شناسهٔ خبر: 150169 - سرویس مجلس
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا

نوروزی: در کنار رسیدگی در دادگاه‌های اخیر بازتاب خبری آنها نیز دارای اهمیت است

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هم رسیدگی و هم بازتاب خبری در موضوع دادگاه‌های اخیر دارای اهمیت است، گفت: بحث خبری دادگاه‌ها در کنار علنی بودن آنها بسیار مهم است تا در برخی موارد مظلوم‌گرایی نشود.

به گزارش«نماینده»،حسن نوروزی، با اشاره به لزوم اهتمام به بحث رسانه‌ای و بازتاب خبری در نوع برگزاری دادگاه‌های اخیر گفت: هم رسیدگی قوه قضاییه مهم است و هم بازتاب خبری و هم علنی برگزار شدن این دادگاه‌ها. قانون اساسی و قانون آیین‌ دادرسی کیفری بر علنی برگزار شدن این دادگاه‌ها تاکید داشته است.

وی افزود: البته قانون آیین دادرسی کیفری در برخی موارد استثناهایی را قائل است. یک این‌که منافع عفت یا در خصوص مسائل امنیتی باشد و یا مورد دیگر این‌که شاکی یا مشتکی عنه درخواست این موضوع را داشته باشد. به هرحال روح قانون اساسی و قانون آیین دادرسی کیفری برعلنی برگزار شدن تاکید دارد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تبیین کرد: در فقه اسلامی هم براین موضوع تاکیداتی شده خیلی از موارد مانند مسائل روز در ملاعام اجرا می‌شود این موضوع برای آن است که قانون بتواند بازدارنده باشد. افراد این کیفر را شاهد باشند و دیگر مسیر اینگونه جرائم را طی نکنند.

نوروزی با تاکید بر این‌که بحث رسانه‌ای و خبری دادگاه‌ها در کنار علنی برگزار شدن آنها بسیار مهم است، گفت: این موضوع می‌تواند کمک کند تا مظلوم‌گرایی نشود. برای مثال در دادگاه آقای مشایی گفته شود که من تقصیری ندارم و بدون دلیل من را محاکمه می‌کنند.

وی در پایان اشاره کرد: خواست مردم این است که اگر ما از گرسنگی جانمان را از دست دهیم ولی شاهد مجازات افرادی باشیم که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند.

نظر شما