شناسهٔ خبر: 155824 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

رئیس‌جمهور و وزرا باید مرداد ماه گزارش عملکرد خود را ارائه دهند

اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت: بر اساس آئین نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور و وزرا باید مردادماه هر سال عملکرد سال گذشته و برنامه آتی خود را به مجلس ارائه دهند.

به گزارش «نماینده»، اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت رئیسه اظهار داشت: در آن جلسه قرار بر این شد که ماده ۲۳۵ آئین نامه داخلی مجلس را اجرایی کنیم که بر اساس این ماده، رئیس جمهور و وزرای دولت در مردادماه هر سال باید عملکرد سال گذشته و همچنین برنامه‌های آینده خود را به مجلس ارائه دهند.

وی ادامه داد: از آنجایی که قالب مشخصی برای این مسئله وجود نداشت، در جلسه روز گذشته تصمیم گرفتیم که دبیرخانه‌ای را در هیئت رئیسه برای این مسئله راه اندازی کنیم.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته مجلس جلساتی برای بررسی بخش مسکن و صنعت برگزار کرد، تصریح کرد: هیئت رئیسه تصمیم گرفت که در تیرماه هم جلسه‌ای را برای بررسی وضعیت بخش کشاورزی و تولیدات و نحوه توزیع محصولات کشاورزی و قیمت گذاری آن برگزار کند.

عباسی با اشاره به اینکه همچنین بند ۸ ماده ۲۲ آئین نامه داخلی مجلس هم قرار است بیشتر مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: این ماده مربوط به آن است که اشخاصی که به دنبال آن هستند که خارج از دستور جلسه مجلس گزارش‌هایی را در ارتباط با وظایفشان در صحن علنی مطرح کنند، این امکان برای آنان فراهم شود.

وی افزود: همچنین ماده ۱۳۶ آئین نامه داخلی مجلس و تبصره آنکه در جلسه روز گذشته هیئت رئیسه به تصویب رسید، رؤسای قوای مجریه و قضائیه در صورتیکه بخواهند خارج از دستور مجلس گزارش‌هایی را در صحن علنی ارائه دهند، می‌توانند درخواست دهند تا این مسئله عملیاتی شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: در حال حاضر رئیس قوه مقننه بر اساس اختیاراتی که دارد، در برخی از روزهای هفته و خارج از دستور مطالبی را بیان می‌کند که بر اساس ماده مصوب مذکور، رؤسای قوای مجریه و قضائیه هم می‌توانند این اقدام را انجام دهند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه کشور در حال مبارزه با جنگ اقتصادی است، وظیفه مجلس شورای اسلامی است که اهرم‌های نظارتی خود را قوی‌تر کند و بر قیمت گذاری و کیفیت تولید کالاها نظارت بیشتری داشته باشد و همچنین در جلسه روز گذشته درباره ضرورت تخصیص دقیق ۱۴ میلیارد دلار برای توزیع کالاهای اساسی هم مباحثی مطرح شد.

وی درباره جلسات علنی مجلس و جلسات کمیسیون‌ها گفت: با توجه به اینکه روزهای دوشنبه مجلس در صبح و بعد از ظهر جلسه علنی دارد، از این به بعد کمیسیون‌های تخصصی مجلس روزهای یکشنبه و سه شنبه بعد از ظهر تشکیل جلسه می‌دهند و این جلسات کاملاً رسمی است و کمیسیون‌ها موظف هستند که این جلسات را برگزار کنند و از آنجایی که روزهای یکشنبه با جلسه هیئت دولت تداخل دارد، اغلب سوالات از وزرا در روزهای سه‌شنبه در کمیسیون‌های تخصصی برگزار خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: ما به دنبال آن هستیم که اولویت‌های مختلف کشور را در نظر داشته باشیم و به ترتیب و بنا بر ضرورت، آن مسائل را به صورت علنی یا غیرعلنی در مجلس مورد بررسی قرار دهیم که مباحثی چون وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و فضای مجازی از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

نظر شما