شناسهٔ خبر: 150087 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: مهر

تذکر علیخانی به سانسور میرلوحی در گزارش یکساله عملکرد شورا

شورای شهر تهران رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نسبت به سانسور یادداشت خود در گزارش عملکرد یکساله شورا توسط محمود میرلوحی تذکر داد و از رئیس شورا درخواست کرد مانع این گونه رفتارها شود.

به گزارش «نماینده»، محمد علیخانی در جلسه علنی روز یکشنبه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور به سانسور یادداشت خود در گزارش عملکرد یکساله شورا  اشاره کرد و گفت: از رئیس شورا  انتظار دارم برای عدم تکرار این اتفاقات، مانع این کار می شدند.  در ادامه مشروح نطق علیخانی را می خوانید:

نطق پیش از دستور محمد علیخانی

با عرض سلام و درود خدمت همکاران عزیز، خبرنگاران پرتلاش در شورا و حضار محترم. همچنین عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) مطلبی را به اختصار بیان می کنم.

اولاً از احضار همکار عزیزمان جناب آقای میرلوحی به دلیل انجام مصاحبه و اظهار نظر در چارچوب انجام وظایف نظارتی و قانونی خویش ابزار تأسف می کنم. در ثانی گلایه شدید خودم را به خاطر کم لطفی ایشان در سانسور یادداشت اینجانب در گزارش عملکرد کمیسیون عمران و حمل و نقل که در مجموعه ای اخیراً چاپ شده است اعلام می کنم. تفکر همه ما مبتنی بر آزادی بیان و اندیشه شکل گرفته و مغایر با حذف و سانسور است ما که به دیگران به خاطر حذف و سانسور انتقاد می کنیم نباید کاری انجام دهیم که بگویند اگر کار دست خود اینها باشد از همه بدتر عمل می کنند، البته از جناب آقای مهندس هاشمی هم گلایه دارم که با وجود اطلاع از موضوع چرا اجازه چنین اقدامی را داده اند... د.

جناب آقای هاشمی! شما که هر بلایی سرتان بیاورند صدایتان در نمی آید اما انتظار دارم به خاطر جلوگیری از تضییع حقوق دیگران با اینگونه موضوعات جدی تر برخورد نمایید.

در اینجا متن کامل و بدون سانسور یادداشت مذکور را قرائت می کنم تا دوستان خودشان قضاوت کنند آیا سانسور این یادداشت درست بوده است یا خیر!؟

شورای پنجم؛ از گونه ای دیگر

دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران-ری و تجریش را می توان شورایی از گونه دیگر دانست چرا که پس از گذشت چهار دوره شورای اسلامی لیست واحد امید شهر تهران با حضور حماسی مردم با اقبال عمومی روبرو شده و شورایی از گونه دیگر شکل گرفت. از همان آغاز؛ تفاهم و همدلی جهت ایجاد شهری برای زندگی در اندیشه اعضای محترم آن متبلور بود.

از وظایف اساسی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش می توان به انتخاب شهردار، تصویب طرح ها و لوایح و بودجه سالانه شهرداری و همچنین نظارت بر عملکرد مدیریت شهری اشاره کرد. هر یک از اعضای شوراهای اسلامی می توانند در تمامی مسائل مرتبط، اظهار نظر، تذکر و یا ایراد سوال نمایند. از سوی دیگر با وجود کمیسیون های تخصصی، تمرکز هر یک از اعضاء در حوزه مربوطه بیشتر خواهد بود و در کمیسیون ها مسائل و مشکلات با دید کارشناسانه تری مورد بررسی قرار می گیرد.

* کمیسیون عمران و حمل و نقل، مستقیماً در دو حوزه تخصصی یعنی معاونت های فنی و عمرانی و حمل و نقل نظارت و راهبری دارد. در حوزه فنی و عمرانی همواره با معاونین پیشین و فعلی در این حوزه آقایان؛ مهندس علیرضا جاوید، دکتر پیروز حناچی و همچنین آقای مهندس ایرج معزی، تعامل بسیار سازنده و موثری برقرار نموده است و امور مربوط به گونه ای مناسب در حال انجام می باشد و چشم انداز روشنی از تعاملات متقابل بین این معاونت و کمیسیون متصور است.

