شناسهٔ خبر: 155742 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

حناچی: لایحه دوفوریتی عوارض شهری یکشنبه تقدیم شورا می شود

حناچی شهردار تهران گفت: یکشنبه ۲۶ خرداد لایحه دوفوریتی عوارض شهری را به شورا ارائه خواهیم کرد.

به گزارش «نماینده»، پیروز حناچی در ابتدای سخنان خود در جلسه شورای معاونین شهرداری تهران به بازدید معاون اول رئیس‌جمهور از کارخانه واگن‌سازی تهران اشاره و اظهار کرد: هدف از بازدید این بود که ظرفیت کارخانه واگن‌سازی تهران را برای دولت روشن کنیم که خوشبختانه به این هدف دست یافتیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تلاش کردیم دولت را مجاب کنیم تا بخشی از بدهی شهرداری درباره مترو را متقبل شود که به نظر می‌رسد به این هدف هم رسیدیم. همین‌طور این اجازه را اخذ کنیم که از صندوق توسعه ملی برای فعال کردن کارخانه واگن‌سازی تهران و تجهیز متروی پایتخت استفاده کنیم.

حناچی گفت: همان طور که پیش‌تر اعلام شد تنها حدود 30 درصد از ظرفیت کارخانه واگن‌سازی تهران فعال است و بر این اساس باید تلاش کنیم تا این مجموعه با حداکثر ظرفیت فعال شود.

شهردار تهران در ادامه خطاب به معاون خدمات شهری، بر ضرورت پیگیری موضوع انسداد محورهای پیاده رو توسط کارگاه های عمرانی تاکید کرد و گفت: در صورتی که در این زمینه تخلفی مشاهده شد، به تعداد تخلفات صورت گرفته به شهرداران مناطق امتیاز منفی داده شود. 

وی درباره تذکرات اعضای شورای شهر به شهرداری تهران نیز عنوان کرد: مشروعیت ما از رای مردم به اعضای شورای شهر است و باید به سوالات اعضای شورا به طور دقیق پاسخ دهیم و اگر اعضا مشکلی را تذکر می‌دهند برطرف کنیم. البته معاونین می‌توانند برای بیان عملکرد حوزه مسئولیت خود از شورا وقت بگیرند و در جلسات شورا بحث‌های خود را مطرح کنند.

شهردار تهران با اعلام این خبر که یکشنبه آینده لایحه دوفوریتی عوارض شهری را به شورا خواهد برد، گفت: قرار بود لایحه‌ای دو فوریتی در مورد عوارض به شورا ارائه دهیم که در این خصوص تجدید نظر عمومی صورت گرفت؛ امیدوارم یکشنبه آینده لایحه مذکور تقدیم شورا شود.

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات مالی موجود در کشور تصریح کرد: ممکن است بخشی از مشکلات مالی کشور، شهرداری تهران را هم درگیر کند؛ به همین دلیل باید تمهیدات لازم را در این زمینه بیندیشیم و آمادگی لازم را داشته باشیم.  

وی در پایان با بیان اینکه میزان وابستگی بودجه شهرداری تهران به ساخت و ساز 70 درصد است، گفت: باید تلاش کنیم سهم شهرداری از درآمدهای مالیاتی را وصول کنیم؛ دولت هم در این زمینه هماهنگی و همکاری لازم را با ما دارد. به هر حال باید همت کنیم و این شرایط بحرانی را پشت سر بگذاریم.

نظر شما