شناسهٔ خبر: 150681 - سرویس جامعه
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا

شهردار تهران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان است

مسعود رضایی مسعود رضایی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرگز نمی‌توان برای قانون منع بکارگیری بازنشستگان استثناء قائل شد، گفت: این قانون علاوه بر مناصب دولتی، مشمول تمام شهرداران کشور از جمله شهردار تهران نیز می‌شود.

به گزارش «نماینده»؛ مسعود رضایی با اشاره به قانون منع بکارگیری بازنشستگان در پست‌های مدیریتی که در ماده ۷۱ خدمات کشوری آمده است، افزود: اینکه در بعضی موارد گفته می‌شود این قانون شامل شهردار تهران نمی‌شود صحت ندارد.

رضایی تاکید کرد: این قانون تمام شهرداران را در بر می‌گیرد و شهردار تهران نیز از این قاعده مستنثنی نیست.
وی با تاکید بر رعایت قانون از سوی همه مشمولان منع بکارگیری بازنشستگان ادامه داد: اجرای این قانون بدون اعمال هیچگونه استثنائی از خواسته‌های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و بطور قطع ما نیز از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد.
این نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی پیش‌تر به خبرنگار ایرنا گفته بود: ارتش و نیروهای نظامی زیر نظر فرمانده کل قوا هستند و شامل قانون خدمات کشوری نمی‌شوند، هرچند که در بکارگیری بازنشستگان در پست‌های نظامی نیز محدودیت‌هایی ایجاد شد که تنها در موارد اضطرار و نیاز به تخصصی خاص در حوزه نظامی از بازنشستگان استفاده شود.
وی ادامه داد: این قانون شامل استانداران، کارکنان موسسات غیر دولتی نظیر شهرداران نیز هست و براساس آن اگر به سن بازنشستگی رسیده باشند ظرف مدت حداکثر دو ماه باید پست خود را ترک کنند.
رضایی اضافه کرد: عدم بکارگیری بازنشستگان طرحی است که در کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال شده و با مصوب شدن آن اکنون تغییر تحولی به لحاظ کیفی در کشور ایجاد خواهد شد.
قانون منع بکارگیری بازنشستگان در جلسه علنی سه شنبه ششم شهریورماه ۹۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۲۱ شهریورماه جاری به تائید شورای نگهبان رسید.
رئیس مجلس شورای اسلامی شنبه ۲۴ شهریور ۹۷ طی نامه‌ای قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را برای اجرا به رئیس جمهوری ابلاغ کرد.
رئیس جمهوری نیز این قانون را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد و از اول مهرماه قانون منع بکارگیری بازنشستگان به اجرا گذاشته شد و بازنشستگان تا ۶۰ روز مهلت ترک مسئولیت‌های خود را دارند.
بر اساس این طرح بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی به استثنای روسای قوا، معاون اول رئیس جمهوری، نواب رئیس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزیران، نمایندگان مجلس و معاونان رئیس جمهوری ممنوع است.
اظهارات این نماینده مجلس پس از آن اعلام شد که مسئول پیگیری وضعیت بازنشستگی شهردار تهران گفته بود: براساس قانون شوراها، ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شامل شهردار تهران نمی‌شود که در این زمینه استدلال‌های حقوقی خود را برای رییس مجلس نیز ارسال و از وی تقاضای ملاقات کرده ایم.
حسن رسولی در گفتگو با ایرنا افزود: به دلیل این که این قانون شامل شهردار تهران نمی‌شود استفساریه‌ای نیز تهیه نکرده ایم، چون قانون شوراها مصوب سال ۱۳۷۵ در این خصوص صراحت دارد.
از سوی دیگر، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور نیز با بیان اینکه براساس اعلام شفاهی نهادهای مسئول، شهرداران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند گفت: در صورت ارائه پاسخ مکتوب به استعلام‌های وزارت کشور و اجرای این قانون درباره شهرداران، ۱۵ شهردار در سراسر کشور مسئولیت خود را ترک خواهند کرد.

نظر شما