شناسهٔ خبر: 156041 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: میزان

هدایت الله خادمی: کسانی که خودروسازی کشور را در اختیار گرفته‌اند اهلیت ندارند

خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر کسانی که خودروسازی کشور را در اختیار گرفته‌اند اهلیت این موضوع را نداشته و حتی و وفاداری لازم را ندارند. این افراد حتی علاقه‌مند به توسعه و کیفیت خودرو نیستند و از طرف دیگر وقتی رانت وجود دارد دیگر این افراد تلاشی نخواهند کرد.

به گزارش «نماینده» هدایت‌الله خادمی، با اشاره به نابسامانی در بازار خودرو گفت: هنوز تصمیم نگرفتیم قرار است در حوزه صنعت دست به چه کاری بزنیم.

وی به با بیان اینکه تعریف ما از مقوله توسعه غلط است، تاکید کرد: ما تنها حرف از توسعه و دانش می‌زنیم، اما کارهایی که می‌کنیم به گذشته بر می‌گردد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: به عنوان مثال ۴۰ سال است که به صنعت خودروسازی کشور یارانه می‌دهیم، آیا در این همه سال اتفاقی رخ داده است؟ نتیجه ۴۰ سال یارانه به خودروسازان خودرویی همچون پراید شده است که نه مزیت اقتصادی و رقابتی برای فروش به خارج از کشور را دارد و نه امنیت لازم در تولید آن مد نظر قرار گرفته است.

خادمی ادامه داد: در کدام کشور اوضاع بدین منوال است که چهل سال بر خودروسازی آن کشور یارانه داده و بازار انحصاری برای آن ترتیب می‌دهند و دست آخر  همچنان مشکلات هم باقی می‌ماند؛ بالاخره باید دانست برای کسی که انحصار ایجاد شده، فساد راحت است و نتیجه آن این خواهد شد که ملاحظه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه صنعت خودروی کشور باید در دست کسانی باشد که اهلیت لازم را دارند، گفت: منظور از اهلیت این است که  اگر فردی خواست وارد خودروسازی شود با جان و دل این کار را در دست بگیرد و تنها به منافع خود فکر نکند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در حال حاضر کسانی که خودروسازی کشور را در اختیار گرفته‌اند اهلیت این موضوع را نداشته و حتی و وفاداری لازم را ندارند. این افراد حتی علاقه‌مند به توسعه و کیفیت خودرو نیستند و از طرف دیگر وقتی رانت وجود دارد دیگر این افراد تلاشی نخواهند کرد.

خادمی با بیان اینکه بازار خودرو در حال حاضر در انحصار و بدون نظارت است و متصدیانش اهلیت لازم را نداشته و ناکارآمد هستند، گفت: چون این مسئولین ناکارآمد هستند هزینه تولید خودرو بالا می‌رود و از این طریق ما با افزایش قیمت خودرو مواجه می‌شویم.

برچسب‌ها:

نظر شما