شناسهٔ خبر: 153698 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

میر سلیم:کنوانسیون‌های FATF تکمیل زنجیره محاصره کشور است

میر سلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بنا به تجربه مکرر تاریخی در شرایط تحریم، پذیرش معاهداتی همانند کنوانسیون‌های مربوط به FATF به تکمیل زنجیره محاصره کشور کمک می کند.

به گزارش «نماینده» سیدمصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ‌ با اشاره به ادامه بررسی لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملّی (پالرمو) در نشست هفته آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هم اکنون نحوه بررسی دقیق و عاقبت‌اندیشانه و بدون شتابزدگی این لایحه مربوط به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای اعضای این گروه این پیام مهم را دارد که جمهوری اسلامی ایران نسبت به سرنوشت خود و ارزشهای انقلاب و تسلیم نشدن در مقابل استکبار و فشارهای ظالمانه ای که با تحریمهای آمریکا بر او تحمیل می شود با ساده لوحی برخورد نمی کند.

وی ادامه داد: اعضای FATF متوجه شده اند که ایران در مقابل تهدید و تطمیع تسلیم نمی شود و ترفندهایی که در قالب معاهدات بین المللی می خواهند بر او تحمیل کنند، او را به تسلیم نمی کشاند، بنابراین باید راهی را انتخاب کنند که استقلال سیاسی ایران را مخدوش نکند و عزت او را زیر سؤال نبرد.

میرسلیم گفت: به نظر من آنها این پیام را بخوبی دریافته اند و خود را آماده می کنند که حقوق مردم ایران و اقتدار معنوی آنان را بویژه در ظلم ستیزی و الهام بخشی به مستضعفان و محرومان و ستمدیدگان، محترم شمارند. راهپیمایی ٢٢ بهمن امسال بطلان بسیاری از تصورات و خیالات خام طراحان FATF را که فکر می کردند بتوانند ما را به زانو درآورند اثبات کرد و آنها باید از قلدرمآبی و دخالت به‌ویژه در اموری که به قدرت دفاعی مابرمی گردد و اصلاً قابل چانه زنی نیست، دست بر دارند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اینکه تحریمهای آمریکا علیه ایران، به صورت یک جانبه و بدون مشورت با دیگران، وضع و بر ما تحمیل شده است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد دهندگان چنان میثاقهایی باید بدانند که توقع داشتن از جمهوری اسلامی به تن دادن به این معاهدات در شرائط قهرآمیز تحریمها، مورد تأیید مردم ما نیست، زیرا دربرگیرنده نوعی ذلت است و «هیهات منا الذلة» شعار ثابت انقلاب اسلامی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بنا به تجربه مکرر تاریخی مردم فهمیده اند که در شرائط تحریم، پذیرش چنان معاهداتی هیچ گشایشی برای ما نیست بلکه کمک می کند به تکمیل زنجیره محاصره ما.

وی با تأکید بر اینکه الحاق به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF خطر بستن دست دولت را در مقابله و دور زدن تحریم‌های آمریکا دارد، خاطرنشان کرد: این خطر قطعی است زیرا ما ننشسته ایم تا آمریکا به خیال باطل خودش بیاید با اعمال تحریمهای مستقیم یا ثانوی، یا با فتنه گری در جهان برای منزوی نشان دادن ما به بهانه نپیوستن به معاهداتی که نتیجه پذیرش آنها قطعا افزایش محدودیت عمل برای ما محسوب می شود، گامهای موفقی بردارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در صورت پذیرش کنوانسیون‌های FATF اگر بخواهیم صادقانه آن‌ها را اجرا کنیم و اطلاعات راجع به نحوه دورزدن تحریم‌ها را، که براحتی می توانند با ظاهرسازی جرم سازمان یافته فراملی تلقی کنند، در اختیارشان بگذاریم می توانند ما را محدودتر کنند و اگر برخلاف مفاد میثاق عمل کنیم ما را به خیانت و سستی و بدعهدی متهم و محکوم می کنند.

نظر شما