شناسهٔ خبر: 149901 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

قبول ندارم که شهرداری در خصوص حمایت از هیات های مذهبی وظیفه ای ندارد

چمران رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه قبول ندارم که شهرداری در خصوص حمایت از هیات های مذهبی وظیفه ای ندارد، گفت: رقم بودجه شهرداری با هزینه های مردمی در برگزاری مراسمات محرم به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

به گزارش«نماینده»، مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه رقم بودجه شهرداری با هزینه های مردمی در برگزاری مراسمات محرم به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، گفت: برگزاری مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام درایران و در سایر کشورهای اسلامی و مناطق شیعه نشین بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: هزینه های بالایی که دردهه های محرم و صفر انجام می شود با میل شخصی افراد داده می شود, همانگونه که در آستانه ورود به ماه محرم مردم و بخصوص جوانان به صورت خودجوش شهر را سیاه پوش می کنند بیانگر اهمیت مردم به برگزاری هر چه بهتر سوگواری سرور و سالار شهیدان است. بی شک رقم های بزرگی که مردم وعاشقان ولایت در مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام هزینه می کنند با بودجه ی شهرداری به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اینکه مدیران در دوره گذشته افتخار همراهی وهمکاری با هیات حسینی را داشتند گفت: شورای شهر و شهرداری در دوران گذشته به عنوان مدیران شهرداری مفتخر بود تا سهم کوچکی در برگزاری مراسم تاسوعا وعاشورای حسینی با عزداران داشته باشد ازاین رو اعتبار کوچکی به هیات اختصاص داده بود که بیشتر به هیات هایی کوچکی داده می شد که جوانان برپا کنندگان آن بودند, به عبارتی مشوقی مدیران شهری وهمکاری,همراهی وهمدلی با جوانان عاشق امام حسین علیه السلام بود.

 چمران با بیان اینکه متاسفانه توجه به مسائل دینی سلیقه ای شده بیان کرد: بنده این موضوع را قبول ندارم که شهرداری در خصوص حمایت از هیات های مذهبی وظیفه ای ندارد, آنگونه که در مراسم های مختلف اعم از برگزاری جشن و سرور در پارک  ها و ...شهرداری هزینه می کند که در جای خود برای نشاط بخشی به جامعه حرکت خوبی است در مراسم های دینی و مذهبی نیز باید شهرداری خود را دخیل بداند, هر چند که متاسفانه موضوع اختصاص بودجه به مسائل فرهنگ دینی سلیقه ای شده است.

رئیس پیشین شورای شهر خاطرنشان شد: به هر حال مسائل فرهنگی و به طور کلی فرهنگ جامعه را نمی توان در چند حوزه محدود کرد, همچنان که شهر به گسترش کتابخانه ها, حمایت از شاعران، نویسندگان، هنرمندان و تبلیغات شهری نیازمند است, حمایت از مسائل فرهنگ دینی چون موضوع مهم سوگواری امام حسین علیه السلام نیز یک کاری فرهنگی است و باید مهم باشد, بنابراین به طور عمده نمی توانیم بگوییم وظیفه شهرداری حمایت از فعالیت های دینی نیست.

 چمران  با بیان اینکه اعضای شورای شهر باید قائل به فرهنگی بودن مراسمات عاشورای حسینی باشند گفت:  هر چند ریزحمایت های مالی از موضوعاتی مثل محرم و صفر در بودجه نوشته نمی شود اما قاعدتا جزء مسائل فرهنگی شهر به شمار می رود و تقویت فرهنگ شهر نیز بر عهده شورای شهر سنگینی می کند. همانگونه که سایر مسائل فرهنگی بودجه دارد موضوع محرم نیز باید بودجه ای داشته باشد.

وی ادامه داد" مگر در دوران مدیریت گذشته سیصد زمین چمن در شهر ساخته نشد و دو استادیوم نیز به مردم تحویل داده نشد؟ آیا ما مدیران وزارت ورزش بودیم؟ خیر. اما ترویج و تقویت فرهنگ ورزشی برای حفظ سلامت جوانان ودور نگاه داشتن آنها از مسائل آسیب های اجتماعی مدیران شهری را به فکر افزایش زمینه های ورزشی در شهر انداخت, بنابراین اعضای شورای شهر نمی توانند عنوان کنند موضوعات محرم؛صفر و حمایت از جوانان و عاشقان ولایت و امامت جدای از دستور کارآنهاست چرا که این مورد یکی از مهمترین موضوعات فرهنگ دینی ما به عنوان مسلمان و شیعه تلقی می شود.

نظر شما