شناسهٔ خبر: 158600 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

بروجردی: امیدی به اجرای "اینستکس" نداریم/مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای ادامه دارد

بروجردی/2 عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه اروپایی‌ها با وعده‌های واهی از مسئولیت‌هایشان در اجرای برجام شانه خالی کردند، گفت: ما امیدی به اجرای "ایستکس" از سوی اروپایی‌ها نداریم.

به گزارش «نماینده»،  علاء‌الدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیوستن برخی کشورهای اروپایی به سازوکار مالی "اینستکس"، گفت: اروپایی‌ها از زمانی که آمریکا به‌طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای برجام خارج شد، مدام با وعده وعیدهای واهی از مسئولیت‌هایشان در اجرای برجام شانه خالی کردند و ما نیز امیدی به اجرای "ایستکس" از سوی اروپایی‌ها نداریم.

وی افزود: در پی بدعهدی آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای برجام، اروپایی‌ها نیز از آنها دنباله‌روی کردند، اما روش آنها کاملا موذیانه و مزورانه بود، به‌طوری امروز شاهدیم هنوز سازوکار مناسبی برای اجرای برجام و تعاملات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران فراهم نکرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، الحاق تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی به سازوکار مالی "اینستکس" را وعده جدید اروپایی‌ها برای عقب‌گرد در حوزه هسته‌ای از سوی ایران دانست و اظهار داشت: از زمانی که ایران نسبت به کاهش تعهدات هسته‌ای‌اش در چارچوب برجام اقدام کرده، اروپایی‌ها به تکاپو برای حفظ برجام افتاده‌اند، اما این تلاش‌ها بی‌فایده است.

بروجردی ادامه داد: تا زمانی که اروپایی‌ها عزم جدی برای مقابله با سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایی آمریکایی‌ها را نداشته باشند، هیچ تغییری در سیاست‌ آنها در قبال برجام صورت نمی‌گیرد و فقط وعده‌های پوچ می‌دهند.

وی تصریح کرد: نباید به این وعده‌های پوچ اروپایی‌ها خوشبین باشیم و همواره مسیر پیشرفت را در داخل کشور جست‌وجو کنیم؛ دستگاه دیپلماسی کشور باید نسبت به بدعهدی‌های اروپایی‌ها در اجرای سازوکار "اینستکس" هوشیار باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که مسیر کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برجام بوده و این مسیر همچنان ادامه دارد، اما برای توقف کاهش تعهدات هسته‌ای فقط یک راه وجودا دارد که آن لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی اروپایی‌هاست. 

بروجردی در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران بیش از یک سال به اروپایی‌ها برای عمل به تعهدات‌شان در چارچوب برجام و "اینستکس" فرصت داد، اما آنها هیچ عزمی برای عمل به وعده‌هایشان نداشتند.

نظر شما