شناسهٔ خبر: 156433 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: روابط عمومی نسل امروز

ذوالقدر: مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد/ رهبر: باید فرهنگ سازی شود

فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: مهریه ضمانت اجرا ندارد و راه‌های فرار از قانون برای مرد وجود دارد تا حق زن را ندهد، از سوی دیگر شروط ضمن عقد ضمانت اجرای بیشتری دارد.

به گزارش«نماینده» ، برنامه نسل امروز این هفته جمعه ۲۸ تیر ماه با موضوع مهریه (آسیب شناسی مسئله ای در حوزه ازدواج جوانان) با حضور سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، فاطمه رهبر نماینده ادوار مجلس و سمانه عیوضی فعال رسانه‌ای به روی آنتن شبکه پنج رفت.

سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در ابتدای برنامه، گفت: مهریه در شرع و عرف در نظر گرفته شده است و  تاکیداتی در آیاتی از قرآن کریم بر تعیین مهریه وجود دارد.

وی گفت: فرهنگ  مهریه را کی داده و کی گرفته اشتباه است زیرا  با این تفکر طبق اسلام ازدواج باطل است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه مهریه باید طوری تعیین شود که توان پرداخت آن وجود داشته باشد، افزود:  تعیین مهریه بالا فرهنگی اشتباه است.  

ذوالقدر تاکید کرد: اعتقاد زنان مبنی بر اینکه حق و حقوق خود را می توانیم با تعیین مهریه بالا تامین کنیم اشتباه است زیرا در این رابطه شروط ضمن عقد مشخص شده است و ضمانت اجرایی بالاتری دارد.

وی اظهار کرد: زن می‌تواند به جای اینکه مهریه بالا طلب کند، در شروط ضمن عقد از جمله حق مسکن، اشتغال و... را دریافت کند و در هنگام طلاق اموال تقسیم شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد:  میزان مراجعه به دادگاه ها و آمار طلاق نشان دهنده این است که مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد و نمی‌تواند مانعی برای جلوگیری از طلاق شود.

ذوالقدر: مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد/پیشنهاد به بانوان برای جایگزینی مهریه بالا

ذوالقدر گفت: مهریه ضمانت اجرا ندارد و راه های فرار از قانون برای مرد وجود دارد تا حق زن را ندهد از سوی دیگر شروط ضمن عقد ضمانت اجرای بیشتری دارد.

وی اظهار داشت: قانون مدنی ۱۱۱۹ نیز وجود دارد که زوجین می توانند به همراه شروط ضمن عقد، شروط دیگری را نیز تعیین کنند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: افراد در زندگی نیز باید از اسلام، ائمه اطهار (ع) و قرآن الگو بپذیرند و یکی از راه‌های آن این است که نباید با مهریه سنگین مانعی برای ازدواج جوانان شوند.

ذوالقدر گفت: نمی خواهیم در حق زن ظلم کنیم و بگوییم مهریه را کم در نظر بگیرید اما اگر مرد استطاعت مالی دارد می‌تواند مال زیادی به عنوان مهریه در نظر بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: در قانون سقف مهریه ۱۱۰ سکه تعیین شده است البته در صورت استطاعت مالی مرد باید مهریه بیشتر از آن را پرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه ضمانت اجرای مهریه ۱۱۰ سکه است، ادامه داد: اگر مرد توان پرداخت نداشته باشد قسط بندی و بحث تعدیل مهریه مطرح می شود.

ذوالقدر اظهار کرد: جهش قیمت سکه مشکلاتی را نیز به وجود آورده و باعث شده مردان اقساط مهریه را نتوانند پرداخت کنند از این رو زندانیان مهریه افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: دادخواست تعدیل مهریه زمان زیادی می برد از این رو در مجلس به دنبال آن هستیم که پروسه تعدیل مهریه سریع انجام شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: بانوان می‌توانند به جای مهریه سنگین، شروطی را تعیین کنند البته در این زمینه نیز فرهنگ سازی نشده است و بسیاری از بانوان درباره شروط اطلاعی ندارند.

ذوالقدر با بیان اینکه مهریه باید معقول باشد و مشکلاتی را به وجود نیاورد، افزود: مواردی از جمله شناخت می تواند ضمانت اجرایی بیشتری نسبت به مهریه داشته باشد.

وی گفت: در  کمیته زن و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس طرحی را آماده کرده ایم مبنی بر ۶ ساعت آموزش اجباری قبل از ازدواج است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه این طرح در برخی از استان ها اجرا شده و آمار طلاق نیز کاهش پیدا کرده است، گفت: آموزش در زمینه ازدواج به مسائل حقوقی، قضایی و اخلاقی در این حوزه کمک می کند.  

