شناسهٔ خبر: 154343 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد

پیگیری باغ‌کُشی‌ شورای شهر تهران در مراجع قضایی

شورای شهر مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باغ‌کشی‌های پایتخت در مراجع قضایی پیگیری می‌شود، گفت: اگر در مراجع قضایی به صورت خوبی حضور داشته باشیم می‌توانیم نقش موثری را در دستگاه‌ها برای ایفای حقوق مردم و حقوق جامعه داشته باشیم.

به گزارش «نماینده»، حسین معصوم مشاور وزیر راه و شهرسازی، در واکنش به صدور مجوز ساخت و ساز در 62 باغ پایتخت همزمان با روز درختکاری توسط شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: تصمیم هایی که در چند دهه اخیر گرفته شد حدود 6000 هکتار از اراضی کل کشور را نابوده کرده است و آن اهدافی که از مصوبه برج باغ‌ها حاصل شده بود نه تنها محقق نشد بلکه خلاف آن از نظر فرهنگی تحقق پیدا کرد که جزء دغدغه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مجوز ساخت برای 62 باغ پایتخت یک باغ‌کشی به شمار می‌رود، افزود: از نظر ما مجوز ساخت و ساز به 62 باغ پایتخت یک باغ‌کشی است و اساس این مصوبه خلاف قانون است. معتقدیم باید آنچه که مصوبه شورای عالی‌شهرسازی و معماری در خصوص طرح جامع است ملاک‌عمل قرار بگیرد.

معصوم تصریح کرد: هرگونه تصمیمی خلاف مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خلاف قانون است و پایه و اساس ندارد.

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ایجاد حق مکتسبه که مبنای قانونی نداشته باشد و قانونگذار آن را به رسمیت نشناسد، قانونی نیست، گفت: اگر حقی به وجود آید که قانونگذار آن را به رسمیت نشناسد و یا آن مرجعی که تصمیم گرفته است مورد حمایت قانونگذار نباشد نه تنها حقی را به وجود نمی آورد بلکه جرمی را به وجود می‌آورد. کسانی که خلاف قانون مصوبه و مجوز می دهند باید هم از نظر کیفری و هم از نظر حقوقی در مقابل مردم و شهروندان پاسخگو باشند.

معصوم از پیگیری تخریب باغات پایتخت توسط شورای حفظ حقوق بیت‌المال خبر داد و  با بیان این‌که این پیگیری‌ها در دستور کار شورا قرار دارد، اظهار کرد: اگر مرجع قضایی و دیوان عدالت اداری رایی را دادند و تصمیمی را نهایی کردند بر اساس آن اقدام خواهد شد. اما جا دارد که متولیان امر دفاع لازم را داشته باشند. یقینا اگر ما خوب دفاع کنیم و مستندات خوب ببریم هم در دستگاه قضا و هم در دیوان عدالت‌اداری حتما رای خوبی خواهیم گرفت.

وی بیان کرد: کم‌کاری‌ها و عدم تجهیز نیروهای حقوقی مناسب در دستگاه‌هاست که این قبیل مشکلات را ایجاد کرده است. اگر خوب در مراجع قضایی حضور داشته باشیم می‌توانیم نقش موثری را  در دستگاه‌ها برای ایفای حقوق مردم و حقوق جامعه داشته باشیم.

نظر شما