شناسهٔ خبر: 152677 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

احزاب هیچ مشارکتی در بررسی طرح استانی شدن انتخابات نداشتند

اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت:‌ برخی‌ها دنبال این هستند که طرح استانی را به سمتی ببرند که احزاب فعال شوند، اما خود احزاب در تهیه این لوایح و طرح‌ها هیچ فعالیتی ندارند.

 به گزارش «نماینده» اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، درباره آخرین وضعیت طرح انتخابات مجلس اظهار داشت: انتخابات مجلس، انتخابات شوراها و انتخابات ریاست جمهوری در مجلس در حال بررسی است و قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز باید از سوی خود مجلس خبرگان رهبری به تغییرات مربوطه اعمال شود.

وی افزود: قانون جامع انتخابات در دولت مراحل انتهایی آن در حال انجام است و ۱۷۰ الی ۱۸۰ ماده دارد.

سلیمی تأکید کرد: قرار بود که دولت قانون جامع انتخابات را سریعتر در اختیار مجلس قرار دهد که این اتفاق هنوز نیفتاده است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مورد طرح انتخابات مجلس با تأکید بر این‌که این طرح در کمیسیون شوراها بررسی شده و مراحل پایانی را می گذراند، گفت: همزمان که ما این طرح را بررسی می‌کردیم، طرحی دوفوریتی از سوی دکتر کاتب و برخی نمایندگان به تصویب رسید و به کمیسیون آمد و این طرح نیز بررسی شد اما برخی از نمایندگان با ۵۱ امضا خواهان این هستند که این طرح از فوریت خارج و سه ماه مسکوت بماند.

وی خاطرنشان کرد: قرار است در جلسات هفته آینده مجلس از فوریت خارج شدن طرح مذکور به رأی گذاشته شود که در صورت رأی مثبت نمایندگان به صورت عادی برسی می‌شود.

سلیمی چگونگی، تبغلیات انتخاباتی، ‌شفافیت مالی، ‌فرصت و زمان تبلیغات انتخاباتی و استانی و شهرستان شدن انتخابات را محورهای مهم طرح انتخابات مجلس در کمیسیون شوراها عنوان کرد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از عدم استقبال و فعالیت احزاب در خصوص طرح‌ها و قانون‌های مربوط به انتخابات انتقاد و تصریح کرد: برخی‌ها دنبال این هستند که طرح استانی را به سمتی ببرند که احزاب فعال شوند، اما خود احزاب در تهیه این لوایح و طرح‌ها هیچ فعالیتی ندارند. چرا باید سیستم‌های کشور را به هم بریزیم که احزاب فعال شوند.

وی خاطرنشان کرد: احزاب نخست باید در کشور شکل بگیرند و بعد به سمت استاانی شدن انتخابات برویم؛ چراکه طرح استانی شدن انتخابات تاکنون چندین بار در مجلس مطرح شده و یک بار نیز شورای نگهبان آن را رد کرده است بنابراین معتقدم اینبار نیز چیز جدیدی به این طرح اضافه نخواهد شد.

نظر شما