ذوالقدر تاکید کرد: صحبت‌هایی در مجلس مبنی بر محدود شدن مهریه تا سقف ۱۴ سکه مطرح شد و با این موضوع مخالفت شد زیرا نمی‌توان بدون اعطای ضمانت دیگری مهریه را برای بانوان محدود کرد.

وی با بیان اینکه محدود شدن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه مطلوب است و درباره ازدواج های فضای مجازی گفت: ضمانت اجرای ازدواج های فضای مجازی برای ما جای سوال است زیرا شناخت به صورت حقیقی اتفاق نمی افتد و اگر بدون شناخت و تحقیق باشد مشکل ایجاد کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید شناخت در فضای حقیقی اتفاق بیفتد، گفت: اعتماد سازی، شناخت و اخلاق در ازدواج اهمیت دارد.

رهبر: «مهریه را کی داده و کی گرفته» یک ضرب المثل قدیمی است/ باید در بحث مهریه فرهنگ‌سازی شود

فاطمه رهبر نماینده ادوار مجلس نیز در این برنامه، تاکید کرد:  مهریه کم و یا زیاد خوب است زیرا طبق دستورات دینی و آیات قرآنی مهریه حق زن محسوب می شود.

وی ادامه داد:  در قرآن آمده است مهریه هدیه ای برای زنان است و مرد باید آن را به زن پرداخت کند.

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: مهریه را کی داده و کی گرفته یک ضرب المثل قدیمی است زیرا در گذشته صحبت گرفتن مهریه مطرح نبود اما در سال های اخیر برخی ها از بحث مهریه سوء استفاده کردند.

رهبر گفت: مهریه به زمان طلاق معطوف نیست و پرداخت مهریه بعد از طلاق و یا ازدواج شرایط خاص خود را دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید در بحث مهریه فرهنگ‌سازی شود، افزود: در گذشته میزان نرخ سکه همانند امروز نبود و اعداد مقدسی مانند ۳۱۳ سکه بهار آزادی مطرح بود.

این نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به نرخ سکه معادل ۳۱۳ سکه رقم نجومی می شود و در این زمینه فرهنگ سازی اهمیت دارد، البته بخشی از آن به چشم و هم چشمی برمیگردد.

رهبر گفت: درخواست مهریه بالا به دلیل نگرانی بانوان از طلاق زودرس است زیرا مرد با وجود مهریه های پایین می تواند به راحتی زن را طلاق دهد.

وی بیان کرد: در بحث فرهنگ سازی همه نهادها از جمله صدا و سیما و مسئولان  می‌توانند نقش آفرینی داشته باشند.  

این نماینده ادوار مجلس با اشاره به اینکه مهریه عندالمطالبه است و زن هر موقع که بخواهد میتواند مهریه را طلب کند، ادامه داد:  اما وقتی مهریه عندالاستطاعه باشد یعنی زمانی که مرد توان پرداخت داشته باشد مهریه را به زن می دهد و این را می توان در شروط ضمن عقد آورد.

رهبر تاکید کرد: سوء استفاده هایی در بحث مهریه شده است و  در سال های گذشته مهریه های عجیبی ثبت شد از این رو اعتراضاتی در مجلس هفتم صورت گرفت و باعث شد بخشنامه هایی به ادارات ثبت از سوی قوه قضاییه ابلاغ شود و جلوی ثبت مهریه های نامتعارف گرفته شد.

وی یادآورشد: مجلس در دوره نهم قانون حمایت از خانواده ماده ۲۲ را تصویب کرد، از این رو اگر زن درخواست دریافت مهریه داشته باشد و مرد توان پرداخت آن را نداشته باشد، سقف مهریه ۱۱۰ سکه است.

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: اگر مرد توان مالی داشته باشد، باید تمام مهریه مشخص شده را پرداخت کند اما این قانون از شدت مشکلات در این حوزه کاست و از حدود ۵ هزار زندانی مهریه، نیمی از آن ها آزاد شدند.

رهبر گفت:  دولت و خیرین می‌توانند برای بحث مهریه  سرمایه گذاری کنند و صندوق ذخیره ای  برای مهریه و نفقه تعریف کنند، همچنین دولت می تواند وام هایی را نسبت به پرداخت مهریه در نظر گیرد.

وی خطاب به نسل امروزی‌ها، گفت: هیچکس با نگاه تلخ وارد زندگی نمی شود اما از روی بی تدبیری کار به جای تلخ رسیده است و با خانواده های خود مشورت کنند، قطعاً ضرر نخواهند کرد.

نظر شما