شناسهٔ خبر: 156148 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت کشور

حد نصاب کسب رأی در حوزه‌های انتخابیه به ۲۰ درصد کاهش یافت

ستادانتخابات وزارت کشور.jpg سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: تاکنون حد نصاب کسب رأی در حوزه های انتخابیه، ۲۵ درصد بود که در انتخابات پیش روی مجلس، با کسب ۲۰ درصد از آرای صحیح محاسبه می‌شود.

به گزارش «نماینده»،  سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در جلسه ستاد انتخابات استان اردبیل اظهار کرد: این موضوع باعث خواهد شد انتخابات  در حوزه های کمتری به دور دوم برسد.

وی از تلاش برای برگزاری انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی خبر داد و گفت: در دوره گذشته در ۱۳۹ شهر کشور انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد. در برگزاری انتخابات در سالجاری برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی در حوزه های انتخابیه برنامه ریزی شده  که از طریق هماهنگی با شورای نگهبان و با توجه به شرایط و امکانات موجود، در این زمینه اقدام خواهد شد.

موسوی با بیان اینکه با توجه به مواد قانونی مرتبط، روز انتخابات دوم اسفندماه تعیین شده است، افزود: حداکثر زمان برگزاری انتخابات تا ساعت ۲۴ بوده و مجریان انتخابات در صورت تمدید زمان قانونی رأی گیری تا این ساعت فرصت دارند اخذ رأی کنند و بلافاصله پس از این ساعت، سامانه رأی گیری مسدود خواهد شد. به همین دلیل برنامه ریزی و دقت نظر فرمانداران برای جانمایی مناسب شعب اخذ رأی به منظور تسهیل فرایند رأی گیری، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور با اشاره به اصلاحات و تغییرات قوانین انتخابات از سال ۱۳۹۵ تاکنون، خواستار بررسی تفاوت های این قانون با قوانین قبلی توسط فرمانداران شهرستان های استان برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ شد.

موسوی تأکید کرد: آمار رسمی واجدین شرایط شرکت در انتخابات، منحصراً از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور با اشاره به برگزاری جلسات توجیهی  متعدد و اختصاصی برای ۳۱ استان در قالب بیش از ۷۰ ساعت جلسه توجیهی ـ آموزشی گفت: تاکنون نشست های منطقه ای در استان های کشور برگزار شده و سعی می شود با آسیب شناسی روند برگزاری انتخابات، برنامه ریزی های مناسبی در راستای برگزاری شایسته انتخابات مجلس انجام شود.

نظر شما