شناسهٔ خبر: 151589 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم

جایزه‌ای که از سفیر "بی‌وجدان" پس گرفته شد

سوچی سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که جایزه حقوق بشر «سفیر وجدان» را از رهبر معنوی میانمار، به‌دلیل تداوم نقض بشر در این کشور، پس گرفته است.

به گزارش «نماینده»، سازمان عفو بین‌المللی، روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کومی نایدو» دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل نامه‌ای به «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار ارسال کرد تا به‌اطلاع او برساند که این سازمان جایزه معتبر «سفیر» وجدان را از او پس خواهد گرفت.

سازمان عفو بین‌الملل این جایزه را در سال ۲۰۰۹ به سوچی داده است.

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌اش به سوچی نوشته است: از شما به‌عنوان سفیر وجدان سازمان عفو بین‌الملل، انتظار می‌رفت که به استفاده از نفوذ معنوی‌تان برای متوقف ساختن ظلم، در هر جایی که می‌بینید و به‌ویژه در داخل خودِ میانمار، ادامه خواهید داد.

در ادامه این نامه آمده است: امروز، ما احساس ناامیدی عمیق می‌کنیم؛ برای این‌که شما دیگر نماد امید، شجاعت و دفاع پایدار از حقوق بشر نیستید. سازمان عفو بین‌الملل نمی‌تواند وضعیت مداوم شما به‌عنوان دریافت‌کننده جایزه «سفیر وجدان» را توجیه کند، ازاین‌رو، با نهایت اندوه و تأسف، ابلاغ می‌کنیم که این جایزه را از شما پس خواهیم گرفت.

پیش‌ از این نیز انگلیس نشان «آزادی آکسفورد» رهبر معنوی میانمار را پس گرفته بود. نشان «آزادی آکسفورد» به افراد شاخصی اعطا می‌شود که بنا به اعتقاد شورای این شهر، کارهای شایسته‌ای برای این شهر انجام داده‌اند.

بحران مسلمانان روهینگیایی، که در نتیجه سرکوب شدید از سوی ارتش میانمار، به کشورهای همسایه از جمله بنگلادش گریخته‌اند، فشارهای بین‌المللی را علیه آنگ سان سوچی افزایش داده است.

نظر شما