شناسهٔ خبر: 154963 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ

در برنامه نسل امروز مطرح شد؛

اکرمی: سوئیسی فکر می‌کنیم اما آفریقایی عمل می‌کنیم/ نوروزی: نسل‌امروزی‌ها ژن‌های خوب را سرلوحه کار خود قرار ندهند/ غرضی: مجرب‌ها تمام امتیازات را برای خود نخواهند

برنامه نسل امروز برنامه این هفته نسل امروز  جمعه ٦ اردیبهشت ماه با موضوع پدیده بازنشستگی (نگاهی به جایگزینی نیروی جوان در کشور) با حضور حجت الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، سجاد نوروزی فعال فرهنگی و گفت وگو با سیدمحمد غرضی وزیر اسبق ارتباطات روی آنتن شبکه پنج رفت.

به گزارش «نماینده»،برنامه این هفته نسل امروز  جمعه ٦ اردیبهشت ماه با موضوع پدیده بازنشستگی (نگاهی به جایگزینی نیروی جوان در کشور) با حضور حجت الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، سجاد نوروزی فعال فرهنگی و گفت وگو با سیدمحمد غرضی وزیر اسبق ارتباطات روی آنتن شبکه پنج رفت.

اکرمی در ابتدای برنامه با اشاره به حضورش در مجلس شورای اسلامی، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و همچنین شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، اظهارداشت: در همه این دوره ها موضوعات مربوط به طلبگی و کارهای مطالعاتی ام را رها نکردم و در حال حاضر هم که مسئولیتی ندارم همین امور را ادامه می دهم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا  برخی از بازنشستگی فرار می کنند، گفت: بازنشستگی را باید امری طبیعی دانست و پذیرفت که توان و انرژی یک فرد جوان در یک فرد بازنشسته وجود ندارد.

نوروزی در ادامه با بیان اینکه برخی از بازنشستگان از مسولیت  هایشان کنار نرفتند، افزود: در سطوح زیرین شاهد کنار رفتن بازنشستگان بودیم اما در سطوح دیگر این اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: آنچه نسل جوان به دنبال آن است گشودگی فضا و مهیا شدن بستر برای فعالیت است و اگر به بازنشستگان و افراد کهنسال در سیستم اجرایی ارجاعی صورت می گیرد به دلیل این است که آنها جلوی بستر را برای فعالیت گرفته اند.

این فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه پست گرفتن جوانان یک بحث ثانویه و فرعی است، گفت: بحث اصلی فضا برای پویایی و فعالیت هایی است که انقلاب در دهه چهارم خود را نشان دهد.

نوروزی در پاسخ به این سوال که تلقی نسل امروز از اینکه برخی نمی خواهند بپذیرند بازنشسته شده اند، چیست، اظهارداشت: موضوع کنار نرفتن و ماندن به این دلیل شکل گرفته که برخی از خوان کرمی متنعم میشوند که یک سر آن به شیر نفت وصل است و درواقع پول نفت به بودجه عمومی می آید و قرار نیست برای تامین بودجه خلق پول انجام دهند یا زحمت بکشند؛ یک خط اعتباری هم به آن موسسه کشیده شده و هر روز راحت آنجا می‌نشینند .

وی در پاسخ به این سوال که   اگر کسی رئیس یا معاون می شود براساس آرمان خدمت است الان چه اتفاقی افتاده است؟ گفت:  نمی خواهم بگویم آرمان خدمت از بین رفته ولی کمرنگ شده است؛ قرار بود طبق آرمان های اول انقلاب افرادی که تحت حوزه رسمی مسئولیت میگیرند فضای اجتماعی مدنی برای فعالیت جوانان ایجاد کنند و پشتیبان فضای غیررسمی باشند اما این کاملا فراموش کردند.

نوروزی تصریح کرد: انقلاب از فضاهای غیر رسمی مثل مسجد، حوزه و مدرسه شکل گرفت و استمرار و ادامه حیات انقلاب هم باید در حوزه غیر رسمی پیگیری شود اما برخی آقایان که وظیفه اصلی شان پشتیبانی از فعالیت خلاقانه جوانان است کارشان را فراموش کرده و حتی در جاهایی سنگ اندازی هم میکنند! مثلا اگر یک جوان میخواهد یک کار فرهنگی انجام دهد باید چندین جا برود و در واقع همان بروکراسی است و آقایان برای تضمین اعمال قدرتشان بروکراسی را دوست دارند.

