شناسهٔ خبر: 155822 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

بهمنی: ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم

بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم، این یارانه به جیب چه کسانی می‌رود؟ می‌توان با توزیع نصف یارانه مشکل طبقات ضعیف جامعه را حل کرد.

به گزارش «نماینده»، محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، 27 خرداد) پارلمان در نطق میان‌دستور خود، گفت: انقلاب اسلامی بزرگتری موهبت الهی در طول تاریخ ملت ایران است که حضرت احدیت به رهبریت امام(ره) آن را هدیه کرد، صیانت از این انقلاب برترین وظیفه مسئولان، نمایندگان، نخبگان و آحاد مردم است، مراقبت از نظام‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی زمانی به هدف می‌رسد که هوشمندانه باشد.

 وی تصریح کرد: اکنون دشمنان ایران با تمام توان توطئه را به کار گرفته و اقتصاد ایران را نشانه رفتند، به تعبیر رهبری، وظیفه بزرگ پیش روی قوای سه‌گانه و حاکمیت است که اقتصاد ملی را پاس دارند و آن را تنها نگذارند، نکات مسلم و راه‌های قطعی و به اجماع رسیده در گفتمان صیانت از انقلاب باید مدنظر قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: امروز با توجه به وضع موجود و نگاه به آینده، مسئولان باید شرایط اقتصادی را درک کنند، سازمان برنامه و بودجه باید به قید فوریت اصلاح بودجه بدون نفت و با توجه به تحریم اقتصادی و پتروشیمی را ارائه و هر میزان نفت فروخته شده را به حساب صندوق توسعه توسعه ملی واریز کند تا بنا به نیاز و با مجوز از آن برداشت شود.

بهمنی ادامه داد: منابع جایگزین نفت از بودجه از محل رانت‌های پیدا و پنهان، فرار مالیاتی و واگذاری طرح‌های نیمه‌کاره دولت دیده شود، اعتبارات بودجه‌ای در این شرایط  باید در این شرایط اولویت‌بندی شود تا بخشی از پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد: باید درآمدهای پایدار غیر از نفت شناسایی، هزینه‌های دولت مدیریت و بودجه‌ریزی براساس عملکرد و با نگاه تیزبینانه کنترل شود؛ همچنین باید مدیریت واردات و منابع و مصارف ارزی دقیقاً مدنظر قرار گیرد.

رئیس کل پیشین بانک مرکزی افزود: در این شرایط خاص باید به مطالبات فرهنگیان، رتبه‌بندی معلمان، بازنشستگان و تعیین تکلیف متجاوز از 7هزار گزینش شده قضات توجه شود. اکنون اقشار متوسط و ضعیف روز به روز ضعیف‌تر و سوداگران، دلالان، فعالان اقتصادی زیرزمینی و رانت‌خواران که خود را فراسوی قانون تصور می‌کنند، ثروتمندتر و جری‌تر می‌شوند.

بهمنی خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور، امروز باید به ارتقای فضای کسب و کار، بی‌ثباتی سیاست‌ها و قوانین صادرات و قاچاق کالا  بپردازیم،  باید در زمینه به زیرساخت‌های حمل و نقل و دشواری‌های تأمین مالی از بانک‌ها و غیرقابل پیش‌بینی بودن تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات و کمبود فناوری‌های نوین و تجهیزات مور نیاز، توجه ویژه شود.

وی افزود: همچنین امروز برای رونق تولید باید به ورود کالای قاچاق، فضای کسب و کار، ثبات اقتصادی، نقدینه‌خواهی تولید و فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی بخش خصوصی و تقویت نظام بانکی با پرداخت مطالبات آنها توجه خاص شود.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس تصریح کرد: آقای روحانی عدالت و پیشرفت اقتصادی در گروی شفافیت و از بین بردن رانت‌های آشکار و پنهان، یکسان‌سازی نرخ ارز و داشتن اقتصاد سالم و عاری از فساد است، این امر می‌تواند با راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی و تجمیع اطلاعات وزارتخانه و سازمان‌های مرتبط و با استفاده از شناسه ملی و ثبت در سامانه تسهیل شود و می‌توان عاملان تلاطم‌های اقتصادی را شناسایی و کنترل و از فرار مالیاتی، اختلاس، پولشویی و زمین‌خواری جلوگیری کرد.

بهمنی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور، چنانچه به مصوبه قانونی نیاز است، لایحه آن را ارائه نمایید، در این صورت دلالان به دام قانون خواهند افتاد، به این ترتیب منابع از دست رفته احیا و درآمد دولت افزوده می‌شود و ضمن برقراری عدالت به سمت تعادل اقتصادی خواهیم رفت.

وی تصریح کرد: با این همه منابع و ذخایر کشور و رتبه سوم در نفت، رتبه دوم در گاز و رتبه اول در مجموع و یک‌درصد جمعیت دنیا و هفت‌درصد منابع ذخایر ملی و دارا بودن 700میلیارد دلار ذخایر معدنی، شایسته نیست، اقشار ضعیف در رنج و مشقت روزگار سپری کنند و تعدادی مفسد و سودجو در شرایطی که ما فراهم کنیم، زندگی مردم را به مخاطره بیندازند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: امروز حدود 900هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم، این یارانه به جیب چه کسانی می‌رود؟ می‌توان با توزیع نصف یارانه مشکل طبقات ضعیف جامعه را حل کرد.

نظر شما