شناسهٔ خبر: 154979 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

سروری:

استانی شدن انتخابات مانع گردش نیروی انسانی در مجلس می‌شود

سروری عضو شورای مرکزی رهپویان گفت: استانی شدن انتخابات به سود سرمایه‌دارانی تمام می‌شود که با پرداخت هزینه‌ شرکت کاندیداها در انتخابات، در نهایت نقش‌ بالایی در قانون‌گذاری ایفا می‌کنند.

به گزارش «نماینده»، پرویز سروری عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، با اشاره به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: درصورتی که استانی شدن انتخابات بر اساس فرآیندی صحیح باشد، آثار مثبتی داشته  و با از بین بردن  بخشی‌نگری، به ملی شدن تصمیمات در مجلس کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه استانی شدن انتخابات با توجه به عدم فراهم بودن زیرساخت‌ها، در نهایت تبعات زیان‌باری را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد:‌ استانی شدن انتخابات در کشوری که هنوز ظرفیت قابل ملاحظه‌ای در حوزه تحزب ندارد و  فعالیت احزاب  بیشتر انتخاباتی و مقطعی است، در نهایت به سود  سرمایه‌دارانی تمام می‌شود که با پرداخت هزینه‌ شرکت کاندیداها در انتخابات، می‌توانند  نقش‌آفرینی بالایی در قانون‌گذاری داشته باشند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان  ادامه داد: همچنین استانی شدن انتخابات، ورود افراد غیر مشهور به مجلس را تقریبا غیرممکن کرده و نتیجه انتخابات را به دست اشخاصی می‌اندازد که از قبل دارای قدرت رسانه‌ای بوده  و سابقه حضور در مناصب  مختلف حکومتی  را در پرونده دارند، به عبارتی دیگر  گردش نیروی انسانی در مجلس قانون‌گذاری کشور متوقف می‌شود،  همچنین  مردم نیز دیگر انگیزه چندانی برای شرکت در انتخابات ندارند چراکه احساس می‌کنند کاندیداهای حاضر در شهر متبوعشان  نیاز به جلب نظر آنها برای موفقیت در انتخابات ندارند. 

سروری ضمن بیان این مطلب که  استانی شدن انتخابات، قدرت مطالبه‌گری نمایندگان از دولت را از بین می‌برد، اظهار داشت:  پایه رای 15 درصد برای کاندیداها، معیار مناسبی برای ورود به عرصه انتخابات نیست چراکه اکثرکاندیداها قادر به کسب این تعداد رای هستند و طبیعتا نهایت تلاش خود را برای جلب آرای واجدین مراکز استانها به کار می‌بندند که این موضوع موجب کاهش توجه کاندیداها به شهرستان‌های کم جمعیت شود. بنابراین در حال حاضر شرایط کنونی کشور به هیچ وجه آماده  استانی شدن انتخابات مجلس نیست.

این عضو سابق شورای شهر تهران  در تحلیل علت رای‌آوری طرح استانی شدن انتخابات در مجلس شورای اسلامی، گفت: غالب نمایندگان مجلس دهم حامی سیاست‌های دولت بودند و  از آنجا که  امروز نارضایتی مردم از عملکرد ضعیف دولت برای همگان روشن شده، بنابراین نمایندگان فعلی مجلس به خوبی از کاهش اقبال مردمی در حوزه انتخابیه‌شان واقف هستند،  به همین دلیل می‌کوشند تا با استانی شدن انتخابات، از معروفیت و نفوذشان در سطح استان‌ها برای ورود مجدد به مجلس استفاده کنند.

نظر شما