اکرمی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چه سازوکاری باید انجام داد تا نسل امروز اگر فردا خواست بازنشسته شود با این موضوع کنار بیاید، گفت: یکی از موضوعات مهم در طول ٤٠ سال انقلاب، "فرهنگ" است اما متاسفانه دشمنان هر روز به یک وسیله مثل تحریم، جنگ و ... نگذاشتند خیلی به این امر پرداخته شود و ما درگیر موضوعات دیگر شدیم.

این نماینده اسبق مجلس تصریح کرد: موضوع دیگر، استفاده کردن از ظرفیت های کشور در همه ابعاد است که اینگونه نیست؛ ما در عرصه پزشکی از ظرفیت هایمان استفاده کردیم و موفق بودیم اگر در سایر موارد هم به همین شکل باشد اگر کسی بازنشسته شد میداند از ظرفیتش در جای دیگر استفاده میشود.

وی در پاسخ به این سوال که  جوانان بیکار معتقدند گردشی انجام نمی شود  تا از ظرفیت آنها استفاده شود، افزود: در این زمینه هر کسی باید از خودش شروع کند؛ همانگونه که بنده با خودم فکر کردم و اکنون بازنشسته شدم دیگران هم  باید با خود بیندیشند.

نوروزی در پاسخ به این سوال که آیا همه جایگاه ها را با استفاده از نسل امروزی ها میتوان پر کرد؟ اظهارداشت: قطعا نه، بنیاد و ذات یکسری مسئولیت ها بر اساس تجربه است مثل مسئولیت های امنیتی که باید بر اساس شناخت و تجربه باشد در برخی مشاغل دیگر هم به همین شکل است.

نوروزی با طرح این سوال که آیا حتما باید پست گرفت و بدون پس نمی شود کار کرد گفت: بنده مسئولیت اجرایی داشتم اما الان ٢ سال است که خودم فعالیت میکنم و خیلی هم بهتر است.

وی ادامه داد: اگر نسل ما مطالبه ای می خواهد میگویند پست می خواهد اما الزاما اینگونه نیست.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه از اول انقلاب قرار بود فعالیت برای رشد و پویایی استعدادهای مردم فراهم شود، گفت: ما حکومت دینی هستیم و وظیفه مان طبق شرع و قانون مشخص است؛ بخش مهمی از نسل امروز توقعش همین است و بخش اندکی   به تاسی ازبرخی ژن های خوب ممکن است خواسته های خاصی داشته باشند که از همین تریبون آنها را نصیحت میکنم که ژن های خوب راسرلوحه کار خود قرار ندهند.

اکرمی در پاسخ به این سوال که کشورهای دیگر چگونه با این مقوله برخورد می کنند؟ یادآورشد: نباید ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کرد چراکه ما استثنائاتی داریم اما باید تجربه سایر کشورهای دنیا را خواند اما خود را به جای آنها نگذاریم.

وی بر همین اساس تصریح کرد: زمانی که در مجلس بودم به کره جنوبی سفر کردیم و دیدم که یک پیرزن ورق مس را نرم میکرد؛ درواقع در ژاپن و کره جنوبی وجدان کاری وجود دارد؛ ما سوئیسی فکر میکنیم اما آفریقایی عمل میکنم.

اکرمی افزود:در دوره هشتم به آقای لاریجانی گفتم به جای اینکه در  همه طول هفته جلسه علنی داشته باشیم و حرف بزنیم جلسه غیرعلنی برگزار کنیم که برای جوانان چه کار کنیم و از مردم هم راهکار بخواهیم.

این نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه به عنوان یک طلبه ٢٠ عنوان شغل را با هر استاندار و فرمانداری که توانستم صحبت کردم، گفت: آنها میگفتند خوب است اما عمل نمیکردند و شاید در جواب بگویند آنقدر کارمند در اداره ها و شهرداری هستند که دیگر جایی وجود ندارد از این رو افراد باید از خودشان شروع کنند.

