شناسهٔ خبر: 150205 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

تفاوت قیمت ارز در بازار ثانویه با بازار آزاد سم مهلک برای اقتصاد کشور

انارکی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تفاوت قیمت ارز در بازار ثانویه با بازار آزاد انتقاد کرد.

به گزارش «نماینده»   احمد انارکی محمدی، با تاکید بر لزوم شفافیت در اقتصاد گفت:باید امور اقتصادی کشور بصورت سیستمی انجام شود و سیاست های اقتصادی به نحوی اعمال شود که از توزیع رانت ارزی در اقتصاد جلوگیری شود.    

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:مدیریت جدید بانک مرکزی اقداماتی را برای ساماندهی بازار ارز آغاز کرده که بطور طبیعی باید به وی زمان داد تا برنامه های ساماندهی بازار ارز اجرا شود. هر چند که متاسفانه به دلیل افزایش چند برابری قیمت ارز اقتصاد کشور با مشکل جدی روبرو شده و این انتظار از همتی وجود دارد تا در روند ایجاد ثبات در بازار ارز تسریع شود.  

انتقاد از اختلاف قیمت ارز در بازار ثانویه با بازار آزاد

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی افزود: اختلاف قیمت ارز در بازار ثانویه با بازار آزاد زمینه توزیع رانت را فراهم کرده بنابراین یکی از اولویت های بانک مرکزی رفع این شکاف قیمتی است.

انارکی محمدی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد:اگر اختلاف نرخ ارز در سامانه نیما با صرافی ها زیاد باشد عملا قیمت کالاها در بازار تحت تاثیر نرخ بالا قرار می گیرد و قیمت براساس نرخ ارز در بازار آزاد تعیین می شود.

تاخیر در ارائه ارز توسط شرکت های صادراتی به سامانه نیما غیرقابل توجیه است

وی افزود:شرکت های صادراتی در شرایطی فعلی که دشمنان درصدد ایجاد فشار اقتصادی شدید به خانوارها هستند باید ارزهای خود را بدون تاخیر به سامانه نیما عرضه کنند.  

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:باید پذیرفت با بکارگیری سیاست های اقتصادی صحیح می توان قیمت ارز را بازار تعدیل کرد و با انجام این مهم زمینه تسهیل امور اقتصادی و تجاری را فراهم کرد.

نظر شما