شناسهٔ خبر: 154695 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

صدور پروانه ساخت و ساز در ۶۲ باغ واقعیت ندارد

اعطا سخنگوی شورای شهر تهران گفت: برای اولین بار به صراحت می‌گویم این مطلب، به این صورت که شورا مجوز صدور پروانه در ۶۲ باغ را صادر کرده، حرفی خلاف واقع است.

به گزارش «نماینده»، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در واکنش به برخی از اظهار نظرها درباره صدور مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ پایتخت اظهار کرد: مدیریت شهری مانند اتوبوسی است که در مسیری در حال حرکت است، وقتی تصمیم به تغییر جهت می‌گیرد؛ مسلما به زمان نیاز دارد تا بتواند بچرخد و تغییر جهت دهد. موضوع ۶۲ پرونده از تبعات این تغییر جهت و از عوارض لغو مصوبه برج باغ است.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: ساخت و ساز در باغات تهران یک رویه عمومی چندین ساله بود که شورای شهر تهران تصمیم گرفت این رویه را تغییر دهد. این تغییر رویه زمان می‌برد، به سرعت میسر نیست و وقتی برای اصلاح دست به جراحی می‌زنیم، برای مدتی با تبعات و عوارض این جراحی مواجه هستیم.

وی با اشاره به لغو مصوبه برج باغ در اسفند ماه سال ۹۶ عنوان کرد: پس از لغو مصوبه برج باغ، جز موارد انگشت شمار تخلف، هیچ پروانه‌ای برای برج باغ صادر نشد. اگر مصوبه برج باغ را لغو نکرده بودیم در همین یک سال حداقل ۵۰۰ الی ۶۰۰ پرونده برج باغ به جریان می‌افتاد، اما از اسفند ۹۶ به بعد رویه را تغییر داده ایم. آنچه امروز به عنوان ۶۲ پرونده، مبنای برای برخی اظهارنظرهای غیردقیق شده است، بخشی از چندصد پرونده جاری در قبل از لغو برج باغ در اسفند ۹۶ است.

اعطا با بیان اینکه در زمان لغو مصوبه برج باغ در سال ۹۶ تعداد قابل توجهی پرونده در جریان بود، گفت: اگر شهرداری تهران را مکلف به عدم صدور پروانه می‌کردیم، ممکن بود اصل مصوبه لغو برج باغ در معرض خطر ابطال قرار گیرد. اگر چنین می‌شد، همین افرادی که به عملکرد فعلی انتقاد می‌کنند، از شورا به دلیل فقدان دوراندیشی انتقاد می‌کردند.

عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه مصوبه شورا به معنای صدور پروانه و اجازه ساخت و ساز در همه ۶۲ باغ نیست، عنوان کرد: در این مصوبه آمده است شهرداری می‌تواند صرفا این ۶۲ پرونده را بررسی کند تا اگر حائز ارزش‌های ویژه تاریخی نبودند، حائز ارزش‌های ویژه اکولوژیک نبودند و پرداخت کلیه عوارض آن‌ها مربوط به بعد از لغو مصوبه نبود، در صورت عدم توافق با مالکان برای صرف نظر از ساخت و ساز، پروانه ساخت به آن‌ها داده شود. این عدد ۶۲، صرفا بیان کننده تعداد پرونده‌هایی است که می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: ما باور داریم این میزان از حساسیت نسبت به باغ‌های تهران که در فضای اجتماعی وجود دارد، قابل ستایش است و اطمینان بخش. شهروندان باید سوال کنند و ما موظفیم پاسخ بگوییم و اقناع کنیم. اما در این میان، معدود افرادی از منتقدین شورا، صلاح خود را در این دیدند که به مردم اطلاعات خلاف واقع بدهند تا دستاوردهای شورای پنجم در زمینه حفاظت از باغات را یکسره زیر سوال ببرند.

سخنگوی شورای شهر تهران تصریح کرد: بعضا اظهارنظرهایی وجود داشت که نشان می‌داد برخی افراد بسیار مدعی و پیشتاز در تخطئه شورای پنجم، حتی یک بار هم مصوبه‌ای را که نقد می‌کنند، نخوانده‌اند. اگر هم خوانده‌اند، صلاح خود را در خلاف واقع گویی دیده اند.

اعطا با بیان اینکه فضای ملتهب اسفند ماه فرصت مناسبی برای بیان این توضیحات نبود، گفت: برای اولین بار به صراحت می‌گویم این مطلب، به این صورت که شورا مجوز صدور پروانه در ۶۲ باغ را صادر کرده، حرفی خلاف واقع است.

وی با اشاره به اینکه لغو برج باغ در اسفند ماه سال ۹۶ به معنای لغو مصوبه شورای دوم است، اضافه کرد: دقت کنیم که لغو مصوبه برج باغ، مترادف با لغو ضابطه برج باغ نیست. مصوبه برج باغ را شورا لغو کرده است، اما ضابطه برج باغ، همچنان در طرح جامع تهران باقی است. آنچه دستاورد ما در لغو مصوبه برج باغ را آسیب پذیر می‌کند، وجود ضابطه برج باغ در پیوست شماره ۳ طرح جامع تهران است که هنوز اصلاح نشده است و باید در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران اصلاح شود. پیشنهاد شورای شهر تهران برای اصلاح پیوست شماره ۳ طرح جامع به منظور اصلاح ضابطه برج باغ به شورایعالی ارسال شده است.

نظر شما