شناسهٔ خبر: 154778 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

رئیس جمهور درخصوص حمایت از مترو قول همکاری داد

مترو شهردار تهران از وعده همکاری رئیس جمهور در خصوص حمایت از مترو خبر داد.

به گزارش «نماینده»  ، پیروز حناچی در جلسه روز گذشته شورای معاونان که در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران برگزار شد، در تشریح سفر اخیر خود به خوزستان گفت: متأسفانه سیل اخیر زمین‌های کشاورزان را از بین برده و این در حالی است که کشاورزان خوزستانی در انتظار سال خوبی برای برداشت محصولات‌شان بودند. به همین دلیل در برخی نقاط که نیروهای عملیاتی می‌خواستند مسیرهای آب را هدایت کنند و مثلاً دژی را بشکنند با مقاومت مردمی مواجه می‌شدند، چراکه بیم ورود آب به زمین‌های کشاورزی را داشتند.

وی از برخی فعالیت‌های هماهنگ میان مردم و مسئولان در تعدادی از شهرها تقدیر کرد و یادآور شد: در سوسنگرد مردم به کمک مسئولان دژی را ساختند که به خوبی جلوی ورود آب به برخی بخش‌ها را گرفت.
شهردار تهران یکی از مشکلات پیش روی بعضی از شهرهای خوزستان را مسائل بهداشتی دانست و گفت: در برخی شهرها با بالا آمدن سطح آب، فاضلاب به خانه‌ها وارد شده و اگر از هم اکنون تدبیر نشود در این مناطق با بروز بیماری‌های عفونی مواجه خواهیم شد. بر همین مبنا معتقدم ما در روزهای آینده همچنان با تبعات این سیل در خوزستان دست به گریبان خواهیم بود.

وی با مثبت و مؤثر دانستن عملکرد شهرداری تهران در خوزستان تاکید کرد: حضور آقای رستمی معاون امور مناطق در این عملیات به دلیل تجربه بالای ایشان در حل مشکلات منطقه و ایجاد هماهنگی‌های لازم، بسیار مؤثر بوده است. مردم هم در مناطقی که شهرداری تهران فعال است از اقدامات انجام شده رضایت داشتند، البته در بخش توزیع اقلام مصرفی شکایت‌هایی وجود داشت که به نظر من طبیعی است. در واقع، در شرایط فعلی هر اقدامی آنجا انجام شود قطعاً عده‌ای معترض خواهند بود. ضمن اینکه درخواست‌های مردم در مناطق مختلف خوزستان متفاوت بود؛ به طور مثال، در برخی روستاها و مناطق عشایری مردم خواستار علوفه برای دام‌هایشان بودند.

به گفته حناچی در روزهای آینده نیروهای شهرداری از آق قلا و سایر مناطق سیل زده کشور خارج شده و در خوزستان متمرکز خواهند شد و در هماهنگی با سایر دستگاه‌ها به امدادرسانی به سیل زدگان خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: هم اکنون در دولت این نگرانی وجود دارد که با گرم شدن هوا روان آب‌های ناشی از ذوب شدن برف‌ها باعث شود که باز هم میزان آب ورودی به سدها افزایش یابد و مسئولان مجبور شوند که دریچه سدها را باز کنند.

حناچی همچنین از تصویب لایحه دوفوریتی برای کمک به مناطق سیل زده در شورای شهر قدردانی و ابراز رضایت کرد.
وی همچنین به موضوع پهنه بندی سیل در تهران اشاره کرد و گفت: تمامی دستگاه‌های ذیربط در شهرداری این موضوع را هر چه سریع‌تر انجام دهند. در بحران‌هایی مانند سیل اطلاع رسانی پیامکی حداقل کاری است که می‌توانیم انجام دهیم که بسیاری از مشکلات را حل می‌کند. اقدامات بعدی هم توسط دستگاه‌ها باید انجام شود و برنامه‌های لازم برای آن تدارک دیده شود.

شهردار تهران با تاکید بر ضرورت انتقال تجربیات مقابله با سیل در تهران به سایر شهرها تصریح کرد: از شهرداران مناطق می‌خواهم به صورت فنی و علمی لکه گیری معابر آسیب دیده از بارندگی‌های اخیر را انجام دهند. بارندگی، آسفالت برخی معابر را شسته و به آن آسیب زده که لازم است همه دستگاه‌های ذیربط هر چه زودتر نسبت به لکه گیری فنی و درست این معابر اقدام کنند. کسب رضایت مردم در این زمینه برای ما مهم است و مردم باید بدانند که مدیریت شهری به فکر رفاه حال آنان است و اگر نوروزگاه برای شادی مردم برپا می‌کند، در عین حال به فکر حل مشکلات آنها هم هست.

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود بر پاسخگویی دقیق مدیران شهری به سوالات اعضای شورای شهر تاکید کرد و گفت: تلاش کنید به صورت درست و مستدل به سوالات اعضای محترم شورا پاسخ دهید. برخی اعضای شورای شهر گلایه دارند که وقتی نسبت به پاسخ‌ها اعتراض دارند اعتراضشان باز هم به همان مقام ارجاع می‌شود.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که رابطه ما با شورا مثل مجلس تعریف شده نیست؛ در مجلس آئین نامه و چارچوب مشخصی درباره سوال نمایندگان از وزرا وجود دارد، اما در رابطه شهرداری و شورای شهر چنین چارچوبی نیست و اتفاقاً بد نیست پیشنهاد بدهیم دولت برای این رابطه چارچوبی تعیین کند.

شهردار تهران عنوان کرد: در انتهای سال گذشته و ابتدای سال جدید کار بزرگی انجام شد که متأسفانه به خاطر اخبار مربوط به سیل توجه کافی به آن نشد و آن افتتاح خط ۶ و ۷ مترو بود. رئیس جمهور محترم نیز در مراسم افتتاح خط ۶ حاضر بود و قول همکاری و پیگیری داد که این بزرگ‌ترین موفقیت ما بود. افتتاح ۱۲۵۰ هکتار فضای سبز نوار شمالی تهران هم اقدام قابل توجهی محسوب می‌شود.

شهردار تهران از تمامی کارکنان شهرداری که در کنترل بحران احتمالی و جلوگیری از سیل در تهران نقش داشتند تشکر و اظهار کرد: در نوروز امسال رئیس جمهور نگران وضعیت تهران بود که خوشبختانه با درایت و برنامه ریزیدرست مشکلی پیش نیامد و من خوشحالم که آرامش را به شهر و شهروندان بازگرداندیم.

وی تصریح کرد: به دلیل پیش‌بینی درست و اقدامات بهنگام، در آن شرایط دشوار کسی نگران تهران نبود هر چند وزیر کشور دغدغه‌هایی داشتند مبنی بر اینکه در روز ۱۲ فروردین اتفاقی در تهران نیفتد. ما باید تجربه و برنامهریزی های خودمان را به سایر شهرها منتقل کنیم تا هم تلاش‌های همکارانم دیده شود و هم آنها بدانند که با برنامه ریزی می‌توان جلوی بحران را گرفت.

نظر شما