شناسهٔ خبر: 155225 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

تفکیک وزارت «صمت» چقدر بار مالی برای دولت دارد؟

حسینی کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس، گفت: تفکیک وزارت «صمت» دو هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع رأی آورده است، گفت: بر اساس این طرح وزارت «صمت» به 2 وزارتخانه «بازرگانی»و «صنعت و معدن» تفکیک می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح مذکور پیش از این از قالب لایحه از سوی دولت مطرح شده بود و مورد موافقت نمایندگان قرار نگرفته بود، افزود:احتمالا ، طرح مذکور این بار هم مورد موافقت اکثریت نمایندگان قرار نگیرد و در جلسه علنی پارلمان رد شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه استدلال طراحان این طرح از احیای وزارت بازرگانی رفع مشکلات در حوزه برخی از کالاهای اساسی است، ادامه داد: بهترین راه حل در این زمینه این است که اختیارات حوزه تنظیم بازار که هم اکنون زیر مجموعه وزارت کشاورزی و «صمت» است به یک بخش واگذار شود و صرفاً یک وزارتخانه تمام اختیارات تأمین کالاهای اساسی و تنظیم بازار را بر عهده بگیرد تا مشکلات این بخش حل شود.

حجت الاسلام حسینی‌کیا با بیان اینکه بر اساس پیش‌بین‌ها انجام شده تفکیک این وزارتخانه در حدود 2 هزار میلیارد تومان بار مالی برای دولت در بر دارد، اضافه کرد: ممکن است شورای نگهبان به دلیل همین بار مالی این طرح را رد کند، به همین دلیل طرحان موضوع پیشنهاد داده‌اند که این پول از محل صرفه‌جویی در سایر هزینه‌ها تأمین شود که به اعتقاد دارم این امر عملی نخواهد شد.

نماینده مردم سنقر در مجلس تصریح کرد: همچنین تفکیک این وزارتخانه با هدف کوچک سازی دولت که بر اساس آن وزارت بازرگانی و صنعت و معدن ادغام شدند نیز مغایر است.

نظر شما