شناسهٔ خبر: 154342 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

روحانی در حاشیه جلسه هیأت دولت:

لایحه شکوائیه علیه آمریکا با عنوان جنایت علیه بشریت بزودی تدوین می‌شود

روحانی رئیس‌جمهور گفت:‌ لایحه شکوائیه علیه آمریکا در خصوص تحریم با عنوان جنایت علیه بشریت توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه بزودی تدوین خواهد شد.

به گزارش «نماینده»، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: در سال 97 مردم ایران با وجود سختی ها و مشکلات، حماسه های بسیاری را آفریدند. در این شرایط دشمنان همه توان خودشان را علیه ملت ایران به کار بردند.

وی ادامه داد: در تابستان سالی که رو به پایان هستیم، مردم از لحاظ آب و برق در ساعاتی از هفته‌ها در مضیقه بودند. وزارت نیرو در این زمینه تلاش‌های خوبی را انجام داد و به واسطه رحمت الهی سال آینده کمتر شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد:‌ در سال گذشته 4 هزار مگابایت برق آبی خود را از دست دادیم و مردم به لحاظ کمبود آب و برق در مضیقه بودند.

وی ادامه داد: امسال در طول سالی که رو به پایان هستیم، 8 نیروگاه به مدار افزوده شد و شاهد بیش از 1200 مگابایت هستیم که این امر قدم بزرگی برایمان به شمار می رود. همچنین در زمینه آب یک و یک دهم میلیارد متر مکعب آب را مهار کردیم که در سال آینده مقدار بیشتری را مهار خواهیم کرد.

روحانی اظهار کرد: در سال 97 بیش از 1500 روستا را آب رسانی کردیم که سال آینده این مقدار را افزایش خواهیم داد.

وی بیان کرد: در سال97 گازرسانی را برای سه هزار روستا انجام داده ایم که این رقم را برای سال آینده افزایش خواهیم داد. همچنین همه روستاهای جمعیت بالای 10 خانوار دارای برق هستند.
رئیس‌جمهور کشور تصریح کرد: در سال جاری اتهاماتی بر دولت وارد کردند که دولت برای حل مشکلات برنامه ریزی نمی‌کند در حالی که دولت با مشکلات مردم در تابستان آشنا بود به همین دلیل هشت نیروگاه را اضافه و یا آب ها را مهار کرد. حتی ما طرح های فاضلاب شهری را افزایش دادیم و برای تأمین برخی نیازمندی های بخش کشاوزی، بیش از 30 طرح فاضلاب و 9 بخش پالایش و تصفیه آب را به ثمر رساندیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بدعهدی آمریکایی‌ها در تعهدات شان اشاره کرد و گفت:‌ مشکل دیگر کشورمان این است که دشمنان قسم خورده‌اند که با همه توان‌شان تلاش کنند تا مانع از پیشرفت زندگی ایرانیان شوند و به نوعی زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی از تعهدات شان خارج شدند و شدیدترین تحریم‌ها را بر ملت ایران اعمال کردند. آنها بر این تصور هستند که اگر تحریم‌ها و فشارها را بیشتر کنند، می‌توانند به ایران برگردند و هدف آمریکایی‌ها بیش از این نیست که می‌خواهند به تهران برگردند و بر مردم مسلط شوند.

روحانی ادامه داد:‌ این هدف امکان‌ناپذیر است، ملتی که در طول مبارزات ایستادگی کرده است، باز هم ایستادگی می‌کند و دشمن به این اهدافش نخواهد رسید هرچند تلاش‌هایی کرده است اما هیچ زمانی به هدف‌های موردنظر نرسیده است.

وی یادآور شد: کاروان تدبیر و امید مسیری را از سال 92 آغاز کرد. قله فتح مان روشن بود اما در این مسیر راهزنان به ما حمله کردند و قدری نظم در این مسیر متوقف شد تا به اندازه‌ای که کار برایمان سخت شد. قدرت‌هایی همچون آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع منطقه دست به دست هم دادند تا ملت را به زانو در بیاورند و انتقام چهل سال را از آنها بگیرد. در این مدت مشکلاتی در ارز و قیمت کالا برایمان ایجاد شد اما دولت نه تنها ناامید و خسته نشد،‌ بلکه به فکر حل مشکلات بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: زمانی که شاهد مشکلاتی در ارز بودیم، دائما به این فکر می کردیم که چگونه نابسامانی ها را مهار و کنترل کنیم. نسبت به فشارها و تحریم ها،‌ بخش های مختلف دولت همچون بانک مرکزی تا حدی تلاش کرد تا قیمت ارز را کنترل کند و نگذارند نابسامانی ادامه یابد و یک مهار نسبی انجام گرفت. البته این به آن معنا نیست که قیمت ارز متعادل است و ما به نقطه مطلوب رسیده ایم اما توانستیم این مشکل را تا اندازه‌ای مهار کنیم.

