شناسهٔ خبر: 152754 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

انتقاد تشکل های دانشجویی از عدم حضور لاریجانی در جمع دانشجویان

لاریجانی تشکل‌های اسلامی استان قم طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون اصل نود با انتقاد از عدم حضور رئیس مجلس در جمع‌های دانشجویی نوشتند: متاسفانه ایشان به عنوان رئیس یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی حاضر به پاسخگویی به ملت نیستند.

به گزارش «نماینده»، تشکل‌های دانشجویی اسلامی استان قم طی نامه‌ای به محمدی رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم حضور رئیس مجلس در جمع‌های دانشجویی و عدم پاسخگویی وی به سوالات و ابهامات دانشجویان نوشتند: متاسفانه ایشان به عنوان رئیس یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی حاضر به پاسخگویی به ملت نیستند. 

در این نامه امده است: با وجود درخواستهای مکرر دانشجویان از رئیس محترم مجلس شورای اسالمی برای حضور در دانشگاهها و اجتماعات دانشجویی در راستای پاسخگویی مسئولین کشور به مردم و تحقق شفافیت، که با عدم پاسخگویی و موافقت ایشان مواجه شده است تا جایی که حتی صدای دانشجویان دانشگاههای شهر قم به عنوان حوزه انتخابیه ایشان با وجود دعوت رسمی دانشگاه قم به شماره نامه ۷۹/۵۱۵۵۱ ، به ایشان نمی‌رسد، باید اذعان داشت متاسفانه ایشان به عنوان رئیس یکی از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی حاضر به پاسخگویی به ملت نیستند. 

نظر به موارد مذکور بر آن شدیم تا موضوعات منظور را به جهت پیگیری‌های قانونی به سمع کمیسیون اصل ۷۹ قانون اساسی به عنوان مرجع رسمی رسیدگی به تخلفات و شکایات از قوای سه گانه برسانیم. اقدامات رئیس مجلس شورای اسلامی در ارسال لوایح مربوط به FATF پس از عدم تایید آنها توسط شورای محترم نگهبان و تشخیص مغایرت این لوایح با قانون اساسی، بدون آنکه این موارد مجددا در صحن مجلس طرح شده باشد، صریحا قانون شکنانه و قانون گریزانه است.

قطعا مستحضرید که طبق ماده ۰۹۹ آیین نامه داخلی مجلس، وقتی الیحه یا طرحی پس از تصویب در مجلس شورای اسلانی توسط شورای نگهبان تایید نمی‌شوند، تنها بعد از طرح دوباره در مجلس و اصرار نمایندگان بر مصوبه خود با در نظر گرفتن حفظ مصلحت نظام ، رئیس مجلس می‌تواند لوایح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال و این مجمع را مرجع تصمیمگیری در خصوص آنها بداند.

اما رئیس مجلس بدون طرح مجدد لوایح و بی آنکه اصراری از روی مصلحت از سمت نمایندگان بر مصوبات صورت گرفته باشد، لوایح مربوط به FATF را برای اعمال نظر به مجمع تشخیص مصلحت ارسال کردند. اینکه رئیس قوه مقننه کشور خود از قانون سرپیچی کند و مجلس در برابر این اقدام سکوت کرده باشد به هیچ وجه قابل قبول نیست. خصوصا در موضوع لوایحی که ماه‌هاست با دلایل روشن و شفاف مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان، دانشگاهیان و مردم قرارگرفته است.

به نظر می‌رسد مجلس و در راس آن رئیس قوه مقننه تحت تأثیر برخی جریانات، برخوردهایی خالی از استدلال و گاها به دور از مشی انقلابی دارند لذا به عنوان عضوی از جریان دانشجویی و دانشجویان دانشگاههای شهر قم خواستار پیگیری موارد مذکور از کمیسیون محترم اصل نود قانون اساسی هستیم.

امید است بررسی‌های کمیسیون مذکور افزایش قانونگرایی و بازگشت پاسخگویی به رویکرد رئیس مجلس را در پی داشته باشد.»

نظر شما