شناسهٔ خبر: 149942 - سرویس اقتصاد
نسخه قابل چاپ منبع: خانه ملت

تبدیل ریال و روپیه به عنوان ارز مرجع تبادلات بانکی کلید خورد

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: خوشبختانه قدم های خوبی میان دو کشور ایران و هند برای همکاری های اقتصادی از طریق ریال و روپیه برداشته شده است.

به گزارش«نماینده» سیدهادی بهادری ، با اشاره به توافق ایران و هند برای مشارکت و سرمایه گذاری این کشور در حوزه حمل و نقل، گفت: در سفر اخیر آخوندی وزیر راه و شهرسازی این توافق بار دیگر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و خوشبختانه این سفر دستاوردهای خوبی را برای کشور در حوزه صنعت ریلی داشت.

شرکت ریلی مورد توافق ایران و هند قادر به تأمین ریل تا مرداد ۹۸ نیست

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق توافق میان دو کشور قرار بود که یکی از شرکت های بزرگ هندی، نسبت به تأمین ریل مورد نیاز برای خطوط کشور اقدام کند، اما اخیرا اعلام شد که این شرکت تا مرداد ماه سال ۹۸ قادر به اجرای توافق و تأمین ریل برای ایران نیست.

توافق ایران و هند برای تغییر شرکت تأمین‌کننده خطوط ریلی

وی تصریح کرد: در سفر اخیر وزیر راه، مسئله قرارداد و توافق ایران و هند درباره تأمین خطوط ریلی و همچنین رویکرد اخیر شرکت هندی رسیدگی شد، مسئولان هندی اعلام می کردند که این شرکت به دلیل تعهدات و قراردادهای پیشین خود با دیگران تا سال آینده نمی تواند ریل مورد نیاز ایران را تأمین کند، اما ما خواستار اجرای هر چه سریع تر قرارداد مذکور بودیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در نهایت با مذاکرات هیأت ایرانی با  مقامات هند مقرر شد که یک شرکت جدید هندی برای اجرای قرارداد تأمین تجهیزات ریلی انتخاب شود.

بهادری ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به کشور هند، بحث تبادلات بانکی برای سرمایه گذاری این کشور در ایران بود، زیرا در شرایط کنونی معاملات دو کشور از طریق تبادل دلار و یورو صورت می گیرد، اما به دنبال آن بودیم که همکاری های اقتصادی از طریق ریال و روپیه انجام شود.

تأسیس شعبه بانک پاسارگاد در بمبئی/ تبدیل ریال و روپیه به عنوان ارز مرجع تبادلات بانکی کلید خورد

وی ادامه داد: خوشبختانه قدم های خوبی در این مسیر برداشته است. به طوری که بانک پاسارگاد اخیرا شعبه ای را در شهر بمبئی هند تأسیس کرده و طرف هندی نیز به دنبال معرفی بانک جدیدی برای حضور در ایران است.

اگزیم بانک هند به دلیل تحریم ها قادر به فعالیت در ایران نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: طبق گفته مقامات این کشور، اگزیم بانک هند به دلیل تحریم های آمریکا قادر به ادامه فعالیت در ایران نیست.

نظر شما