شناسهٔ خبر: 156847 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

توزیع۱۸ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی بین رانت‌خواران/۸۰ درصد مشکلات از سوء مدیریت است

ابوترابی نماینده نجف آباد در مجلس با اشاره به مجوز دولت برای تخصیص میلیاردها دلار برای واردات کالای اساسی گفت: ای کاش به جای این کار، پالایشگاه می‌ساختیم زیرا در روند توزیع کالاها، دلالان و رانت‌خواران فربه شده‌ و دولت هم هیچ گزارشی در این باره به پارلمان ارائه نکرد.

به گزارش «نماینده» ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی، درباره تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالای اساسی به دولت و انتقاد فراوان به نحوه توزیع آن گفت: ۸۰ درصد مشکلات کشور به سوءمدیریت داخلی بازمی‌گردد، به طور مثال؛ ۱۸ میلیارد دلاری که دولت در سال گذشته ظرف مدت ۳ ماه از دست داد و دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را بین رانتخواران توزیع کرد و مردم هم چیزی را در سفره خود ندیدند، معنایش یعنی سوءمدیریت.

وی افزود: اگر ۱۸ میلیارد دلار را به جای اینکه به منفعت‌طلبان و سودجویان بدهیم، پالایشگاه ساخته بودیم، هم‌اکنون می‌توانستیم سر خود را بالا گرفته و بنزین صادر کرده و اشتغال ایجاد کنیم، اما دولت با سوءتدبیر و بی‌تدبیری ضربه مهلکی را به کشورمان زد.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس تصریح کرد: ما تجربه سال قبل را داریم که ۱۸ میلیارد دلار نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی داده شد ولی متاسفانه مردم از این نرخ دولتی نه تنها چیزی عایدشان نشد بلکه هر روز گرانی را مشاهده کردند و سال قبل این میزان پول برای خیلی ها در چرخه معیوب رانت شد و متاسفانه دولت اشتباه فوق العاده بزرگی در این موضوع مرتکب شد.

ابوترابی اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش بی‌رویه قیمت کالاهای اساسی احتکار برخی کالاها از سوی توزیع‌کنندگان است که باید شرایطی فراهم شود که فضا را برای محتکران ناامن کنیم؛ زیبنده نیست وقتی خانوارها در تأمین مایحتاج‌شان با مشکل مواجه هستند، عده‌ای سودجو کالاها را احتکار می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید با محتکران کالاهای اساسی و واسطه‌گران برخورد شود، گفت: برخورد با محتکران موجب ثبات در بازار شده و به یکسان‌سازی قیمت‌ها کمک می‌کند.

برچسب‌ها:

نظر شما