شناسهٔ خبر: 158585 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

دولت به جای خرید خارجی، از شرکت‌های دانش بنیان خرید کند

اختیاری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بزرگترین حمایت دولت از شرکت‌های دانش بنیان این است که به جای خرید خارجی، کالاهای تولید آنها را خریداری کند.

به گزارش «نماینده»، در ادامه جلسه علنی مجلس درخصوص بررسی مشکلات استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، اسفندیار اختیاری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که به گفته امیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس، نقش مهمی در تدوین قانون مربوط به شرکت‌های دانش بنیان داشت، گفت: سؤال مهم این است که دولت چه مقدار به شرکت های دانش بنیان اعتقاد دارد. به نظر من این اعتقاد بسیار کم است.

وی تصریح کرد: سئوال دیگر این است که چند درصد از گردش مالی دولت متعلق به شرکت های دانش بنیان است و چند درصد از خریدهای خارجی دولت تبدیل به خرید داخلی از این شرکت ها شده است. پاسخ این است که بسیار کم.

اختیاری گفت: بزرگترین حمایت از شرکت های دانش بنیان این است که دولت کالاهای آنها را خریداری کند.

اختیاری تصریح کرد: یا دولت توانایی ایجاد شغل برای نخبگان را دارد و یا اگر ندارد اجازه دهد خودشان بتوانند برای خودشان کار و شغل فراهم کنند اما متأسفانه وقتی نخبگان در این مسیر گام برمی‌دارند، برای تهیه بودجه یا مجوز، سنگ‌های زیادی جلوی پای آنها می اندازند.

در ادامه، فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی در خصوص مشکلات شرکت های دانش بنیان گفت: ریسک های سیاسی بر فضای اقتصادی تأثیرگذار است و مشکلاتی را برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد می‌کند. یکی از مشکلات تعدد نهادهای مجوزدهی است.

نظر شما