وی بیان کرد:‌ تورم ماه های شهریور و مهر مشکلاتی را برایمان ایجاد کرد. تورم ماه شهریور هفت واحد درصد بود که توانستیم این رقم را به یک و شش دهم برسانیم و تا اندازه‌ای تورم ماهانه را مهار کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد:‌ فشار و سختی هایی در برخی اقلام بر مردم وارد شد و مردم توانستند سالی را با سختی، فشار و مشکلات بگذرانند. دولت همه توان و قدرت را نسبت به آینده به کار گرفته است و نه تنها ناامید نبوده که بسیار امیدواریم.

وی با اشاره به وظایف رسانه ها اظهار کرد:‌ وظیفه مهم رسانه ایجاد امید بیشتر و وحدت است. با این دو اصل به آینده می‌توان امیدوار بود و آینده روشن را رقم زد و همه متحد باشیم. البته سختی‌هایی وجود دارد که می‌توان با این اصول از سختی ها عبور کرد.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به شکست‌های نقشه‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکا تلاش‌های بسیاری علیه کشورمان انجام می‌دهد اما با شکست‌هایی روبرو می‌شود و به هیچ کدام از اهدافش نرسید؛ چراکه ما حساب شده و بر مبنای منافع ملی حرکت کردیم و هم اکنون مورد تحسین همه کشورها هستیم. به واسطه دقت و محاسبات مان در برجام توانستیم نقشه آمریکا را به هم بزنیم و آمریکا بر این تصور بود که با خارج شدن از برجام، ما هم خارج خواهیم شد و از آن سو اروپا را علیه ما راضی خواهد کرد که در نهایت اروپا زیر بار آمریکا نرفت.

وی بیان کرد: امروز همه کشورها از لحاظ سیاسی، منطقه‌ای و حقوقی پشتیپان ایران هستند و در مقاطع مختلف از لحاظ حقوقی، موفقیت‌های خوبی را کسب کرده‌ایم تا جایی که در دادگاه بین‌المللی لاهه و اروپا رأی‌های خوبی را به نفع کشور به خود اختصاص دادیم و به نوعی آمریکا را شکست دادیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه را مسئول تدوین لایحه شکوائیه‌ای با عنوان جنایت علیه بشریت را علیه آمریکایی ها و کسانی که در تحریم و اجرای تحریم دخالت داشتند، میکنم تا بتوانیم پس از تدوین لایحه آن را در دادگاه صالحه ببریم و مسائل را از آن دنبال کنیم. در این لایحه مسائل قضایی شفاف و روشن مشخص خواهد شد که در آینده چه اقداماتی را انجام دهیم.

وی بیان کرد:‌ در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند ابزار  جدیدی بودیم و در جلسه ای عنوان کردم که در این شرایط نیازمند فرمانده هستیم تا جنگ را همچون هشت سال جنگ تحمیلی اداره کنیم. پیشنهادی ارائه کردم مبنی بر اینکه فرماندهی جنگ را مقام معظم رهبری برعهده بگیرند و ما همگی تابع ایشان باشیم و دولت با همه توان فرامین ایشان را اجرا کنند. مقام معظم رهبری در جلسه خصوصی فرمودند که فرمانده این جنگ رئیس جمهور کشور باشد. ما بسترهای لازم را برای حل مشکلات فراهم کردیم و در این زمینه قدم های لازم را برداشتیم.

روحانی اظهار کرد:مقام معظم رهبری فرمودند که رؤسای سه قوه به همراه افرادی مشخص در شورای هماهنگی اقتصادی بنشینند و تصمیمات ضروری را اتخاذ کنند و تصمیمات جلسه برای همه لازم الاجرا باشد. این فرمایشات مقام معظم رهبری به نوعی دست ما را در برخی از مشکلات همچون ارز باز کرد.

