شناسهٔ خبر: 153290 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کبیری:اروپا در میدان عمل به برجام متعهد نیست

کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره گفت: اروپایی‌ها می‌خواهند با دستاویزی به نام اینستکس ایران را پای میز مذاکره بکشانند.

به گزارش «نماینده»،سیدتقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره، با اشاره به ساز و کار مالی جدید اروپا (اینستکس) گفت: اروپا بعد از گذشت بیش از ۷ الی ۸ ماه این بسته مالی را به ایران پیشنهاد کرده که به نظر ایده خوبی است، اما باید دید که آن‌ها در عمل چه می‌کنند؟

وی افزود: به نظر می‌رسد که به دلیل ترس برخی از شرکت‌ها از تحریم‌های آمریکا این بسته چندان عملیاتی نباشد.

کبیری تصریح کرد: اروپا باید در محکوم کردن آمریکا به دلیل نقض قوانین بین المللی با ایران متحد می‌شد، اما برای اجرای یک ساز و کار مالی که چندان هم مفید به نظر نمی‌رسد برای ما پیش شرط تعیین کرده و در امور داخلی کشورمان دخالت می‌کند.

نماینده مردم خوی و چایپاره بیان کرد: اروپا با گروکشی و منوط کردن تحقق اینستکس به عضویت ایران در اف‌ای تی اف سعی دارد تا ایران را مجبور به قبول کنوانسیون‌ها و تعهدات مختلف کند؛ لذا به نظر می‌رسد که آن‌ها در ساز و کار جدید خود چندان جدی نیستند و تنها می‌خواهند با انداختن توپ در زمین ایران رفع تکلیفی داشته باشند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بعد از خروج آمریکا از برجام فرمودند که ارتباط با اروپا را ادامه خواهیم داد، اما به آن‌ها بی اعتماد هستیم.

کبیری گفت: سابقه اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد چرا که نوع استراتژی آن‌ها در اعلام ساز و کار مالی و مشروط کردن آن به عضویت ایران در اف‌ای تی اف نشان می‌دهد که اروپا در میدان عمل به برجام متعهد نیست و از اینستکس به عنوان ابزاری برای کشاندن ایران پای میز مذاکره و طرح تعهدات نامربوط استفاده می‌کند.

نظر شما