شناسهٔ خبر: 155389 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

با وجود رشد فزاینده قیمت‌ها همچنان عوارض بافت فرسوده صفر است

نژاد بهرام رئیس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: نرخ پایه عوارض بعد از چند سال از نرخ پایه سال 93 به سال 97 به روز رسانی شده است و این نرخ افزایش داشته اما همچنان عوارض بافت فرسوده صفر است.

به گزارش «نماینده»، زهرا نژاد بهرام در واکنش به خبری مبنی بر افزایش 400 درصدی عوارض ساختمانی در سال 98 گفت: مبنای تعیین عوارض  تقویم املاک سال 93 بوده و شورا مکلف بوده بر این اساس عوارض را تعیین کند که متاسفانه شهرداری تهران آن را اعمال نکرده است که  این خود اولین اشتباه از سوی شهرداری بوده است که چرا این نرخ در سالهای بعد از 93 افزایش پیدا نکرده است. از این رو نرخ پایه عوارض برای سال 94، 95 ، 96 و 97 بر اساس همان نرخ پایه سال 93 بوده  و اینکه در طول این سالها افزایش نداشته یک اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: لذا طبیعی است که با افزایش نرخ پایه 4 ساله با یک افزایش ناگهانی مواجه شویم.

نژاد بهرام افزود: بر اساس تقویم املاک سال 98 که توسط معاون اول رییس جمهور به ما ابلاغ شد ما پایه سنجش را از سال 93 به سال 98 منتقل کردیم و در سال 98 هم بر اساس تورم 36 درصد افزایش داشتیم.

نژاد بهرام در ادامه با گلایه از رویکرد های انتقادی غیر کارشناسی تصریح کرد: در ابتدا هم گفتم اینکه در طول سالهای قبل این افزایش صورت نگرفته خود یک خطا بوده چرا که عوارض را دچار چالش کرده است. اما چرا منتقدان به این موضوع توجه نمی کنند که شهرداری تهران در راستای رویکرد عدالت محور خود و به رغم افزایش قیمت ها، همچنان عوارضی در بافت فرسوده نمی گیرد. به بیانی عوارض در بافت فرسوده آن هم بافت 3267 هکتاری صفر است. یا اینکه از محور خیابان انقلاب به پایین تا سه طبقه عوارض ندارد.

وی گفت: شما ببینید در حوزه های دیگر افزایش قیمت ها چگونه است اما مدیریت شهری  همچنان در راستای عدالت محوری و نیز در راستای باز زنده سازی این بافت ها که در نهایت منفعت شهر و شهروندان را در پی دارد عوارضی نمی گیرد.

نژاد بهرام بار دیگر تاکیدکرد: عوارض ساختمانی در سال 98 مبتنی بر محاسبات دقیق و فرمول های برآوردی افزایش داشته است اما این افزایش بر اساس عدالت منطقه ای بوده و به هیچ عنوان هم میزان آن 400 درصد نیست.

نظر شما