نوروزی در ادامه با تاکید بر اینکه کشور نیاز به یک نقشه راه در حوزه منابع انسانی دارد، یادآورشد: انواع سازمان ها و بنیادهاوجود دارند اما نقشه راه برای پرورش نیروی انسانی نداریم.

وی با بیان اینکه گاهی مدیری هم در راه و شهرسازی و هم در شیلات  و هم در زمینه فرهنگ فعالیت دارد، گفت: در کجای دنیا چنین چیزی وجود دارد؟ از این رو نقشه راه ومبتنی بر قواعد اصولی نداریم ممکن است روی کاغذ باشد اما اجرایی نشده است.

این فعال فرهنگی تاکید کرد: وقتی یک وزیر میخواهد معاون یا مدیرکل انتخاب کند باید با ٥٠ نفر مذاکره کند و مساله کارآمدی شخص در مرحله هشتم یا نهم قرار میگیرد، اینکه فلان شخص یا طایفه موافق است یا خیر و اتفاق ناهنجاری که می افتد این است که آن فرد چطور پست گرفته، با فلانی بسته است پس من هم میبندم.

وی گفت: در چنین حالتی موضوع کارآمدی مساله ثانویه است؛یا به دلیل برخی موضع گیری ها توسط فرد بگویند دردسرساز است از این رو گویی فقط افراد فرمان بردار و بی زبان محبوب تر از کسانی هستند که حرف بزنند؛ باید سیستم بروکراسی کشور را متحول کرد چراکه با این قواعد دست و پاگیر بروکراسی، در اداره روزمره هایمان هم خواهیم ماند.

در ادامه برنامه سیدمحمد غرضی به عنوان میهمان نسل دیروزی در پاسخ به این سوال که بازنشسته شده است یا خیر، اظهارداشت: قبول نمیکنم بازنشسته ام ولی ٢٠ سال است بازنشسته شده ام و حدود ٤٣ سال سابقه کار اداری داشتم.

وی در خصوص اعتماد کردن به نسل جوان، یادآورشد: نسل جوان به غیر از واگذاری مدیریت به دنبال واگذاری قدرت سیاسی است.

وی ادامه داد: سیاست های گذشته امتیازطلبی های فراوانی داشته که آن را رها نمی کنند ؛ نسل امروز اگر توانمند است باید پیشقدم شود ، مبارزه نسل امروز با نسل قدیم بر سر مسائل سیاسی است نه انقلاب و با امنیازطلبی مبارزه می کند.

وزیر اسبق ارتباطات در پاسخ به این سوال که پس فاکتور تجربه چه می شود، گفت: مجرب ها باید توانایی برقراری ارتباط با جامعه را داشته باشند، اینکه تمام امتیازات را برای خود بخواهند ضد تعامل است و جامعه عکس العمل نشان میدهد.

وی در واکنش به این سوال که پس شما مخالف تجربه بازنشستگان نیستید، گفت: اصلا مخالف نیستم، اما اینکه کاری را که یک جوان میتواند انجام دهد به کسی که در شانش نیست بدهیم یا برعکس برای کشور هزینه دارد.

غرضی در پاسخ به این سوال که جوانی شما چگونه گذشت، گفت: بنده متولد ١٣٢٠ هستم و تا ٤٠ سالگی پرتحرک ترین موقعیت خودمان را داشتیم و به عنوان یک سرباز برای انقلاب فعالیت کردیم.

وزیر اسبق ارتباطات گفت: جوانان الان نسبت به زمان ما پرتحرک و پرتوان تر هستند و بزرگان کشور باید توجه کنند که توان نسل جدید بیشتر سیاسی است تا مدیریتی.

وی خاطرنشان کرد: هرجا پای منافع ملی در میان است مردم و جوانان به سرعت حضور دارند؛ بنده به نسل امروزی ها می گویم کشور متعلق به شماست و جمهوری اسلامی کلمه مقدسی است که ظرفیت های بسیاری در آن وجود دارد.

وی در پایان خطاب به جوانان گفت: امتیازطلب نشوید چراکه جمهوری اسلامی جز فداکاری و پاسداری از حقوق عامه جامعه و حقوق شهروندی نیست.

نظر شما