شناسهٔ خبر: 157843 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

نماینده مجلس:چند میلیون نفر به یارانه نیاز ندارند؟

یارانه.jpg نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال از محل حذف یارانه پردرآمدها در بخش اشتغال هزینه شود می‌توان انتظار داشت تا حدودی مشکل بیکاری مرتفع شود.

به گزارش «نماینده»، احمد انارکی محمدی، با بیان اینکه با توجه به کسری بودجه دولت حذف یارانه حداقل 5 و نیم میلیون نفر ضروریست، گفت: با حذف  یارانه ثروتمندان در کنار  جبران کسری بودجه پرداخت یارانه نیز به صورت منصفانه تری توزیع می شود و همچنین با اعتبار باقیمانده برای حوزه اشتغال و تولید می توان برنامه ریزی کرد.

وی افزود : اگر 120 هزار میلیارد ریال از محل حذف یارانه پردرآمدها در بخش اشتغال هزینه شود می‌توان انتظار داشت تا حدودی مشکل بیکاری مرتفع شود.

 نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به جدول دولت برای حذف یارانه پر درآمدها اشاره کرد و اظهارداشت: دولت جدولی را ارائه داده است که در آن 700 هزار نفر در لیست حذف از یارانه قرار دارند. اگر دولت براساس جدول ارائه شده اقدام به حذف یارانه افراد کند به طور یقین می تواند بخش قابل توجهی از یارانه افراد پر درآمد را حذف و منابع حاصل از آن را صرف امور دیگر ازجمله تولید و اشتغال کند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با تاکید براینکه حذف یارانه سه دهک پر درآمد از جمله اقدامات مناسب دولت بوده و مجلس از این اقدام حمایت و پشتیبانی خواهد کرد، عنوان کرد: متأسفانه توزیع یارانه بین همه مردم مشکلاتی را ایجاد کرد و بعضاً برخی فکر می‌کردند که اگر یارانه آن‌ها  قطع شود حق‌شان پایمال شده است در صورتی که از اساس یارانه برای کم درآمدها و اقشار ضعیف توصیه شده بود.

 انارکی با  اشاره به تکلیف مجلس به دولت جهت حذف یارانه ثروتمندان ادامه داد: البته در مقطعی دولت هم اقدامات خود را به تأخیر انداخت و با توجه به مصوبه مجلس یارانه پردرآمدها را قطع نکرد که در حال حاضر اقدام به این مسئله کرده است.با این حال در صورت حذف یارانه پردرآمدها منابع هنگفتی به سیستم بودجه‌ای کشور باز می‌گردد و حتی می‌توان با در نظر گرفتن این منابع به اقشار ضعیف کمک کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد:حذف یارانه 5 و نیم میلیون نفر از پردرآمدهای کشور نیازمند شناسایی دقیق و سیستمی بود که دولت اکنون آمادگی آن را دارد، و حذف یارانه پردرآمدها یکی از ضرورتهایی بود که باید طی سال‌های گذشته اجرایی می‌شد و اکنون با شرایط اقتصادی کشور در اولویت قرار گرفته است.

برچسب‌ها:

نظر شما