شناسهٔ خبر: 153005 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

فلاحت پیشه:حق شرط در CFT نتیجه فشار مخالفان بود

فلاحت پیشه.jpg رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: حق شرط در cft نتیجه فشار مخالفان بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،  حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس مجلس شورای اسلامی، در حاشیه جلسه علنی امروز قوه مقننه با حضور در جمع خبرنگاران درباره CFT اظهار داشت: رأی امروز مجلس به این لایحه و اصرار بر مصوبه قبلی، رای به تحکیم حق شرط‌های لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود.

وی افزود: شورای نگهبان ۲۲ ایراد به این لایحه گرفته بود و سه مورد آن را پذیرفت که رفع ایراد شده است و بقیه موارد ارجاع داده شد. از این موارد ارجاع شده هفت مورد طبق موارد قانونگذاری در ایران مستقیماً مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام است. قانون‌گذار می‌گوید اگر مواردی را قاضی در کشور خارجی حکم دهد، قابلیت اجرا در داخل کشور را ندارد مگر در موارد مصلحتی، لذا تصمیم‌گیری درباره این هفت مورد به مجمع تشخیص مصلحت مربوط می‌شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس  تصریح کرد: همه کنوانسیون‌ها که امور قضا، معاذت قضایی و استرداد، از جمله ماده‌ای که در CFT است خودبه‌خود به مجمع تشخیص مصلحت می‌رود و بقیه موارد در قالب حق شرط‌ها شکل گرفته است. چیزی که مجلس امروز به آن رأی داد تقویت این حق شرط‌ها بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: قانون اساسی می‌گوید؛  دولت جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند مواردی را بپذیرد که خلاف موازین جمهوری اسلامی است. این یکی از حق شرط‌های اساسی در CFT بود. حق شرط دومی که اصلاح و تقویت شد این بود که ماده ۶ نمی‌تواند مانعی بر شرط گذاری جمهوری اسلامی شود، در این ماده آورده شده که کشورها نمی‌توانند در مواردی که بحث فلسفی، عقیدتی و سیاسی را مطرح کردند، شروطی بگذارند که بر این مبنا باشد.  مخالفان معتقدند بر این اساس دیگر نمی‌شود شرط گذاشت. باید توجه کنیم که ۷۳ کشور دنیا در این کنوانسیون حق شرط گذاشتند و مشکلی برای آنان پیش نیامده است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه ما برای اینکه شرایط کشور را ویژه می‌بینیم برای تأمین نظر کسانی که دغدغه داشتند این حق شرط را گذاشتیم که به شرطی دولت ایران ماده ۶ کنوانسیون CFT را می‌پذیرد که ماده ۶ مانع شرط‌گذاری جمهوری اسلامی ایران نشود و معتقدم این شرایط به گونه‌ای شکل گرفته که مشکلی از ناحیه عضویت در CFT برای کشور پیش نمی‌آید.

وی عنوان کرد: در طول تاریخ مناسبات جمهوری اسلامی ایران و تعهداتی که در قبال حقوق بین‌الملل داده است، هیچکدام به اندازه CFT حق شرط‌های قوی در نظر گرفته نشده است. لذا از مخالفان تشکر می‌کنم که با دغدغه خودشان شرایطی را ایجاد کردند که حق شرط‌های صیانتی قوی در نظر گرفته شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب گفت: این لایحه به مجمع تشخیص ارجاع می‌شود و به نظرم حداکثر تا یکماه آینده کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در مجمع تعیین تکلیف می‌شوند.

وی درباره بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار پرس. تی. وی، اظهار داشت: تحت هر عنوانی که خبرنگار پرس. تی. وی دستگیر شده باشد، این اقدام برخلاف قوانین داخلی آمریکا و مقررات بین المللی است.

فلاحت پیشه ادامه داد: این اقدام یادآور یک واقعیتی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی و از زمان بوش پسر تصویب شد. مبنی بر اینکه در آمریکا همه حقوق مربوط به آزادی های مدنی، آزادی بیان و آزادی رسانه را می‌توان تعطیل کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه دستگیری خانم هاشمی براساس حکم خلافِ قانونی است که شخص ترامپ داده است، تصریح کرد: کشوری که تاکنون ادعای دموکراسی و دفاع از آزادی بیان داشته است، این خانم مظلوم را که هیچ گونه تخطی از اصول حرفه‌ای خبرنگاری نداشته است، صرفا با حکم رئیس جمهورش بازداشت کرده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس با بیان اینکه این اتفاق نشان‌دهنده واقعیت سیاست ایالات متحده آمریکا است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران قطعا در محافل بین‌المللی، در قالب پیگیری‌های رسمی و همچنین در عرصه دیپلماسی عمومی این موضوع را مطرح می‌کند که برخلاف ادعای آمریکایی‌ها، این ایرانی‌ها هستند که همواره قربانی استانداردهای دوگانه‌ای هستند که در آمریکا شکل گرفته است.

برچسب‌ها:

نظر شما