شناسهٔ خبر: 152033 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا

رئیس فراکسیون امید مجلس:

بزرگترین مشکل صندوق تامین اجتماعی نگاه دولت ها به این صندوق است

محمدرضا عارف/2

به گزارش «نماینده» محمدرضا عارف در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با اشاره به نقش ممتاز کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر ضرورت رفع ریشه ای مشکلات این قشر از جامعه تاکید کرد و گفت: در شرایط سخت و دشوار فعلی کشور بیشترین فشار اقتصادی متوجه قشر کارگر است و باید به مطالبات آنان به صورت جدی رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه لازم است با دقت بررسی شود که چرا صندوق های بیمه ای کشور دچار مشکل شده اند و سوددهی ندارند و نمی توانند سرپا بمانند و دچار ورشکستگی می شوند، تاکید کرد: به نظر من دلیل اصلی مشکلات صندوق ها ضعف و چالش های مدیریتی است. پولی که به صندوق ها واریز می شود، باید تبدیل به ارزش افزوده شود و سرمایه گذاری صورت بگیرد که متاسفانه در این زمینه به درستی عمل نشده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که سازمان تامین اجتماعی با دیگر صندوق های کشور تفاوت بزرگی دارد، گفت: امروز از مشکلات تامین اجتماعی آگاهی دارم و کسری صندوق نیز باعث نگرانی است اما بزرگترین مشکل صندوق تامین اجتماعی از گذشته تاکنون، نگاه دولت ها به این صندوق بوده است.

وی با تاکید بر اینکه همواره دولت ها در مواد ضروری دست در جیب صندوق سازمان تامین اجتماعی کرده اند، گفت: اکنون باید به این مهم بیندیشیم که آیا می توان کاری کرد که دولت ها به سازمان تامین اجتماعی نگاه منفعت طلبانه نداشته باشند و اجازه دهند سازمان به خدمات رسانی به قشر کارگر و بازنشسته بپردازد.

عارف با انتقاد از قوانینی که باعث شده صندوق تامین اجتماعی به چالش کشیده شود، گفت: دولت ها بخشی از مشکلات خود را به تامین اجتماعی منتقل کردند. سن بازنشستگی را پایین آوردند و یک باره نیروی کار با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شد. در مجالس گذشته برخی قوانین را وضع کردند تا دولت بخشی از تعهدات کارفرمایان را بر عهده بگیرد و خلاصه آن که هر جا کم آورند، از جیب سازمان تامین اجتماعی هزینه کردند.

وی با تاکید بر این که اگر به کارآمدی صندوق و سازمان تامین اجتماعی توجه بیشتری می شد، این صندوق می توانست خودکفا باشد و بدون هیچ مشکلی به حیات خود ادامه دهد، تصریح کرد: چالش هایی که درست شد، ناشی از قوانین احساسی و موردی بود که تامین اجتماعی را به شکل امروزی درآورده است.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که امروزه به تنهایی نمی توان مشکلات سازمان تامین اجتماعی را حل کرد، گفت: حل مشکلات تامین اجتماعی به عزم ملی نیاز دارد و باید دولت، مجلس، کارگران، بازنشستگان و همه کسانی که با تامین اجتماعی درگیر هستند، به یاری این سازمان بشتابند.

وی با بیان این که فراکسیون امید همکاری های لازم را برای رفع مشکلات تامین اجتماعی انجام می دهد، گفت: علاوه بر این حاضر هستیم برای رضایت کارگران و بازنشستگان با دیگر نمایندگان نیز رایزنی داشته باشیم تا مشکلات سازمان تامین اجتماعی را کاهش دهیم.

عارف با اشاره به سابقه دیرینه چالش های سازمان تامین اجتماعی با دیگر وزارتخانه ها، گفت: سال ها بین وزارت بهداشت، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی درگیری بود و هر از چند گاهی یک دستگاه به دنبال مدیریت بر سازمان تامین اجتماعی بود.

وی با تاکید بر این که برای حل چالش های تامین اجتماعی، همواره این مساله مطرح می شد که مدیریت سازمان تامین اجتماعی بر عهده یک اقتصاددان باشد یا پزشک، گفت: سازمان تامین اجتماعی دو وجه درمانی و اقتصادی دارد. بنابراین هرگاه که مدیریت سازمان را به پزشک سپردیم، توجه به بخش های درمانی شدت گرفت و هزینه های سازمان در بخش درمانی بالا رفت و هرگاه که اقتصاد دان را به عنوان مدیر تامین اجتماعی برگزیدیم، در بخش درمانی مشکل داشتیم. باید مدیریتی بر این سازمان حاکم شود تا به هر دو جنبه مهم برسد.

عارف همچنین با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم نوربخش رییس فقید سازمان تامین اجتماعی گفت: درآمد کشور محدود است و سال ها به واسطه تنها درآمد نفتی خواسته ایم مشکلات کشور را حل کنیم. متاسفانه کمتر به فکر بالا بردن درآمدهای ملی کشور بوده ایم و هر کس مدیریت را بر عهده گرفته، هزینه های سنگینی به کشور تحمیل کرده است.

عارف خواستار همکاری و همفکری برای بررسی مشکلات سازمان تامین اجتماعی شد و گفت: مطالبی که اعضای کانون کارگران بازنشسته تهران مطرح کردند، بسیار خوب بود. اما انتظار داریم برای حل مشکلات تامین اجتماعی سیاست گذاری بشود و برای رسیدن به یک سیاستگذاری مناسب، تشکل های کارگری وکارفرمایی پیشنهاد بدهند تا بتوانیم آن پیشنهادها را پس از چکش کاری به قانونی مناسب و راه گشا تبدیل کنیم.

نظر شما