شناسهٔ خبر: 158033 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

پیشنهادات یک نماینده مجلس برای اصلاح ساختار بودجه

علیرضا سلیمی یک نماینده مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد که برای اصلاح ساختار بودجه کشور، اتکاء بودجه‌های سنواتی به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

به گزارش «نماینده»، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح ساختار بودجه، گفت: از اواخر سال گذشته، مقرر شد که اصلاحاتی در ساختار بودجه‌نویسی کشور صورت گیرد، اما تاکنون عزمی برای این کار، نه در مجلس و نه در دولت مشاهده نمی‌شود.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه و نیز روش بودجه‌نویسی کشور قطعا صورت گیرد، اما این امر نیازمند سازوکارها و زیرساخت‌هایی است که حتما باید مدنظر قرار گیرد.

نماینده مردم محلات در مجلس، یکی از ارکان اصلی اصلاح ساختار بودجه‌نویسی کشور را، جدا شدن درآمدهای نفتی از بودجه‌های سنواتی دانست و اظهار داشت: طی سال‌های گذشته، حدود 90 درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری شده که این روند باید اصلاح شود.

حجت‌الاسلام سلیمی با تأکید بر اینکه یکی از اولویت‌های مهم و اصلی اصلاح ساختار بودجه،ایجاد سازوکارهایی برای برخورد با مفسدان و متخلفان است، گفت: باید نحوه بودجه‌نویسی کشور به‌گونه‌ای باشد که روش‌ها و سازوکارهایی برای برخورد با متخلفان وجود داشته و فضا برای آنهایی که از قانون تعدی می‌کنند، ناامن شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر  از روش‌هایی که در اصلاح ساختار بودجه باید مدنظر قرار گیرد، حمایت از تولید و تولیدکننده ایرانی است که برای این منظور می‌بایست چاره‌ای برای نقدینگی 1800 هزار میلیارد تومانی که در بازارهای مختلف سرگردان است، اندیشیده شود.

نماینده مردم محلات در مجلس ادامه داد: پیشنها می‌کنم اصلاح ساختار بودجه به‌گونه‌ای انجام شود که نقدینگی سرگردان در کشور به سمت تولید سوق داده شود.

حجت‌الاسلام سلیمی در پایان با تأکید بر اینکه دولت می‌بایست هرچه سریعتر لایحه اصلاح ساختار بودجه را به مجلس ارائه کند، خاطرنشان کرد: به‌طور قطع، با اصلاح ساختار بودجه، گام‌های اساسی در راستای توسعه اقتصادی کشور برداشته می‌شود.

نظر شما