شناسهٔ خبر: 148831 - سرویس «نماینده کاغذی»
نسخه قابل چاپ منبع: ماهنامه نماینده

جدیدترین شماره ماهنامه «نماینده» منتشر شد

شماره 6 ماهنامه نماینده ماهنامه «نماینده» ـ تنها نشریۀ تخصصی حوزۀ مجلس ـ پرونده اصلی ششمین شماره خود را در راستای ارتقاء کارآمدی نظام، به بررسی عملکرد شورای نگهبان و ریشه‌یابی هجمه‌ها علیه این نهاد انقلابی اختصاص داده است.

به گزارش «نماینده» پرونده اصلی این شماره از ماهنامه «نماینده» به بررسی عملکرد شورای نگهبان و کم و کیف ارتباط این نهاد با مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام پرداخته است؛ تصویر جلد این ماهنامه نیز از این پرونده انتخاب شده و به گفت‌وگوی «عباسعلی کدخدایی» به‌عنوان «سخنگوی شورای نگهبان» اختصاص یافته است؛

همچنین در این پرونده با «آیت‌الله عباس کعبی» عضو سابق شورای نگهبان، «سیدمصطفی میرسلیم» و «آیت‌الله محسن مجتهدشبستری» اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، «سیدحجتالله علمالهدی» قائممقام پژوهشکدۀ شورای نگهبان، «اکبر رنجبرزاده» و «سیدامیرحسین قاضیزادههاشمی» اعضای هیئترئیسه مجلس، «علیرضا سلیمی» عضو فراکسیون نمایندگان ولایی، «داود محمدی» عضو فراکسیون امید و «علاءالدین بروجردی» عضو فراکسیون مستقلین نیز گفت‌وگو شده است.

سرمقاله شماره شش نماینده با عنوان «چه کسانی به شورای نگهبان حمله می‌کنند؟» توسط «امیرابراهیم رسولی» مدیرمسئول ماهنامه نوشته شده و به تحلیل و دسته‌بندی گروه‌هایی که به شورای نگهبان حمله می‌کنند پرداخته است.

به گفتۀ دست‌اندرکاران ماهنامه «نماینده»، دیگر پروندۀ مهم این شماره از این ماهنامه به بررسی مشکلات اقتصادی کشور پرداخته است و با توجه به ایجاد «آرایش جنگ اقتصادی در قوای کشور»، پرونده‌ای با عنوان «همه، پای کار جنگ اقتصادی» را تهیه کرده و در آن به سراغ «دهقان، نایب‌رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی»، «پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی»، «رضایی‌کوچی، رئیس کمیسیون عمران»، «امیری‌خامکانی، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی» و «رضیان، عضو کمیسیون صنایع» رفته است تا به ابعاد مختلف مسئولیت سنگین دولت در پیش‌قراولی جنگ اقتصادی و ظرفیت‌ها و ابزارهای مؤثر کشور برای پیروزی در این جنگ را بررسی کند.

برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با نمایندگان مجلس نکات مهمی را گوشزد کردند؛ به همین مناسبت «نماینده» در پرونده‌ای با عنوان «شاخص‌های صدر جدول» به الزامات و راهکارهایی که بهارستان‌نشینان باید برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب به آن پایبند باشند پرداخته است.

ماهنامه «نماینده» در پرونده‌ای با عنوان «انتخابات هیئت‌رئیسه بازنده داشت؟» و در گفت‌وگو با اعضای شاخص فراکسیون‌های سیاسی مجلس، به تحلیل نتایج انتخابات هیئت‌رئیسه مجل برای سال سوم پرداخته است.

«نوبت به اجرا رسید» تیتر پروندۀ دیگر «نماینده» درباره «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» است. در این پرونده به بررسی علت احساس نیاز به این لایحه، دلایل به تعویق افتادن رسیدگی به آن در ۳ دورۀ مجلس و جزئیاتی از محورها و رویکردهای آن به همراه الزاماتی که در مرحله اجرا به آن نیاز است پرداخته است.

با توجه به مشکلات و نواسنات قیمت خودرو، ماهنامه «نماینده» در گفت‌وگو با اعضای شاخص کمیسیون صنایع مجلس، تلاش نمایندگان مجلس برای ساماندهی بازار خودرو را روایت کرده و با برگزیدن عنوان «رانت، مانع رقابت» برای این پرونده، از گفت‌وگو با نمایندگان مجلس به این جمعبندی رسیده است که آفت «رانت» و «انحصار» بلاهای زیادی را در صنعت خودرو ایجاد کرده‌اند.

ماهنامه «نماینده» همچون شماره‌های پیشین خود، در پرونده «گزارش خبری» به‌مرور مهم‌ترین مصوبات و اقدامات مجلس در هفته‌های گذشته پرداخته و در کنار آن، در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای، نقش مستقیم دستگاه قضا در احقاق حقوق عامه، جزئیات تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها، ضرورت ادغام سازمان‌های محیط زیستی در یک ساختار قوی و... را پیگیری نموده است.

در پروندۀ «گزارش خبری» این شماره، بخش جدیدی تحت عنوان «مهمان» به چشم می‌خورد. در این بخش، قسمت کوتاهی از گفت‌وگوی نمایندگان مجلس با «نماینده» که طی چند هفتۀ اخیر از تحریریه «نماینده» بازدید کردند را می‌توان خواند.

گفتنی است پرونده «منهای پایتخت» نیز در این شماره، برخی مشکلات و نیازهای حوزه‌های انتخابیه در استان‌های خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، لرستان، ایلام، خوزستان و کرمان را زیر ذره‌بین قرار داد.

«مجالس سایر کشورها چقدر تعطیلات دارند؟» عنوان پرونده‌ای است که در آن به تعدادی از مجالس دنیا، میزان برگزاری جلساتشان در طول سال، میزان تعطیلات تابستانی و زمستانی آن‌ها و نمایندگانی که از فعالیت نمایندگی فراری هستند پرداخته شده است.

با توجه به اینکه «نماینده» در هر شماره از نشریه خود تلاش می‌کند به اختصار دوره‌های مختلف مجلس پس از انقلاب را بررسی کند، در این شماره نیز به بررسی مجلس چهارم پرداخته است.

با توجه به اینکه آشنایی با سبک زندگی مسئولان، همواره جالب‌توجه است؛ ازاین‌رو، «نماینده» در این شماره برای بخش «کافه‌گپ» سراغ «صابر خراسانی، شاعر آئینی» رفت تا طی یک گفت‌وگو، جزئیاتی از سبک زندگی او را منتشر کند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه ماهنامه با شماره ۶۶۷۶۳۵۵۲ تماس بگیرند.

نظر شما