شناسهٔ خبر: 153951 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ

«نماینده» گزارش می دهد؛

مجلس نفس می‌کشد/ ۳۱ نمایندۀ تکراری با مصوبۀ مجلس امکان کاندیداتوری ندارند

صحن مجلس نمایندگان مجلس حین بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» پیشنهادی را تصویب کردند که طبق آن، کاندیداتوری افرادی که سه دورۀ متوالی نماینده مجلس هستند، در انتخابات دور بعدی مجلس ممنوع شد.

به گزارش «نماینده» نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و حین بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» پیشنهادی را تصویب کردند که طبق آن، کاندیداتوری افرادی که سه دورۀ متوالی نماینده مجلس هستند، در انتخابات دور بعدی مجلس ممنوع شد.

در میان نمایندگان فعلی مجلس که امکان حضور در دورۀ یازدهم مجلس را نخواهند داشت، ۳۱ نفر مشمول این مصوبه می‌شوند و نام چهره‌های آشنا و سرشناسی در میان آنان به چشم می‌خورد.

بر همین اساس «علی لاریجانی، مسعود پزشکیان و علی مطهری» که در این دوره رئیس و نواب رئیس بودند امکان حضور در مجلس بعدی را ندارند.

از میان رؤسای فعلی و سابق کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز «عزیز اکبریان، علاءالدین بروجردی، محمدرضا رضایی‌کوچی، حسینعلی شهریاری، حمیدرضا فولادگر» امکان راهیابی به مجلس یازدهم را نخواهند داشت.

«اسفندیار اختیاری، یوناتن بت‌کلیا و سیامک مره‌صدق» نیز جزء نمایندگان اقلیت‌های مذهبی هستند که در دوره بعدی مجلس کاندیدا نخواهند شد.

در میان چهره‌های سیاسی شاخص مجلس که امکان راهیابی به دورۀ بعد مجلس ندارند «محمدرضا تابش، حسین امیری‌خامکانی، محمدقسیم عثمانی و علیرضا محجوب» جزء نمایندگان اصلاح‌طلب بازمانده از مجلس یازدهم هستند.

«کاظم جلالی، مهرداد لاهوتی، عزت‌الله یوسفیان‌ملا و هادی قوامی» اعضای فراکسیون نزدیک به لاریجانی هستند که در دورۀ بعدی مجلس حضور نخواهند داشت.

چهره‌های اصولگرای مجلس دهم که کاندیدای دورۀ بعدی مجلس نمی‌شوند، «محمد دهقانی، علیرضا سلیمی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمدجواد کریمی‌قدوسی، جبار کوچکی نژاد، شهباز حسن‌پوربیگلری، محمدحسین فرهنگی، نادر قاضی‌پور، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، حسن کامران، سیدناصر موسوی‌لارگانی و محمد آشوری‌تازیانی» هستند.

البته این مصوبۀ مجلس در صورتی قابل اجراست، که به تأیید شورای نگهبان برسد.

گفتنی است مستندات و سابقۀ حضور هر یک از نمایندگان در ادوار مختلف مجلس در وبگاه رسمی مرکز پژوهشهای مجلس ثبت شده و اطلاعات این گزارش برای تعداد ادوار حضور هر یک از نمایندگان نیز از این مرکز استخراج شده است.

نظر شما