اما در حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک

در این معاونت تاکنون آقایان دکتر مازیار حسینی و دکتر محسن پورسید آقایی مشغول به فعالیت بوده اند. در زمان آقای حسینی به عنوان معاون، سطح تعامل با کمیسیون قابل قبول بود. اما متأسفانه هم اکنون و در زمان آقای پور سیدآقایی با توجه به نگاه و تفکر خاص ایشان برخی موانع و مسائل عدیده ای صورت پذیرفته است. ترافیک و حمل و نقل کلان شهر تهران حوزه ای تخصصی و تعاملی است ولی بی توجهی به ایده های کارشناسی مشکلات بسیاری فراهم آورده که به اختصار به برخی از این موارد می پردازیم.

* عدم تحقق حتی یک ریال درآمد از محل پیش بینی بودجه پارک حاشیه ای

در بودجه سال ۹۷ مبلغ ۹۵۰ میلیارد تومان درآمد اجرای پارک حاشیه ای برآورد گردیده است ولی تاکنون پس از گذشت حدود ۴ ماه از سال که می بایست رقمی حدود ۳۵۰ میلیارد تومان محقق می شد، متأسفانه از این ناحیه خسارت این چنین متوجه کسب درآمدهای شهری شده است.

* کاهش درآمد طرح ترافیک و نارضایتی اقشار مختلف

در موضوع طرح ترافیک به علت ارائه داده های نادرست مبنی بر آماده بودن زیرساخت های لازم، درآمد پیش بینی شده تا پایان دوره بیش از ۴۷۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۷ مصوب شده است. ولی متأسفانه تاکنون حدود ۴۰ میلیارد تومان تا زمان تهیه این گزارش تحقق یافته است و در صورت ادامه این روند پیش بینی می شود تنها ۵۰ درصد بودجه مصوب از این محل محقق شود. این گونه خسارت ها به درآمد شهری در حقیقت اتلاف منابع درآمدی کلان شهر تهران و شهروندان تهرانی است.

* عدم پذیرش نظارت کمیسیون و پاسخگو نبودن

عدم تعامل معاول محترم حمل ونقل شهرداری تهران تنها منحصر به کمیسیون تخصصی نمی شود و متأسفانه این عدم تعامل در همکاری های میان بخشی نیز تأثیرات منفی بسیاری گذاشته است. عدم همکاری با راهنمایی و رانندگی به طور مثال باعث گردید تا سطح  کنترل رفت و آمد در محدوده ترافیک کاهش یافته و در میزان اعمال قانون و جریمه رانندگان متخلف کاهش چشمگیری مشاهده گردد.

راهکار رفع این مشکلات تنها در سایه عمل به مصوبات قانونی، پاسخگو بودن و تعامل با تمامی دستگاه ها به خصوص پذیرش نظارت شورا امکانپذیر خواهد بود.

در مجموع می توان مهمترین دستاوردهای کمیسیون را شامل موارد ذیل  دانست: پیگیری تحقق مصوبه سال ۱۳۹۵ شورای اقتصاد جهت خرید ۶۳۰ واگن برای متروی تهران و رسیدن آن به عقد قرارداد، تهیه و تدوین سیاست ها و برنامه های کمیسیون عمران و حمل ونقل (۱۳۹۶-۱۴۰۰)، پایش و اصلاح آمارهای مربوط به حمل و نقل عمومی شهر تهران، نظارت و پیگیری مستمر عملکرد شهرداری و رسیدگی به پیشنهادات شهروندان، کارشناسی  و ارائه پیشنهاد مربوط به ساماندهی پارک حاشیه ای شهر تهران و پیش بینی درآمد حدود ۱۰۰۰ میلیارد آن به عنوان یکی از درآمدهای پایدار مدیریت شهری و تصویب آن در بودجه سال ۱۳۹۷، تصویب نرخ تردد در محدوده طرح ترافیک سال ۹۷، بازنگری در محاسبه و تصویب نرخ کرایه تاکسی در سال ۹۷، تصویب، بازنگری در محاسبه و تصویب نرخ کرایه اتوبوس در سال ۹۷، بازنگری در محاسبه و تصویب نرخ بلیت مترو در سال ۹۷، پیگیری ایمن سازی خط هفت مترو به منظور رفع خطرات احتمالی، پیگیری بازآفرینی و رونق مجدد پیاده راه ۱۷ شهریور و میدان امام حسین (ع)، پیگیری طرح تعیین تکلیف گره های ترافیکی، پیگیری تدوین پیوست ترافیکی برای پروژه های بزرگ تجاری، پیگیری در خصوص تدوین و ارائه لایحه ایمنی و حمل و نقل دانش آموزان از طرف شهرداری، پیگیری در خصوص تدوین و ارائه لایحه طرح جامع حمل و نقل و ترافیک و طرح جامع حمل و نقل ریلی.

نظر شما