شناسهٔ خبر: 158555 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کدام نمایندگان مجلس دهم برای دوره یازدهم نامزد نشدند؟

مجلس ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات مجلس ۹۸ در حالی به پایان رسید که تعدادی از نمایندگان مجلس دهم، برای حضور در دوره یازدهم مجلس ثبت‌نام نکردند.

به گزارش «نماینده»، ثبت‌نام از نامزدهای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، شنبه ۱۶ آذر ماه به پایان رسید. در این دوره ۱۳ هزار و ۸۹۶ نفر داوطلب ثبت‌نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از ۱۵ درصد افزایش داشته است. از این تعداد ۱۶۰۵ نفر زن و ۱۲ هزار و ۲۹۱ نفر مرد با نسبت ۱۲ درصد خانم‌ها و ۸۸ درصد آقایان هستند.

این ثبت‌نام‌ها در حالی به پایان رسید که غایبان زیادی را به خود دید و افراد نسبتاً زیادی حاضر به شرکت در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی نشدند.

در ادامه با شخصیت‌های غایب این دوره از انتخابات مجلس آشنا خواهید شد:

علی لاریجانی

رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی در لحظات پایانی قبل از شروع ثبت‌نام نامزدها اعلام کرد قصد شرکت در انتخابات مجلس را ندارد، اما با این وجود تمام نگاه‌ها منتظر دیده شدن علی لاریجانی در محل ثبت‌نام بود که چنین اتفاقی نیفتاد.

او در حالی در این دوره اعلام کرد قصد شرکت در انتخابات مجلس را ندارد که عده زیادی بر این باورند او قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ را دارد.

محمدرضا عارف

نائب رئیس مجلس دهم و رئیس فراکسیون امید از دیگر نفراتی بود که برای شرکت در انتخابات مجلس، نامزد نشد؛ عدم حضور محمدرضا عارف در انتخابات مجلس شورای اسلامی، در روز ششم این ثبت نام‌ها توسط محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید اعلام شد.

عارف در ایام انتخابات سال ۹۴ با پرچمداری اصلاح‌طلبانِ مدعی اصلاح اوضاع معیشتی مردم وارد عرصه انتخابات شده و توانسته بود در شرایط بد اقتصادی کشور امید زیادی در دل مردم ایجاد کند و وارد مجلس شود. اما با گذر ایام، فشل بودن او در مجلس، نه‌تنها نظر بسیاری از مردم را تغییر داد، حتی انتقاد اصلاح‌طلبان زیادی را نیز به همراه داشت و شاید همین نارضایتی، دلیل عدم‌حضور عارف در انتخابات دوره یازدهم مجلس باشد.    

کاظم جلالی

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در دوره دهم از دیگر غایبان بزرگ این ماراتن بود؛ جلالی به خاطر تصدی مقام سفیری ایران در روسیه، آبان ماه امسال از سمت خود در مجلس استعفا داد و مجلس نیز با استعفای او موافقت کرد.

سیده فاطمه حسینی

دختر وزیر کار دولت اصلاحات و عضو فراکسیون امید هم از دیگر افرادی است که در این دوره از انتخابات مجلس حضور نخواهد داشت.

او که تنها سابقه نمایندگی مردم تهران در دور دهم مجلس را در کارنامه خود دارد و به خاطر صحبت‌های جنجالی خود در دفاع از پدرش درباره برداشتن سهم خود از سفره انقلاب و ساخت ویلای غیرقانونی در لواسان، از نمایندگان پرحاشیه مجلس بود، در این دوره از مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نکرد.

پروانه سلحشوری

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس دهم و عضو فراکسیون امید از دیگر افرادی است که در این دوره از انتخابات مجلس حضور پیدا نخواهد کرد.

او که در مجلس دهم با صحبت‌های جنجالی خود، حواشی زیادی را در مجلس به وجود آورده بود، پس از ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات مجلس، از حضور در این رقابت‌ها انصراف داد.

احمد سالک نماینده حوزه انتخابیه اصفهان

 حمیدرضا فولادگر نماینده حوزه انتخابیه اصفهان

سلمان خدادادی نماینده حوزه انتخابیه ملکان آذربایجان شرقی

سیامک مره صدق نماینده کلیمیان

محمد عزیزی نماینده حوزه انتخابیه ابهر استان زنجان

محمد دهقان نماینده حوزه انتخابیه طرقبه استان خراسان رضوی

محمد قسیم عثمانی نماینده حوزه انتخابیه بوکان آذربایجان غربی

محمدجواد فتحی نمایندگان حوزه انتخابیه تهران

حسن سلیمانی نماینده حوزه انتخابیه کنگاور استان کرمانشاه

فریدون احمدی نماینده حوزه انتخابیه زنجان

نظر شما