وی بیان کرد: به ملت ایران می گویم که مطمئن باشند ما لحظه ای از توطئه های دشمن و مشکلاتی که دارند،غفلت نمی‌کنیم و با همه توان و در حد بضاعت مان مشکلات را حل می کنیم. بیست درصد به حقوق بازنشستگان و شاغلان اضافه کردیم. در این هفته برای کارگران و امروز برای پزشکان هم تصمیم مناسب را اتخاذ خواهیم کرد. همچنین برای اقشار مستعضف جامعه تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد و حتی پشت نوبتی‌ها هم کمک های لازم را خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: پرداختی مان نسبت به چند سال گذشته بیش از چهار برابرشده است و البته باز هم نیازمندی آنها بیشتر از چیزی است که پرداخت می کنیم. همه توان مان برای سال آینده در راستای اشتغال، ‌ادامه تولید و در دسترس قراردادن کالاهای اساسی برای مردم است. امسال تا پایان سال 15 میلیارد تومان برای تأمین کالای اساسی مردم پرداخت کرده ایم و این اقدام برای سال آینده ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: برخی‌ها از شیوه مان ایراداتی گرفته اند که در سال آینده شیوه را تغییر خواهیم داد و مسیر را به درستی ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور  تصریح کرد:‌ از ستاد حمایت و تعزیرات درخواست می‌کنم تا ‌بیش از گذشته در صحنه باشند. دولت با سختی برای رفاه مردم، ارز را تهیه و در نهایت گوشت خریداری می‌کند و این کالا به واسطه کشتی و هواپیما حمل و به مغازه می‌رسد. عده ای از افراد سالم و عادلانه آن را در اختیار مردم قرار می دهند و برخی دیگر گوشت را در پستوی مغازه پنهان می کنند. این امر به دور از انصاف است. البته اکثریت واردکنندگان، صادرکنندگان و کسبه های ما انسان های خوبی هستند اما در بین شان افرادی هستند که حقوق مردم را مراعات نمی کنند و به فکر منافع زودگذر خودشان هستند. در این مقطع باید ستاد حمایت و تعزیرات بیش از پیش فعال باشد قوه قضاییه و حتی مردم در این شرایط کمک کنند تا به راحتی از این مشکلات و مسائل عبور کنیم.

وی بیان کرد: امیدواریم سال آینده با وحدت، هماهنگی و تلاش بیشتر بتوانیم شرایط بهتری را داشته باشیم و دشمن را از مسیر و اقداماتی که تا کنون به ناروا انجام داده است، مأیوس کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: از مردم ایران در خواست می‌کنم در این ایام کمک و یاری رسان یکدیگر بوده و به سلامت سفرهای خوبی داشته باشند. همچنین مأموران در سفرهای نورزی در جاده ها بتوانند بیش از پیش ادای وظیفه کنند.
وی یادآور شد: بخش بهداشت، اورژانس، هلال احمر و همه دستگاه ها در ایام عید حضور و نظارت شان را داشته باشند.
روحانی ضمن تشکر از رسانه های منتقد گفت: از همه رسانه ها و اصحاب رسانه تشکر می کنم که در طول سال در کنار مردم بودند و تلاش کردند تا وقایع و مسائل را برای مردم بیان کنند، این امر برای ما می تواند بسیار مهم باشد. همچنین نقد سازنده هم برایمان ارزشمند است و از رسانه‌های منتقد تشکر میکنم و البته این نقدها نباید سبب مأیوس کردن مردم، ایجاد شکاف و اتهام به خدمتگزاران باشد.
وی بیان کرد:‌ شهادت می‌دهم همه بخش‌های اجرایی، وزرا و معاونان تلاش می کنند. البته هر نقصی داشته باشیم، به ما انتقاد کنند و تذکر دهند در عین حال در ایجاد امید میان مردم تلاش کنند.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌ دشمن اصلی و توطئه‌گر اصلی را از یاد نبریم. هرچه لعنت دارید بر کسی لعنت بفرستید که این شرایط را برای کشور به وجود آورده است. آمریکایی‌ها، صهیونیست ها و ارتجاع منطقه این شرایط را به وجود آورده اند. همچنین عنوان می کنند که در مدیریت مشکل است که اگر اینطور بود ما روز گذشته چهار فاز پارس جنوبی و 11 میلیارد تومان پروژه را افتتاح نمی‌کردیم.همچنین این مدیریت وجود دارد که چهار استان به راه آهن و روستاها به آب و گاز متصل شده اند.
وی بیان کرد:‌ در بخش سلامت همچون گذشته تلاش می کنیم و امروز تأکید کرده ایم که طرح تحول سلامت با قدرت ادامه یابد. همچنین پرداختی مردم به همان صورت وجود دارد و وزارت بهداشت تا پایان دولت پرداخت 33 درصد را به 25 درصد خواهد رساند.
روحانی در پایان از افتتاح طرح هایی در سال آینده خبر داد که در فرصتی مناسب آن را اطلاع رسانی خواهد کرد.

نظر شما