شناسهٔ خبر: 149022 - سرویس پارلمان شهری
نسخه قابل چاپ منبع: فارس

شورای پنجم عملکرد خاصی نداشته است

طلایی عضو سابق شورای شهر تهران در خصوص عملکرد یکساله شورای پنجم تهران گفت: این شورا عملکرد خاصی نداشته است که به آن استناد کنیم. فقط قیمت‌ها در بخش‌های گوناگون شهری مانند حمل و نقل و بهشت زهرا افزایش یافته است. از خود شهرداری هم لایحه‌ای به‌طور جدی ندیدیم که ارائه کنند.

به گزارش «نماینده»، حدود یکسال از آغاز به کار مدیریت جدید شهری می‌گذرد.  مرتضی طلایی؛ عضو سابق شورای شهر تهران در خصوص کارنامه شورا در این مدت گفت: اولین وظیفه شورا را انتخاب شهردار می داند که شورا در آن موفق نبوده است.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواهیم عملکرد شورا را بررسی کنیم، اولین وظیفه در حوزه اختیار و عمل شورا، انتخاب شهردار است. به‌نظر می‌آید شورا در این بخش، تصمیم مبتنی‌بر منافع مردم و شهر تهران را نداشته است و در هر دو انتخاب فارغ از اینکه به لحاظ قانونی امکان ادامه فعالیت شهرداری جدید هست و یا خیر، اما به‌ جهت ورود به صحنه کار و اقدام در همین مدت نه شورا و نه شهرداری هیچ‌یک درصدد فعال بودن مدیریت شهری نبودند و بیشتر شاهد تغییرات گسترده هستیم که وقتی در منطقه‌ای شهردار عوض می‌شودف به فاصله ۳تا۴روز هم ۴معاون آن عوض می‌شود. این نشان می‌دهد که از قبل تصمیم‌گیری صورت گرفته است. این مدل اداره کردن شهر و شهرداری سرانجام خوبی نخواهد داشت.

طلایی در ارزیابی عملکرد شورا در سایر حوزه‌ها نیز گفت: در سایر حوزه‌ها نیز شورای پنجم عملکرد خاصی نداشته است که به آن استناد کنیم. فقط قیمت‌ها در بخش‌های گوناگون شهری مانند حمل و نقل و بهشت زهرا افزایش یافته است. از خود شهرداری هم لایحه‌ای به‌طور جدی ندیدیم تا ارائه کنند. در شورایاری‌ها هم که خود در متن موضوع بودم، اما دیدم که در اظهارنظر اخیر یکی از اعضای شورا بیان شده که شورایاری‌ها به‌صورت نمایشی در صحن شورا گزارش می‌دهند.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: این اظهار نظرات نشان می‌دهد که باور جدی برای مشارکت مردم در اداره امور وجود ندارد و نهادی روشن که جایگاه قانونی هم دارد، اما با آن برخوردی چکشی و تخریبی صورت می‌گیرد. طبیعی است که از کوزه همان برون تراود که در اوست. از این شورا هم ما باید عملکرد شهرداری را ارزیابی کنیم.

طلایی افزود: به‌گفته خود اعضای شورا هم پروژه‌هایی که در دوره گذشته تا ۹۰درصد پیشرفت کاری داشته است و حال به دوستان سپرده شده، نتوانستند آن را کامل کنند و به ‌اتمام برسانند. در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی یا شهرسازی و باقی موارد انتظاری که از مدیریت شهری می‌رود این ‌است‌که اگر پیشرفتی ندارند، حداقل پسرفت هم نباشد. اگر دوره یکساله اول شورا را برای این بگذاریم که به شرایط اشراف پیدا کنند، حال دیگر مردم از مدیریت شهری انتظار دارند که کار و اقدام داشته باشد و فقط به شعار و حرف اکتفا نکنند.

 طلایی در خصوص  گزارش شورا از شهرداری گفت: شورا حق دارد که در هرزمان و هر موضوعی که بخواهد از شهرداری گزارش بگیرد و شهرداری هم مکلف است بلافاصله گزارش را ارائه  دهد. خود شهرداری هم می‌تواند باتوجه به همه ابزارهایی که دراختیار دارد، مانند روزنامه همشهری و یا سایر رسانه‌ها گزارشی از اقدامات و فعالیت قابل‌رویت و اندازه‌گیری خود را اعلام کنند. مردم هم در انتظار نتیجه حرف‌ها و شعارها هستند که همان خروجی و نتیجه کار است. اما به‌نظر می‌رسد در این بخش مدیریت شهری نمی‌تواند امروز بگوید که چند پروژه را به سرانجام رسانیده است.

نمی توان کارهای گذشته را به نام خود زد!

