شناسهٔ خبر: 152571 - سرویس سیاست
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

گزارش سازمان برنامه و بودجه از بودجه‎های نجومی وزارت بهداشت

قاضی‌زاده هاشمی سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور از ارقام چند ده‌هزار میلیاردی در ردیف بودجه‌های وزارت بهداشت خبر داد

به گزارش «نماینده» مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور برخی ارقام بودجه‌ای بخش بهداشت و سلامت وزارت بهداشت را به‌شرح زیر بیان کرد:

* ۳.۲ برابر شدن اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت دکتر روحانی

* در سال ۹۲ کل اعتبار بخش سلامت و بهداشت بالغ بر ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که برای سال ۹۸ به ۷۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

* وزارت بهداشت به‌تنهایی ۳۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارد که ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز از هدفمندی یارانه‌ها می‌گیرد.

* اعتبار ۶۳.۴ هزار میلیارد تومانی بخش سلامت در سال آینده.

* جزئیات بودجه ۳۶ هزار میلیاردی طرح تحول سلامت: در ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای دقیقاً ۱۱ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان برای کمک به طرح تحول سلامت است که در سال ۹۷ این رقم ۱۰ هزار و ۶۸۴ میلیارد تومان بوده است. این مبلغ جدای از منابع هدفمندی است و فقط مربوط به بودجه عمومی می‌شود و سرجمع ۲۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی طرح‌های سلامت گنجانده شده است. مابه‌التفاوت رقم تا ۳۶ هزار میلیارد تومانی که مطرح است از محل ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی وزارت بهداشت تأمین خواهد شد.

* افزایش ۱۳ درصدی بودجه سلامت در سال ۹۸

* ۳.۵ میلیارد دلار از ارز ۴۲۰۰ تومانی مختص کالاهای اساسی در سال آینده، به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص می‌یابد.

* تقریباً حدود ۲۱.۷ میلیارد دلار درآمد نفتی داریم که ۳.۵ میلیارد دلار معادل ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن برای دارو و تجهیزات است تا یارانه آن به مصرف‌کننده برسد.

* در لایحه بودجه ۹۸ حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه اختصاصی وجود دارد که ۵۸ درصد آن مربوط به مجموعه وزارت بهداشت است،  وزارت بهداشت به‌تنهایی ۳۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی دارد که ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان نیز از هدفمندی یارانه‌ها می‌گیرد.

ظاهراً قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در اعتراض به بودجه پایین این وزارتخانه استعفا کرده است.

نظر شما