسی در جبهه انقلاب بود. آن روزها کشور پرتنش بود و جریان‌های مختلف سیاسی فعال بودند و طبیعتاً فضای مدارس نیز پرتلاطم بود.

وی ادامه داد: انجمن‌های دانش‌آموزی کارکردهای زیادی داشت ولی مهمترینش آن بود که در دهه ۶۰ پایگاه صیانت از انقلاب در برابر جریان‌های معاند بود. دیگر اینکه در دهه اول انقلاب انجمن‌های دانش آموزی پل ارتباطی میان دانش‌آموزان و جامعه بودند. نیم میلیون دانش‌آموز در ایام دفاع مقدس به جبهه رفتند و حدود ۳۶ هزار نفر از آنها شهید شدند.

صالحی با اشاره به دیگر کارکرد این نهاد که یادگیری و تقویت مهارت‌های فردی مثل قدرت سخنگویی، مدیریت و… بود، بیان کرد: همچنین این انجمن فرصتی برای افزایش معرفت و ایمان ایجاد کردند و عملاً کانونی برای تحکیم معارف دینی بود. حال در دهه پنجم انقلاب اسلامی به نظر می‌آید برخی از این کارکردها باقی مانده‌اند و باید به برخی از آنها نگاه جدی‌تری نسبت به گذشته داشت. اکنون ما شاهد یک نسل دیجیتال هستیم اما دانش‌آموزانی که از دهه ۹۰ وارد محیط دانش‌آموزی می‌شوند به نحوی نسل دیجیتال هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حدود یک درصد دانش‌آموزان در معرض شدید آسیب‌های روحی و ۳۰ درصد نیازمند توانمندسازی هستند. این نشان می‌دهد فضای مدارس ما باید از لحاظ بهداشت روانی و فردی جدی گرفته شود. اینکه پایگاه‌های انجمن‌های اسلامی دانش آموزان چه کمکی می‌تواند کند حائز اهمیت است تا با استفاده از محیط همسالان این آسیب کاهش یابد.

وی تاکید کرد: موتور تحرک گام دوم انقلاب علم و دانش است. اینکه ما باید قوی باشیم از نقطه دانایی آغاز می‌شود. انقلاب اسلامی در هر دوره‌ای با مخاطرات خاص خود درگیر است و ما باید در هر دوره ببینیم که مخاطرات چیست تا از انقلاب صیانت کنیم.

نظر شما