شناسهٔ خبر: 152715 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

طبق مصوبه مجلس؛تبلیغ کالاهای خارجی دارای نمونه ایرانی ممنوع شد

مجلس با موافقت نمایندگان مجلس، تبلیغ کالاهای خارجی دارای نمونه ایرانی در رسانه‌ها، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی و ... ممنوع و به جزای نقدی محکوم می‌شوند.

به گزارش «نماینده»، نمایندگان در صحن علنی امروز (یکشنبه ۱۶ دی ماه) مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی ماده ۱۹ را با ۱۵۵ رای موافق،  ۱۹ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۲۱۸ رای ماخوذه به تصویب رساندند.

به موجب این مصوبه؛ به‌منظور حمایت از کالای ایرانی موضوع این قانون، تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه یا نمونه کالای ایرانی در صدا و سیما، مطبوعات، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی، اوراق چاپی، تلفن و فضای مجازی ممنوع و رسانه پخش‌کننده آگهی هر یک به جزای نقدی معادل ده‌برابر قرارداد پخش آگهی، محکوم می‌شوند.

تبصره ۱- تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیند تولید آن‌ها در داخل کشور انجام می‌شود و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، مجاز است.

تبصره ۲- در تبلیغ کالاهای ایرانی و محصولات داخلی و تقویت نشان‌های تجاری (برندهای) داخلی، ماده (۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب (۱/۲/۱۳۹۴) و آیین‌نامه مربوطه لازم‌الاجراء است.

نظر شما