طلایی در اشاره دوباره به عملکرد شورا گفت: گفته شده که تا پایان سال ۹۷ حدود  ۵۰کیلومتر به مترو اضافه می‌شود. اما باید درنظر داشت که ۲۵کیلومتر آن مربوط به خط ۶ و باقی آن هم مربوط‌به خط ۷مترو است که قبلا آماده بودند. حال اگر بخواهند کارهای گذشته را دوباره افتتاح کنند و یا بگویند که فعالیت خودمان است، قابل قبول نیست. شورا باید بگوید که از نقطه آغاز شورای پنجم چند کیلومتر از خطوط مترو را جدیداً حفاری کرده و یا در حوزه حمل‌ونقل و کولوموتیو چه تعداد واگن اضافه شده است.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: به‌نظر بنده مشکلات و موانعی هم که با نام موانع و مسائل مالی و بودجه مطرح می‌شود، چیزی است که قبلاً هم بوده و البته سال آخر دوره شورای چهارم که ما بودجه شهرداری را بستیم، به اذعان خود دوستان ما حدود۲۰هزار میلیارد بودجه نقدی و غیرنقدی وجود داشته است. امروز اما درآمدها و هزینه‌ها کفایت پرداخت حقوق کارکنان را نمی‌دهد.

طلایی گفت: دوستان ازطرفی گذشته را زیرسوال می‌برند که چند هزار نیرو جذب شهرداری شده است و نیروی مازاد دارد و ازطرف دیگر باید بگویند که دراین مدت که برمسند مدیریت شهری آمدند، چه تعداد جذب شهرداری کردند؟ واضح است وقتی شهرداری عوض می‌شود، بلافاصله حجم گسترده‌ای در سطوح مدیران و معاونان و کارشناسان تغییر می‌کنند و این خود جای نگرانی دارد که مگر چه اتفاقی رخ داده که ناگهان این حجم تغییر انجام می‌گیرد و نیروی جدید جذب می‌شود؟ همه این موارد به‌نوعی نقض‌ غرض درمورد انتقاداتی است که به گذشته می‌شود که همان کاری که برای گذشته عیب می‌ادنند و انتقاد می‌کنند، امروز خود به‌همان شکل عمل می‌کنند.

طلایی به اجرای طرح هایی چون طرح جدید ترافیک نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر این شاهد هستیم در طرح ترافیک هم که با همه کشمکشی که در دوره معاون قبلی مطرح شد، امروز در یک بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و نهایتاً همان کاری که در گذشته انجام شده، مجدداً انجام دادند. پروسه اقدامات در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک روند خاص خود را دارد. شورای ترافیک تهران، شورای ترافیک کشور و نیروی انتظامی از ارکان اصلی هرگونه تغییر و تحول و اقدام در برنامه‌های ترافیکی شهر تهران هستند. به‌نظر می‌رسد که در این بخش نیز توفیقی حاصل نشده است و اصلاح خاصی صورت نگرفته است و موجی از انتقادات را به‌همراه داشته است. درنتیجه در این بخش نیز ناتمام و بی‌سرانجام آن را رها کردند و حتی کار را ادامه ندادند.

طلایی گفت: درنهایت عرض بنده این‌است که سخنان بنده نه از باب بدگویی نیست. بلکه چیزهایی که مشاهده می‌شود، بیان کردم و دراین بین حب و بغضی درمیان نیست. ازهمان ابتدای شورای پنجم و زمان فعالیت اقای نجفی هم بنده عرض کردم که ایشان انسان سلامتی هستند.

وی ادامه داد: درمورد اقای افشانی هم آرزو دارم که موفق شوند، زیرا موفقیت ایشان  وشورای پنجم، موفقیت شهر و کشور و نظام است و خدمت به مردم افتخار برای همه ماست. به‌ویژه در شرایطی که امروز ما هستیم  وانتظار می‌رود که شورای شهر تهران موضع روشنی داشته باشند

طلایی افزود: البته موضع روشنی دیده نشده و بلکه شنیدیم که به‌دنبال برگزاری کنسرت‌های خیابانی هستند. برگزاری کنسرت بد نیست، اما باید دید در این شرایط چه چیزی به آرامش و امنیت جامعه کمک می‌کند. مردم از ما کارآمدی و سخنان امیدوار کننده می‌خواهند. ما نیز آروز داریم که به‌عنوان عضوی کوچک از این جامعه هر خدمتی که از دستمان برآید تا به مدیریت شهری  و شهر تهران و مردم کمک کند، با جان‌ودل آماده همکاری هستیم  وبرای عزیزان هم آرزوی موفقیت داریم.

نظر شما